Спецпроєкти

Geek Journal vs 1+1: що сталося, хто що думає та що каже законодавство. Повний розбір ситуації


21 січня ввечері на YouTube з’явилося відео від популярного українського блогера із Запоріжжя Тайлера Андерсона про закриття його каналу Geek Journal. Причина – три страйки (скарги) від телеканалу 1+1 на відео на каналі. Станом на 22 січня страйків уже чотири. Менше ніж за добу новина стала однією з найбільш обговорюваних в україномовному сегменті соцмереж.

Розповідаємо про історію конфлікту та реакції на нього.

Хто такий Тайлер Андерсон?

Як ми вже сказали вище, це блогер та співзасновник україномовного ютуб-каналу Geek Journal. 5 років тому хлопець Олексій із Запоріжжя разом зі своєю дівчиною Юліаною вирішили знімати відео про кіно. За словами засновників, тоді вони не планували заробляти на цьому гроші або ставати популярними, але формат іронічних оглядів українських та іноземних фільмів підкорив серця глядачів. Олексій взяв собі псевдонім «Тайлер Андерсон» та став обличчям каналу, а Юліана монтує, оформлює та іноді виконує роль режисерки.

Нині на каналі майже 250 відео та понад 101 тисяча підписників. Канал – один з найпопулярніших україномовних на ютубі.

Останнім часом Тайлер робить багато оглядів саме на український кінематограф – причому не тільки на прокатні стрічки, але й продукцію телекомпаній. Так, на каналі можна знайти огляди на обидва сезони «Перших ластівок» від «Нового каналу», «Спіймати Кайдаша» від СТБ та огляди зашкварної і хорошої української реклами. Формат огляду передбачає використання фрагментів самих творів, які використовують.

У чому конфлікт?

Страйки від каналу 1+1 прилітають за використання фрагментів з творів їхнього виробництва. Зокрема йдеться про відеоогляди на серіал «Школа», фільм «Чорний ворон», серіали, формати яких закуплені в Росії: «Сидоренки Сидоренки» та «Рідня». Також він робив огляд на розважальну передачу «Маска», де розкритикував «плюси» за викрадення формату та залучення зірок, які співпрацюють з Росією. Останньою краплею стало відео «Як втратити все за 30 років? Коли 1+1 став г+г? СВ Шоу, Імперія кіно, Шоу довгоносиків, ТСН», де блогер розповідав про історію каналу, зміну власників, відхід від проукраїнської позиції та виробництво фільмів російською мовою.

На останнє відео 1+1 також подав скаргу. В сумі у Geek Journal – 4 з 3 можливих страйків. За політикою майданчика, після трьох страйків на на канал YouTube його блокує без права на розблокування. Тому 28 січня майданчик вилучить канал.

«Привіт, людини! Сподіваюсь, що у вас все гаразд) Бо в нас не те щоб дуже. Плюсам не сподобалось, коли їм в очі кажуть те, що люди думають давно. Вони образились і тепер швиряються своїми страйками, як мавпа кетяхами. Це означає, що наш канал під загрозою свого існування. Нам дуже шкода років нашої праці, тож за можливості скачайте якомога більше тих відео, що лишилися. Бо, ви не смійтеся тільки “удаляют із всєх сєтєй!” Ну і морального готуйтеся наганяти нам підписок на іншому каналі. Ні, оскарження нічого не дає, бо для ютуб ми в порівнянні з величними плюсами – тупо ніхто! Так що ми буквально дихаємо зараз на ладан. Дякую за розуміння)», – написав він у фейсбуку.

Проте вже вранці на сторінці Тайлера у фейсбуку з’явилося повідомлення про те, що вони з Юліаною таки будуть подавати апеляцію та оскаржувати страйки. Також він зауважив, що страйки подали на відео 2-3-річної давности, які до цього моменту не хвилювали телеканал.

Доброго ранку, улюблені людини!?‼️Станом на зараз, щедрі плюси подарували нам вже 4 страйки з 3 можливих. Це означає…

Posted by Geek Journal – Новини кіно та серіалів on Friday, January 22, 2021

«За гіршим сценарієм, плюси будуть впроваджувати липку цензуру до кінця і діло буде йти в суд. Але ми прекрасно розуміємо, що для ютубу ми є нулем без палки, тож прошу про всяк випадок підписуватись і на Geek Gournal, а раптом Ютубівська адміністрація поведеться на циферки і подумає,що ми таки не медіапшик?» – додав блогер та попросив підписуватися на новий та на старий канали.

А що плюси?

Медіакомпанія 1+1 відреагувала на галас навколо ситуації згодом. Вони опублікували офіційну заяву на своєму сайті та допис у фейсбуці:

Там стверджують, що борються за захист авторського права свого контенту. Для відстежування використання їхніх відео створили навіть власний інструмент – технологічний сервіс захисту авторських прав SUDUM. За два останні роки програмою SUDUM було виявлено та заблоковано понад 270 тисяч відео, а із Google видалено більше ніж 110 тисяч посилань на піратський контент, що порушує авторські права.

Також медіагрупа назвала використання фрагментів їхнього відео каналом Geek Journal піратством.

«Принцип fair use, на який посилається автор вищезгаданого каналу, не можна застосувати до каналів з монетизацією та, зокрема, до заблокованих відео, оскільки вони містять рекламну інтеграцію», – написали там.

На каналі заявили, що готові до діалогу з авторами каналу Geek Journal, та запросили команду на зустріч «з метою ознайомлення з правилами щодо використання авторського контенту на YouTube та обговорення ситуації, що склалася».

Що з правилами?

Згідно з правилами Google, якому і належить YouTube, є певні види контенту, захищені авторським правом. Серед них:

  • аудіовізуальні твори: телешоу, фільми, онлайн-відео і т.д. (власне контент 1+1 в цьому випадку)
  • звукозаписи та музичні композиції
  • письмові твори: книги, лекції, статті тощо
  • твори зображального мистецтва: картини, плакати, реклама і т.д.
  • відеоігри і комп’ютерні програми
  • драматичні твори: мюзикли, п’єси тощо.

Зазначимо, що назви, заголовки, ідеї, факти та нематеріальні процеси авторським правом не охороняються.

На питання, чи можна використовувати чужі роботи, захищені авторським правом, і чи не є це порушенням, відповідь така: можна, якщо користуватися принципами добросовісного використання. Або ж потрібно отримати дозвіл з боку правовласника.

Добросовісне використання – це доктрина, яка дає можливість повторного використання контенту, що захищений авторськими правами, без звертання до правовласника. У різних країнах правила добросовісного використання відрізняються. Наприклад, в США таким використанням є твори з коментарями, дослідженням, критикою чи новинними репортажами. У випадках, коли є питання щодо добросовісного використання, можна звернутися до суду – тоді можна розібратися саме з окремим випадком.

Якщо згадувати США, то там можна навіть монетизувати відео, де будуть матеріали добросовісного використання – звісно, не мається на увазі скопійований контент. Також у Штатах вважається нормальним запозичувати невеликі фрагменти оригінальної роботи – з великими вже буде значно більше питань і, скоріше за все, це не вважатиметься добросовісним використанням.

Ще один момент: якщо запозичення оригінальних фрагментів може якимось чином зашкодити правовласнику отримувати прибуток від оригінальної роботи, скоріше за все, це не добросовісне використання. Хоча теж є нюанс – для пародійних робіт суди можуть робити винятки.

І найцікавіше – щодо довжини уривку, який можна використовувати. У підтримці Google зазначають, що скаргу можна подавати навіть на кількасекундний фрагмент, який використали без узгодження з правовласником. У цьому випадку користувач/-ка, на якого/-у подають скарги, може довести, що він/вона дотримувалася правил добросовісного використання. Та остаточно цю проблему має вирішити суд.

Правовласники можуть подати скаргу на контент, який, на їхню думку, порушує авторське право – і якраз на прикладі Тайлера бачимо, як це працює. Правовласник через вебформу надсилає скаргу DMCA, відео з платформи видаляють, а користувачу/-ці, який/-а завантажував/-ла відео, роблять попередження про порушення авторських прав. Три попередження протягом трьох місяців – обліковий запис і пов’язані з ним канали заблокують. Та автор/-ка заблокованого каналу має право подати зустрічне сповіщення.

Що з українським законодавством?

Згідно із Законом України «Про авторське право і суміжні права», об’єктами авторського права є виступи, лекції, промови, музичні твори з текстом і без тексту, драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, аудіовізуальні твори і похідні твори.

У статті 21-й Закону йдеться, що без згоди автора чи особи, яка має авторські права, можна використовувати правомірно оприлюднені літературні, художні, музичні та інши твори для створення на їх основі іншого твору в жанрі літературної, музичної або іншої пародії, попурі або карикатури.

При цьому є ще суміжне право – внаслідок факту виконання твору, виробництва фонограми, виробництва відеограми, оприлюднення передачі організації мовлення. У статті 40 (Майнові права виробників фонограм і виробників відеограм) йдеться, що виробники відеограм можуть дозволяти чи забороняти відтворення (пряме і/або опосередковане) своїх фонограм і відеограм у будь-якій формі і будь-яким способом.

А ще є стаття 42 (Обмеження майнових прав виконавців, виробників фонограм, відеограм і організацій мовлення). У ній йдеться про допущення використання фонограм, відеограм, програм мовлення без згоди виконавців, виробників фонограм, відеограм і організацій мовлення, якщо мета відтворення суто наукова чи дослідницька або це використання не завдає шкоди правовласнику.

Насправді все доволі складно, і розібратися, на чий бік стане суд (якщо до цього дійде справа), поки що неможливо. У будь-якому разі хочемо підтримати Тайлера як одного з популяризаторів україномовного контенту.

Реакції на скандал

Подія бурхливо обговорюється від вчорашнього вечора. У твітері гештег на підтримку блогера #saveGeekJournal увішов у топ запитів в Україні. Нині опубліковано понад 8 тисяч твітів із цим гештегом.

В інших соцмережах блогера також підтримують відомі лідери думок:

Підтримую Тайлера

Posted by Майкл Щур on Thursday, January 21, 2021

Про цей аспект початку моєї ютуб-діяльності я особливо ніде не розказував, бо і сам про нього, якщо чесно, підзабув….

Posted by Артем Албул on Thursday, January 21, 2021

1+1 робить російські серіали російською мовою в Україні, краде без жодної ліцензії чужий формат і подає скарги на…

Posted by Bogdan Logvynenko on Friday, January 22, 2021

1+1 намагаються видалити ютуб-канал Geek Journal.А ми, так вже сталося, любимо Geek Journal. І не любимо 1+1.Тож вам, пацани, буде зворотній дзвіночок. Можете ще передумати, якщо час є.

Posted by Юрій Гудименко on Thursday, January 21, 2021

#saveGeekJournalУкраїнський Ютуб – це наш з вами простір для реалізації, популяризації та трансляції думок та ідей…

Posted by Ukrainian Assembly Comix on Friday, January 22, 2021

? «1+1» дуууже не подобається критика, тому вони борються із нею цензурою.⠀Учора «1+1» вліпив 4 страйки (з трьох…

Posted by Телебачення Торонто on Friday, January 22, 2021

Авторки: Поліна Вернигор та Анастасія Ампілогова

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь