Спецпроєкти

Від «Маски-шоу» до Дурнєва: коротка історія українського гумору


Культура динамічна, і гумор як одна з її складових – теж. У кожного історичного проміжку часу — свої теми і розуміння смішного, національна специфіка, свої межі дозволености.

До розпаду СРСР і здобуття незалежности Україна в плані гумору могла похвалитися листом запорожців турецькому султану і плеядою українських письменників. Іван Котляревський з бурлескно-національним осмисленням «Енеїди»; Степан Руданський, який придумав короткі гумористичні вірші — «співомовки»; батько українського театру і комедії Іван Карпенко-Карий і класик сатири Остап Вишня – ці імена заклали основи українського гумору, єхидного і постмодерністського, як у Котляревського, але й побутового, народного. 

Проте через випробування ХХ століття український народ мало усміхався. Знищення української інтелігенції 1920-х і 1930-х років, Голодомор, дві світові війни і існування СРСР не сприяли розвитку гумору, тільки погіршували трагічне світовідчуття українського народу аж до здобуття незалежности. Однак, на щастя, ми не розучилися сміятися.

Спеціально до виходу другої серії документального серіалу «СПАЛАХ» розбираємося в антології української комедії.

Український телевізійний гумор 1990-х

Український телегумор 1990-х був святом постмодерну. Він використовував уже готові форми, адаптовані під духовну ситуацію часу.

«Маски-шоу»

Трупа «Маски-шоу» була заснована Георгієм Делієвим у 1984-му й складалася з професійних клоунів і мімів. З 1992 року на телебаченні починає виходити наразі культовий серіал «Маски-шоу», який продовжував традицію німого кіно і професійного дуркування Чарлі Чапліна і Бастера Кітона.

«Джентльмен-шоу»

У 1991-му з’явилося «Джентльмен-шоу», засноване командою КВК «Клуб одеських джентльменів». Олег Філімонов і КО висміювали дійсність з «новими русскімі» та комуналками, тролили росТБ – «Криве дзеркало» та «Нові російські бабки» стали «Косим дзеркалом» і «Скаженими бабками».

Одесити також проїхалися популярними в 90-х серіалах «Елен і хлопці» і «Моя друга мама», фільмами циклу «Поліцейська академія» і ситкомом «Чергова аптека». Цю спадщину світової масової культури того часу переробили і обстібали з класичною одеською говіркою та інтонаціями.

«Каламбур»

Відеожурнал «Каламбур» – це невпинна іронія над цілими жанрами. Досить згадати скетч-катастрофу «Круте піке» про літак, що падає протягом трьохсот серій, з божевільним оптимістом Командором і реалістом Дрінкінсом.

«Залізний капут» знущався з військових фільмів і розповідав про експериментальний німецький танк, закинутий на початку ХХ століття в Африку підкорювати племена зулусів. А скетч «Бар “Каламбур”»був справжнім нуарним відеокоміксом в атмосфері пострадянської реальности.

Усі ці програми були адаптовані під російське телебачення і велися російською мовою. Переломний для українського гумору момент почався з двох знакових феноменів української гумористичної культури 1990-х – Вєрки Сердючки і «Шоу довгоносиків».

«Шоу довгоносиків»

«Шоу довгоносиків» – це театр абсурду і сюрреалізму, спадкоємці «Монті Пайтона», які стібуться над Шерлоком Голмсом і російським опозиційним сатириком і творцем програми «Ляльки» Віктором Шендеровичем. Причому скетчі створювали буквально на коліні.

Вєрка Сердючка – вже культовий персонаж, актуальний досі. Андрія Данилка можна сміливо назвати мамою/батьком українського стендапу і творцем одного з перших українських late night show – легендарного «СВ-Шоу».

Найголовніше те, що «довгоносики» і Вєрка Сердючка почали активно використовувати українську мову і суржик.

Якщо «Джентльмен-шоу» акцентувало увагу на обігруванні анекдотів, традиційній гумористичній культурі СРСР, то «Маски-шоу», «Каламбур», Вєрка Сердючка і «Шоу довгоносиків» орієнтувалися більше на «Монті-Пайтон» і Бенні Хілла, а не на «Аншлаг» і КВК. Це, безумовно, виділяє українську комедію тих років.

Український гумор 2000-х: Comedy Club і телебачення

У 2008-му з’явився український Comedy Club, нехай і за три роки після гучного російського проєкту, який змінив гумор пострадянського простору. На відміну від корумпованого і стримано-інтелігентного КВК і нескінченних аншлагоподібних передач для пенсіонерів, Comedy Club захопив уми молоді неполіткоректністю і нахабством.

Український аналог виявився не таким успішним. Він закрився за два роки через суперечки між «1+1», «Новим каналом» і російським офісом з приводу контрольних пакетів. Та клуб став трампліном для Сергія Притули, Олександра Педана, а також Максима Бахматова, нинішнього радника Віталія Кличка, генпродюсера Comedy Club Ukraine та ТБ-проєктів («Українці Афігенні», «Шоу без назви»).

У 2008 році з’являється шоу «Файна Юкрайна» – український аналог англійського скетч-серіалу Little Britain, створений резидентами Comedy Club Сергієм Притулою та Андрієм Молочним. До 2010-го телебачення розгойдується, і до середини 2010-х Сергій Притула з Олександром Педаном займають усе більший сегмент телевізійного гумору – досить згадати «Педан-Притула Шоу», «Зроби мені смішно», «Вар’яти».

2010: українські студії-фабрики гумору

Якщо після розпаду українського Comedy Club, його резиденти розбіглися по всьому українському телебаченню і власних проєктах, то студія «Квартал 95» повільно, але впевнено почала монополізувати український гумор.

Головне шоу і флагман студії шоу «Вечірній квартал» існує з 2005 року. У 2011 році з’являється талант-шоу «Розсміши коміка». Шоу стало таким популярним, що права на франшизу купило російське телебачення. Однак у 2014-му зйомки російського аналога припинилися після розірвання договору і відмови Володимира Зеленського і всього «Кварталу» приїжджати в Росію.

У 2011 році з’являється вечірнє ток-шоу «Вечірній Київ», яка проіснувало шість років. У 2015-му студія запускає власний аналог КВК – «Лігу сміху». Кількість гумористичних проєктів, запущених студією «Квартал 95», поступово прямує до нескінченности, і це без телесеріалів: «Слуги народу», «Сватів» і художніх фільмів на кшталт «Кохання у великому місті». 2010-ті – епоха команди Володимира Зеленського, який стає головною особою і продюсером масового українського гумору.

«Дизель Студіо»: довгоочікувана конкуренція

Із 2015 року на п’яти «Кварталу 95» наступає «Дизель Студіо» під керівництвом Єгора Крутоголова. Студія також є виробником комедійних серіалів, ситкомів і шоу: «Папаньки», «Медфак» і «Дизель Ранок». І так само як «Квартал 95», «Дизель Студіо» – вихідці з КВК.

А після того як Володимир Зеленський став президентом України, «Дизель Шоу» обігнало за рейтингами переглядів «Вечірній Квартал». Цікаво й те, що команда тричі ставала чемпіоном проєкту «Бійцівський клуб» – однієї з перших програм «Кварталу 95», а також за сумісництвом були одними з авторів «Вечірнього Кварталу».

Студія «Мамахохотала»

У 2012 році на основі команди КВК «Збірна КПІ» виникла студія «Мамахохотала». Це перший приклад вірусного і успішного гумористичного контенту в українському сегменті YouTube з мільйонними переглядами.

Пізніше хлопців помітив телеканал «НЛО TV», з яким «Мамахохотала» співпрацює досі. У хлопців і дівчат є власне флагманське шоу «Мамахохотала-шоу», досвід створення ситкомів і серіалів, а також повноцінної художньої комедії «Інфоголік».

Однак кардинальні відмінності в тому, що «Мамахохотала-шоу» вже кілька років повністю виходить українською мовою, сама студія успішно інтегрована в YouTube, а також здійснила перший запуск повноцінного стендапу. Актор студії Євген Янович став першим коміком, чий повний стендап «Перший. Сольний. Смішний» вийшов на телебаченні.

Український стендап

Практично в один час із «Мамахохотала» генеральний продюсер радіостанції «Просто Раді.О» Андрій Шабанов запустив на «Новому каналі» стендап-шоу під назвою «Стенд-Ап Шоу». Однак, за словами самого Шабанова, політична ситуація в Україні і відмова телекомпаній повноцінно вкладатися у продукт стали причиною того, що шоу не зайшло.

У 2015 році комік Свят Загайкевич організував «Підпільний стендап» – простір без обмежень для гумору, справжнє поле для експериментів. За 5 років «Підпільний стендап» став найпопулярнішим майданчиком для виступів українських стендап-коміків і обзавівся власними резидентами.

Сьогодні український стендап активно розвивається. І вже сформувалася плеяда відомих коміків, які періодично дають сольні концерти: Антон Тимошенко, Наталія Гаріпова, Андрій Щегель, Василь Байдак, Євген Янович, Антон Савлєпов.

Український гумористичний YouTube

Головними і найактивнішими зірками українського гумористичного сегменту YouTube є Майкл Щур з сатиричним дайджестом #@)₴?$0 («ґрати, песик, дужка, гривня, знак питання, долар, нуль») і Олексій Дурнєв з шоу «Дурнєв дивиться сторіс» і ще парою шоу, де Дурнєв щось робить.

01/4

Якщо команда #@)₴?$0 іронізує над українськими політиками і реальністю, то Олексій Дурнєв заходить в інстаграми знаменитостей і фріків усього пострадянського простору, натурально знущаючись над їхніми сторіз та ними самими. Також він часто запрошує взяти участь у своєму шоу зірок, з яких уже стібався, як у випадку з російською порнозіркою Лолою Тейлор.

Автор: Данило Панімаш

Дивитися нову серію документального серіалу «СПАЛАХ»  про нову українську комедію: 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь