Спецпроєкти

«У мене були і жорсткіші висловлювання»: що відомо про скандал з викладачкою НПУ Драгоманова Євгенією Більченко


Український інфопростір вже другий тиждень кипить темою антиукраїнських висловлювань викладачки Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова Євгенії Більченко. Жінка чи не щодня підкидає нові інфоприводи: то хизується російською нагородою, то записує послання до президента України. Щодо ситуаціії вже висловилися МОН та керівництво вишу. Проте чимало студентів захищають Більченко, а сама викладачка вважає хейт, спрямований на себе, проплаченим з боку сепаратистів.

bit.ua розібрався, що сталося, та взяв коментарі у самої професорки.

З чого все почалося

Викладачка філософії та культурології столичного НПУ імені Михайла Драгоманова Євгенія Більченко 18 січня написала допис у фейсбуці, де розкритикувала перехід галузі обслуговування на українську мову і державну політику в цілому.

«Цей закон (йдеться про 30 статю закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” — ред.)  — лише ланка в ланцюзі, черговий запалений лімфовузол в тілі онкохворої американської колонії. І сором’язливі напівзаходи в оцінках ситуації за допомогою спроби відстояти… хоча б свою систему знаків — недостатні: так ми самі себе прирікаємо на лузерство, на випрошування того, що і так нам належить по праву», — заявила Більченко і додала, що вона представниця  «російської цивілізації».

Звісно, реакція не змусила довго чекати на себе: допис миттєво почали розганяти соцмережами, а в коментарях — навала гнівних повідомлень та звинувачень в українофобії. Ситуацією зацікавилися і російські ЗМІ — про «цькування викладачки за російську мову» зняли вже декілька сюжетів на центральних каналах.

Загалом Більченко часто їздмть до Росії на літературні івенти та хизується російськими нагородами:

БЖ. Поздравьте меня, друзья.А это, мои бедные неприятели, мне "Кремль вручил в Магадане"… На самом деле, родня: всё…

Posted by Евгения Бильченко on Wednesday, January 27, 2021

Ще професорка написала відеозвернення до президента України Володимира Зеленського з приводу тиску на неї щодо її «політичних вподобань та вільних висловлювань».

«Я – громадянка країни, яка відчуває себе “русской” і має російську ідентичність. Мене труять за вільні висловлювання у Мережі. Я зараз відчуваю колосальне інформаційне цькування, моральні та фізичні погрози», — сказала Більченко.

Реакція студентів

Студентський парламент факультету української мови відреагував на заяву викладачки, подавши звернення до керівництва НПУ імені М. П. Драгоманова.

«Державна мова – це не привілея, не пільга, а функція, яка вимагає використання на всіх рівнях, зокрема в державних та ОСВІТНІХ закладах.
Студентський парламент факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка закликає керівництво НПУ імені М. П. Драгоманова відреагувати на цю ситуацію… Дуже важко виборювати з року в рік нашому університетові першість серед передових вишів України, а з такими «просвітниками» – майже неможливо. Таким викладачам не місце в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова», — написала голова студентського парламенту факультету української філології та літературної творчості ім. Малишка НПУ ім. Драгоманова Софія Денисюк у фейсбуці.

Водночас інша студентка 1 курсу Інна Прошковська написала заяву про відрахування з вишу через відсутність адекватної реакції з боку керівництва університету.

«Професорка Більченко не поважає країну в якій живе, працює і заробляє, мову цієї краіни, вважає війну Росії проти України громадянською війною, демократично обрану владу – неонациським режимом. Крім того, вона публічно заявляє про дружбу з Захаром Прилєпіним, виступає на телеканалах ДНР, Клименка та російському телебаченні, де розповідає про те, як її тут пригнічують. Прямо в фейсбук заявляє також про те, що вона разом з керівництвом університету «підтирається скаргами», які на неї надходять. І питання тут не тільки в її особистій позиції, а ще і в тому, що вона доволі м’яко, але системно промиває мізки студентам», — написала дівчина на своїй сторінці.

Вона додала, що сама пройшла Революцію Гідності та допомагала українській армії:

«Я виховую свого сина в повазі і любові до України, а тому просто не можу вчитись далі у Євгенії Більченко та в університеті, який паплюжить всі принципи державної вищої освіти і на 7 році війни закриває очі на подібні резонансні речі»

Загалом багато хто зі студентів обурився висловлюваннями Більченко і написав про це дописи:

Проросійську викладачку залишили, бо складу злочину немає. Не буду мовчки солідаризуватися з рішенням керівництва і…

Posted by Alexey Minko on Friday, January 29, 2021

Всім привіт! Я, як студент НПУ імені М.П. Драгоманова, не можу залишатись осторонь та хочу висловитись щодо…

Posted by Vasil Stets on Monday, January 25, 2021

Моє ім‘я Владислав Шевчук, і я український доброволець.Мій шлях починався на барикадах Революції Гідності, та…

Posted by Владислав Шевчук on Thursday, January 28, 2021

 

Студентка магістратури факультету політології та права Аліса Коверда написала звернення до декана з вимогою вплинути на ситуацію.

«З пані Євгенією Більченко я особисто знайома і, на мою думку, незважаючи на її професійність як культуролога, педагогічні методи не відповідають нормам викладацької етики та законодавству України. Тому сьогодні я надіслала звернення до деканату факультету політології та права, де я наразі здобуваю освіту, про невідповідність дій вищезазначеного викладача законодавству України», — прокоментувала дівчина.

Конфлікт, що розгорнувся у зв'язку з різкими висловлюваннями викладача НПУ ім. М.П. Драгоманова спеціальності 034…

Posted by Alisa Kowerda on Wednesday, January 27, 2021

Проте чимало студентів заступилися за Євгенію Більченко:

Я – аспірант кафедри культурології та філософської антропології НПУ ім.Драгоманова – Кучма Олексій Андрійович. Виступаю…

Posted by Алексей Кучма on Thursday, January 28, 2021

Я студентка специальности «культурология» факультета философии и обществоведения НПУ им. М.П.Драгоманова, в связи с…

Posted by Marina Minston on Wednesday, January 27, 2021

Кричите – #нпубезввтиВідповідаємо – #наукабезцензури#стопцькуваннюБЖ

Posted by Андрій Биков on Wednesday, January 27, 2021

Настал и мой черёд высказаться по поводу гнустного булинга моего преподавателя -Бильченко Е. В. Что ж. Приверженки…

Posted by Екатерина Ганицкая on Wednesday, January 27, 2021

 

Загалом усі студенти, які висловилися щодо ситуації, закликали припинити цькування на адресу викладачки щодо її зовнішності або будь-яких інших ознак, які не стосуються ситуації. 

А що говорять в університеті?

На ситуацію відреагували у профспілці університету Драгоманова. На їхню думку, висловлювання Євгенії Більченко є «антиукраїнськими та антинародними і такими,  що йдуть врозріз з моральними принципами та переконаннями колективу Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова». Заяву опублікували на своєму сайті:

«Значна частина студентів, представників студентських самоврядних організацій та професорсько-викладацького складу висловилися за неприпустимість роботи викладача з такими переконаннями в НПУ імені М.П. Драгоманова».

Поведінку професорки планують розглядати на засіданні профспілкового комітету із залученням громадської організації «Просвіта».

Проте сама Більченко стверджує, що ректор її звільняти не збирається. Вона почала переживати за своє робоче місце і говорила про це з ректором. Про результати розмови написала в соцмережі:

«Нешановні панове екстремісти, неонацисти та інші хуліганські коментатори! Тільки що розмовляла з ректором НПУ Віктором Петровичем Андрущенко. Очевидно, що він перебуває під тиском. Але! Я отримала від нього запевнення, що він несе відповідальність за свої слова і що він особисто мене звільняти не збирається. Це запам’ятайте гарненько, тричі вибийте у себе на підкірці і між усіма молекулярними складниками мозку. За словами ректора, звільняти за політичні погляди з університету — не його практика»

БЖ. Как Бильченко с ректором разговаривала и много чего выяснилаНеуважаемые господа экстремисты, неонацисты и прочие…

Posted by Евгения Бильченко on Monday, January 25, 2021

Реакція представників держави

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь у коментарі LIGA.Life заявив, що на викладачку має звернути увагу СБУ. Він додав – Більченко протягом останніх років знаходиться в базі «Миротворець», а також припустив, що її діяльність куруєтьсязовні.

«Зважаючи на те, що такі заяви були раніше, мені здається, що це один із прикладів протиправних дій громадян України. Тому я впевнений, що на цю і на інші заяви, які лунали останнім часом, правоохоронці зобов’язані звернути увагу», – переконаний мовний омбудсман.

Водночас МОН відреагував достатньо нейтрально. Вони закликають обговорювати мовні питання «виключно з повагою і толерантністю».

«Всі дискусії з мовного питання не можуть доводитися до абсурду. І повинні мати виключно риторику поваги, незалежно від позиції. А також розуміння, що ми всі живемо в одній країні, в якій повага є нашою невід’ємною національною рисою», — наголошується в заяві.

Що думає сама Більченко

bit.ua сконтактував зі скандальною викладачкою. Євгенія сказала, що не очікувала такої реакції та уваги саме до цього допису.

«У мене бували і жорсткіші висловлювання щодо критики політики української влади, але тут, мабуть, зійшлася низка деструктивних економічних і культурних чинників розвитку країни», — вважає жінка.

Також вона зазначила, що відчуває тиск з боку «проплачених ботів, які перекручують українську мову або говорять на агро-варіанті російської». За її словами,на керівництво вишу тиснуть націоналісти, але її студенти її підтримують.

Ми також розпитали, якою мовою вона проводить свої лекції. Більченко зізналася, що всередині вишу проводить заняття українською, але «міжнародні публічні лекції» читає російською.

Водночас в інтерв’ю виданню «Сегодня» Євгенія Більченко заявила, що її погрожують вбити, через що вона вже подала заяву до поліції:

«Я відсканувала понад 50 таких загроз, які просто механічно взяла з потоку в 3-4 тисячі коментарів. У них йдеться про загрози моєму життю та здоров’ю. Я вже не кажу про образливі коментарі… Це прямі погрози життю. Пишуть, що хочуть дізнатися мою адресу, прийти до мене і, очевидно, вбити».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь