Спецпроєкти

Досить скролити: відмова від соціальних мереж – новий тренд


Дослідження Королівської спілки громадського здоров’я, проведене 2019 року, визначило – приблизно 3 з 5 користувачів соцмереж віком 18-34 років готові до тридцятиденного «‎цифрового детоксу». Вони вважають, що повна відмова від скролінгу в соцмережах протягом хоча б 4 тижнів добре вплине на їхній сон і стосунки в реальному світі. Майже половина опитаних (47%) вважає, що це матиме позитивний вплив на їхнє психічне здоров’я.

bit.ua розказує, чи справді корисний такий діджитал-детокс.

У Спілці громадського здоров’я започаткували рух відмови від соцмереж, який передбачає перерву від усіх застосунків і соціальних мереж протягом 30 днів. Таку практику закликають робити у вересні, а називається вона «вересень без скролінгу» (scroll free september).

До речі, саме Королівська спілка психічного здоров’я започаткувала ініціативи «сухий січень» відмову від алкоголю – та «стоп-жовтень»   відмову від тютюнокуріння.

Підприємниця Валентина Зелінська пішла далі і відмовилася від улюбленого інстаграму на рік. Щодня вона вела дві сторінки особисту і робочу і весь час думала про контент у соцмережах:

«Це забирало багато часу і – головне – енергії. Не залишалося сил жити тут і зараз. Остання крапля сталася за сніданком, мені чоловік щось розповідає, а я його не слухаю, хоча киваю, щоб підтримувати розмову. А сама думаю, як краще сфотографувати їжу і підписати фото. Саме тоді я зрозуміла, що живучи онлайн, втрачаю  щось значно більше. Відтоді для робочої сторінки почала шукати smm-менеджера, а свою закинула».

Валентина каже, що за кілька днів мозок почав перелаштовуватись і припинив генерувати ідеї для контенту:

«Зовсім інші відчуття, коли гуляєш уздовж моря і дивишся на нього очима, а не через фільтр сторіз, який обираєш для кращої картинки. Коли їси одразу, а не після того, як зробиш вдалий кадр. І таких моментів щодня тисячі». 

Валентина каже, що цифровий детокс навчив користуватися соцмережами без залежности – і підприємиця залюбки повторить цю практику, але вже на коротший термін.

Громадська активістка і бізнесвумен Мирослава Дума у вересні 2020-го зробила допис у своєму блозі в інстаграмі, що зробить перерву і повернеться у стрічку новин своїх фоловерів у 2021-му. Щоправда, повернулася трохи раніше у грудні 2020-го. 

Британський комедійний актор і автор подкасту Boys Don’t Cry Рассел Кейн у липні 2018 року зізнався, що починає лікуватися від інтернет-залежності. «Я більше не контролюю користування соцмережами», сказав Кейн. Він зізнався, що постійно хотів перевіряти свої акаунти, тому почав роботу з психологом. 

Практикуюча психотерапевтка Світлана Стеба каже – за можливість бути постійно на зв’язку завдяки соцмережам ми платимо великою кількістю власного ресурсу та часу:

«Більша частина нашої уваги йде на те, щоб переглянути стрічку соцмережі і внутрішньо відрефлексувати на контент. Хочемо цього чи ні, але ми емоційно “вмикаємося” на той чи той допис, що певною мірою важливий для нас. Однак чи є у нас така потреба – рефлексувати на чиїсь розлучення, домашні пологи чи конфлікт дітей? Напевно, ви не раз ловили себе на думці, що взяли телефон, щоб подивитися час, а залишились у соцмережі на пів години? І за цей час створили купу емоційних зв’язків з людьми, яких навіть не знаєте особисто…»

Відпочинок від цифрового світу, на думку психотерапевтки, допоможе повернути присутність у власному житті і зменшити рівень тривожности. 

«Надзвичайно корисно влаштовувати дні без соцмереж, протягом яких ви зовсім не користуєтеся соцмережами. По-перше, для того, щоб зрозуміти, наскільки ви від них залежні. По-друге, щоб привести думки і почуття до ладу і відчути, що важливо для вас, а не в контексті порівняння з іншими. А по-третє, щоб зрозуміти, що світ не розвалюється, коли ви не на зв’язку».

Якщо вам важко відмовитися від соцмереж зовсім, можете скористатися порадами Королівської спілки щодо зменшення кількости часу, проведеного за скролінгом:  

  • Робіть перерву від соцмереж на час заходів або зустрічей.
  • Не користуйтеся соцмережами після 18:00.
  • Не перевіряйте акаунти під час навчання або роботи.
  • Жодних соцмереж у спальні.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь