Спецпроєкти

7 поширених мітів, якими оповиті ВІЛ та СНІД


1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Згідно з останніми даними Центрів захворювань, контролю та профілактики ВІЛ/СНІДу, у світі живе приблизно 36,7 млн ВІЛ-інфікованих людей.

Попри великий прогрес медицини в боротьбі із цим вірусом, все ще існує дезінформація про захворювання.

У матеріалі розповідаємо про поширені міти, якими оповиті ВІЛ та СНІД.

Міт №1: ВІЛ – це смертний вирок

«За належного лікування люди з ВІЛ житимуть таке ж повноцінне та довге життя, як і здорові», – розповідає доктор Майкл Хорберг, національний директор відділу ВІЛ/СНІДу Kaiser Permanente.

«З 1996 року – з появою високоактивної антиретровірусної терапії (АРТ) – людина з ВІЛ, вживаючи необхідні ліки, може розраховувати на нормальний термін життя», – додає доктор Амеш Адальджа, сертифікований лікар-інфекціоніст та старший науковий співробітник Центру охорони здоров’я Джона Хопкінса

Міт №2: Ви можете візуально зрозуміти, що людина хвора на ВІЛ/СНІД

Якщо людина заражається вірусом імунодефіциту, симптоми хвороби не надто помітні в буденному житті. У людини з ВІЛом можна спостерігати симптоми, подібні до ознак втоми,  лихоманки або загального нездужання. 

Завдяки ранньому впровадженню антиретровірусних препаратів вірусом ВІЛ можна ефективно управляти. Людина, яка отримує своєчасне лікування, є відносно здоровою і нічим не відрізняється від інших осіб, які мають хронічні захворювання.

Стереотипні симптоми, які люди часто пов’язують з ВІЛ, насправді є симптомами ускладнень, що можуть виникнути внаслідок захворювань, пов’язаних зі СНІДом. Однак за умови правильного прийому препаратів ці симптоми не будуть виражатися. 

Міт No3: ВІЛ-позитивні люди не можуть мати здорових дітей

У людей з ВІЛ можуть народжуватися здорові діти, і такі випадки не є рідкісними винятками.

Якщо жінка з ВІЛ правильно п’є ліки весь період вагітности та протягом 4-6 тижнів після народження, вірогідність передачі ВІЛу дитині становить всього 1%.

Навіть якщо під час пологів вірусне навантаження ВІЛ у матері буде вищим від норми, то жінка може народжувати за допомогою кесаревого розтину та годувати дитину сумішшю з пляшечки після народження.

ВІЛ-негативні жінки, які мають ВІЛ-позитивного партнера та прагнуть завагітніти, також повинні пити ліки, щоб зменшити ризик передачі захворювання собі та майбутнім дітям. Для чоловіків, які мають ВІЛ та приймають АРТ-препарати, ризик передачі захворювання практично дорівнює нулю, якщо вірусне навантаження не виявляється.

Міт No4: ВІЛ завжди призводить до СНІДу

ВІЛ – це інфекція, вона провокує СНІД. Однак це не означає, що всі ВІЛ-позитивні особи захворіють на СНІД. 

СНІД – це синдром дефіциту імунної системи, який є результатом ВІЛ-атаки на імунну систему. Завхорювання пов’язане з ослабленням імунної відповіді та умовно-патогенними інфекціями. Виникненню СНІДу запобігає раннє лікування ВІЛ-інфекції.

«За допомогою сучасних методів лікування рівень ВІЛ-інфекції можна контролювати і підтримувати на низькому рівні. Таким чином ми підтримуємо здорову імунну систему протягом тривалого часу і запобігаємо опортуністичним інфекціям», – пояснює доктор Річард Хіменес, професор з охорони здоров’я в Уолденському університеті. 

Міт №5: З усіма сучасними методами лікування ВІЛ не має великої загрози для людини

Попри те, що в лікуванні ВІЛ досягнуто багато медичних зрушень, вірус досі може призвести до ускладнень і ризик смерти досі значний для певних груп людей.

Можливість зараження ВІЛ та його вплив на людину залежить від віку, статі, статевої приналежности, способу життя та лікування. 

Міт No6: Якщо я приймаю PrEP, мені не потрібно використовувати презерватив

PrEP (доконтактна профілактика) – це ліки, які можуть запобігти зараженню ВІЛ заздалегідь, якщо їх пити щодня.

Результати дослідження, учасниками якого були люди, які вживали PrEP протягом двох з половиною років, свідчать: така терапія ефективна для запобігання ВІЛ-інфекціям тільки якщо людина п’є ліки щодня. Наразі Американська робоча група з профілактичних послуг (USPSTF) рекомендує всім людям з підвищеним ризиком ВІЛ вживати PrEP.

Проте така терапія не захищає від інших захворювань та інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тому PrEP необхідно поєднувати з практиками безпечного сексу.

Міт №7: Ті, хто має негативний тест на ВІЛ, можуть мати незахищений секс

Якщо людина займалася незахищеним сексом з людиною, яка хворіє на ВІЛ,  позитивний результат тесту вона зможе побачити тільки за три місяці.

Також потрібно пройти другий тест на ВІЛ за три місяці після першого, щоб підтвердити негативний результат. Фонд боротьби зі СНІДом у Сан-Франциско пропонує проходити тестування щотри місяці. Комбіновані тести на ВІЛ можуть виявити вірус раніше.

Замість висновків

ВІЛ та СНІД все ще залишаються одними з найбільших проблем у сфері охорони здоров’я. Згідно з офіційними статистичними даними за 1987–2019, в Україні зареєстровано 341 084 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, 114 487 випадків захворювання на СНІД і 49 751 випадок смерти від захворювань, спричинених СНІДом.

Ефективним методом у боротьбі з вірусом є дотримання профілактичних заходів: використання презерватива, дотримання стерильности під час ін’єкцій та використання АРТ у разі контакту із ВІЛ-позитивною людиною. Хоча все ще немає ліків, які позбавлять людину від ВІЛ/СНІДу назавжди, медицина говорить, що люди з ВІЛ можуть прожити довге, продуктивне життя при ранньому виявленні та адекватному антиретровірусному лікуванні. 

За експертність дякуємо www.healthline.com.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь