Спецпроєкти

Їхні руки не тремтять, а очі не втомлюються. Як працюють найпопулярніші медичні роботи?

Вони можуть робити операції хоч всю добу та з ювелірною точністю. Єдиний мінус: роботи не люди. Вони запрограмовані пристрої, а розробники можуть не прорахувати заздалегідь всі необхідні деталі. 

Проте індустрія роботів у медицині достатньо поширена у світі. Читаємо про популярних роботів, які видаляють пухлини, роблять ін’єкції та підвищують настрій своїм пацієнтам.

Терапевтичний робот PARO

PARO – товариський робот-тюлень, який реагує на своє ім’я, відгукується на погладжування і з часом адаптується та запам’ятовує людину. Він також дрімає, моргає, хитає ластами і видає кумедні звуки. PARO широко застосовується у терапії пацієнтів літнього віку з деменцією.

Головне призначення робота PARO – реабілітувати людей  після операцій та допомагати лікувати депресію чи інші психічні захворювання. Взаємодія з роботом має терапевтичний ефект, подібний до зоотерапії. Таке спілкування зменшує стрес пацієнта та позитивно впливає на перебіг захворювання.

Хірургічний робот da Vinci

Система da Vinci – роботизований хірург, що має спеціальні інтерактивні руки, якими керує людина. Одна рука тримає камеру, дві інші відтворюють рухи людини, а остання виконує функцію асистента.  Да Вінчі завжди вимагає участи людини-оператора.

Завдяки цій системі лікарі можуть точніше виконувати велику кількість процедур. Да Вінчі має довершений 3D-зір високої чіткості. Його елементи керування прив’язують до рук хірурга, а система самостійно робить крихітні розрізи, які не вдалося б зробити людській руці. Це має свої плюси й для пацієнтів, адже така операція менш інвазивна, а час одужання пацієнтів менший.

Вага такого робота сягає майже 500 кг, а коштує пристрій $2 млн.

Хоча використання робота в медицині є доволі неоднозначним. Деякі спеціалісти критикують його за високу вартість та стверджують, що системою мають керувати лише лікарі з низькою кваліфікацією. До того ж програмне забезпечення робота взагалі не змінюється,  і це обмежує лікарів у діях.

CyberKnife

CyberKnife – це роботизована хірургічна система, яка виконує променеву терапію пухлин з точністю до міліметра. 

Систему винайшли ще у 1990-х та досі використовують для лікування раку в лікарнях США. «Супер-ніж» може направляти пучок радіотерапії, який легко маневрує та швидко адаптується. Він може подавати випромінювання на пухлину під різними кутами, не змінюючи положення пацієнта. 

Перевага CyberKnife: він може дістатися до пухлин на ділянках тіла, хірургічно складних для оперування, наприклад, до пухлин простати або мозку. Така операція є неінвазивною, тобто взагалі не передбачає хірургічного втручання. Ба більше, з використанням кіберножа навіть не потрібна анестезія.

Вартість лікування методом відрізняється в різних країнах. Середня ціна становить $10 тисяч.

Робот Pepper

Цей робот працює в приймальні японських лікарень. Він зустрічає пацієнтів на вході та скеровує їх до потрібного відділення. Pepper розпізнає майже 20 мов, визначає стать співрозмовника та навіть розуміє його емоцію. Він  інтерпретує невербальні сигнали: усмішку, нахил голови, погляд та інтонацію. 

Очі робота – це спеціальні 3D-камери, а його програмне забезпечення розпізнає людей завдяки технології захоплення руху. Пристрій важить 28 кг та вміє рухатися зі швидкістю 3 км/год.

Розробники стверджують, що створили робота для підвищення настрою та розваги людей. Проте не всі погоджуються із цією позицією. Це ми зараз про японця, який був незадоволений сервісом компанії настільки, що накинувся на беззахисного Пеппера та пошкодив його.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь