Спецпроєкти

На 20-доларовій купюрі вперше за сто років з’явиться жінка – Гаррієт Табмен. Хто вона і що про неї потрібно знати?


В понеділок Білий дім заявив, що прискорить план з заміни 20-доларових купюр на банкноти із зображенням Гаррієт Табмен – борчині проти рабства та героїні американського народу. Зараз на купюрі – сьомий президент США Ендрю Джексон, який у 1830 року підписав Закон про виселення індіанців, легалізувавши ентічні зачищення земель, де жило корінне американське населення.

«Важливо, щоб наші банкноти, наші гроші відображали історію і різноманітність нашої країни, і зображення Гаррієт Табмен, безумовно, зробить це», – коментує Джен Псакі, пресс-секретарка Джо Байдена.

 bit.ua зібрав 10 фактів із життя жінки, чиє зображення прикрасить нові банкноти. 

 

Гаррієт Табмен (вроджена Арамінта Росс) народилася в родині рабів Гаррієт Грін і Бена Росса. Точна дата і місце народження дівчини залишаються невідомими. Вже з 7 років вона працювала як прислуга: виконувала домашню роботу та доглядала за дітьми з сусідніх ферм, пізніше почала працювати на плантації.

 У 13 років Гаррієт отримує удар в голову від білого наглядача, який кинув у неї двофунтову гирю, бо дівчина стала на його шляху під час побиття раба-втікача. Удар буде непокоїти її усе життя і навіть почне провокувати видіння. 

У 24 роки виходить заміж за Джона Табмена, вільного темношкірого. Гаррієт хоче втекти з рабства на північ, але чоловік починає погрожувати здати її. У 1849 році дівчина наважується та тікає на північ разом зі своїми братами Беном і Генрі, які пізніше змушують її повернутися. 

Починає займатися аболіціоністським рухом задля викоріння рабовласництва. У грудні 1850 року допомогла втекти своїй племінниці і її дітям, яких збиралися продати на аукціоні. Вже в 30 років її називали Мойсеєм за порятунок рабів. 

Табмен особисто звільнила 300 рабів і ще тисячі надихнула на втечу. Рабовласники обіцяли 12 тисяч доларів за затримання дівчини, але схопити її не вдалося. Гаррієт носила з собою великий револьвер, ймовірно, Кольт Волкер, – для самозахисту.

У 1858 році знайомиться з відомим борцем проти рабства Джоном Брауном. Браун казав, що вона краща за всіх чоловіків, та називав її генералом Табменом. Гаррієнт вважала, що Джон «не був звичайною людиною, в ньому був Господь». 

У 1858 році допомагає йому зайняти федеральний арсенал у Гарперс-Феррі: набирає добровольців, зброю та гроші, складає план. 

В роки Громадянської війни 1861-1865 боролася в армії північних штатів проти рабовласників Півдня, була медсестрою та розвідницею. В одному з музеїв зберігається її кременевий кавалерійський пістолет і офіцерська шабля з руків’ями із слонової кістки. До якого саме періоду життя Табмен належить зброя, невідомо.

Незважаючи на те, що після закінчення війни жінці доводилося злидарювати, вона утримувала дві школи для рабів, які отримали свободу. А у 1908 році Гаррієт вдалося відкрити будинок для престарілих. 

Окрім боротьби проти рабства, Гаррієт Табмен також захищала права жінок. Разом із американською громадською діячкою Сьюзен Ентоні брала участь у русі суфражисток, була головною доповідачкою на першій зустрічі Федерації афроамериканських жінок. 

У 1869 році було опубліковано її першу біографію «Сцени з життя Гаррієт Табмен», яку написала Сара Хопкінс Бредфорд. Пізніше назва була замінена на «Гаррієт Табмен – Мойсей свого народу». 

10 березня 1913 року Гаррієт Табмен помирає від пневмонії. Жінку ховають з військовими почестями на кладовищі Форт-Гілл. 

Нагадаємо, що під час президентської кампанії 2016 року Дональд Трамп назвав ідею заміни зображення Ендрю Джексона «чистою політкоректністю» і запропонував помістити фотографію Гаррієт Табмен на дводоларову купюру. Раніше на банкноті 20 доларів вже зображувалися жінки: богиня Свободи в 1863 році і Покахонтас в 1865 році.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь