Спецпроєкти

Союз-1 та Авангард TV3: найгірші космічні катастрофи

Іноді технічні проблеми коштують людського життя. Сьогодні в матеріалі розповідаємо про наймасштабніші космічні провали.

Авангард TV3

Авангард TV3 (Vanguard 6.5in Satellite 1) був першою спробою США запустити штучний супутник Землі.

6 грудня 1957-го на мисі Канаверал відбувся запуск ракети, яка почала підніматися та набрала висоту 1,2 м. За декілька  секунд після старту вона втратила тягу і почала опускатися назад до стартового майданчика. Розслідування встановило, що ракету знищили паливні баки, які вибухнули.

Коли супутник впав на землю, передавач ще працював. Він був пошкоджений та не міг використовуватися повторно. Аварія також серйозно пошкодила стартовий майданчик. 

За катастрофою TV3 спостерігало безліч репортерів та запрошених гостей. Подія була другою за грандіозністю після запуску радянських Супутника-1 і Супутника-2. Однак провал викликав паніку. 

Наступного дня на перших шпальтах багатьох газет вийшли статті про крах «Авангарду». Порівнюючи Авангард з радянським «супутником», його назвали «флопніком» (від англ. to flop – плюхнутися, провалитися).

Союз-1

«Союз-1» – перший радянський пілотований космічний корабель серії «Союз», його запустили 23 квітня 1967-го. На борту був один космонавт – інженер-полковник Володимир Комаров, який загинув під час приземлення апарата.

Неполадки почалися відразу після виходу корабля «Союз-1» на орбіту: не розкрилася одна з двох панелей сонячних батарей та кораблю не вистачило електроенергії. 

Катастрофа стала першим випадком загибелі людини в польоті в історії пілотованої космонавтики. Остаточно причина аварії не з’ясована. Однією з версій є порушення технології на заводі при підготовці корабля. Розглядається також варіант деформації стінок парашутного лотка в польоті через перепад тиску.

NASA Northrop T-38 Talon

Аварія сталася 28 лютого 1966-го. NASA Northrop T-38 Talon розбився біля Міжнародного  аеропорту Сент-Луїс Ламберт , штат Міссурі.

На борту загинули два астронавти проєкту Gemini, Елліот Сі та Чарльз Бассетт. Літак, яким керував Сі, врізався в будівлю літака McDonnell Aircraft, де збирали їхній космічний корабель Gemini 9

У середині будівлі люди отримали незначні травми від падіння сміття. У приміщенні сталися декілька невеликих пожеж, що також призвело до незначного підтоплення.

Причиною катастрофи були погодні умови: тоді йшов дощ, сніг, був туман та низька хмарність. Комісія розслідування, крім погоди та факторів управління, розглядала можливі медичні проблеми або проблеми з технічним обслуговуванням літального апарата. Однак кінцевий вирок полягав у тому, що аварія сталася через помилку пілота.

VSS Enterprise SpaceShipTwo

31 жовтня 2014-го VSS Enterprise SpaceShipTwo розірвався в польоті під час силових льотних випробувань. В результаті загинув один пілот Майкл Алсбері, а інший постраждав. За однією з версій, апарат зруйнувався через несанкціоноване переведення хвостового оперення в положення гальмування.

Це був перший тестовий політ з увімкненням власного двигуна, який використовував паливну суміш на основі гранульованого поліаміду та закису азоту.

Національна рада з безпеки на транспорті провела незалежне розслідування аварії. У липні 2015-го комісія оприлюднила звіт, згідно з яким важливими факторами катастрофи були: неадекватні захисні заходи в проєктуванні, погана підготовка пілотів, відсутність суворого федерального нагляду та стурбованість другого пілота. 

Apollo 1

Назву Apollo 1 (Аполлон 1) отримала перша пілотована місія корабля Аполлон-Сатурн-204. 

Запуск планували 21 лютого 1967-го, проте під час підготовки на борту корабля сталася сильна пожежа і весь екіпаж загинув. 

Причиною загоряння стала іскра або коротке замикання в електропроводці. Комісія, що проводила розслідування, виявила декілька небезпечних місць у конструкції корабля. Після спалаху вогонь поширювався дуже швидко і пошкодив скафандри астронавтів. Екіпаж не зміг відкрити люк зсередини через його складну конструкцію. Команда загинула від отруєння через 14 секунд після початку пожежі.

Після події директора департаменту пілотованих польотів НАСА Джозефа Ши, відповідального за розробку космічних апаратів «Аполлон», відсторонили від проєкту. Пілотовані польоти за програмою були затримані на півтора року.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь