Спецпроєкти

«Привезли в лікарню із кров’яним тиском 40 на 0». Альтернативи пологам у медичному закладі та їхні можливі наслідки


Кілька століть тому у жінки був один спосіб народжувати дітей – вдома із повивальною бабцею, або повитухою. Із розвитком доказової медицини на зміну домашнім пологам прийшло народження у лікарнях і пологових будинках. 

Сьогодні жінки можуть обирати нетривіальні способи дати нове життя пологи під гіпнозом, на природі, у воді та чимало інших.

bit.ua розповідає подробиці сумнозвісної історії породіллі з Рівного, яка померла під час домашніх пологів з доулою, про інші види пологів та їхні ризики. 

23 січня в лікарню Рівного доставили породіллю після домашніх пологів. Жінка втратила велику кількість крові. За словами медиків, після пологів у неї почалася гостра масивна акушерська кровотеча. 

Світлана Муравська, головна лікарка Пологового будинку Рівненської міської ради, куди породіллю привезла швидка, у коментарі виданню ЧаРівне зазначила:

«Попри усі реанімаційні заходи, врятувати жінку не вдалося. О 18:20 породіллю у стані агонії довезли у наш заклад. 50 хвилин наші медики надавали їй допомогу. О 19:10 констатували смерть».

«У домашніх умовах вона народила сина. Його життю нічого не загрожує. Однак врятувати його матір не вдалося», – заявили у коментарі ТСН у Нацполіції Рівненської області 

«Духовна акушерка», яка супроводжувала процес народження дитини, мала мусульманське вбрання. Дуже важливо, щоб жінки розуміли – безпека під час пологів понад усе! Пологи повинні відбуватися у медичному закладі. Медичні працівники кваліфіковано надають допомогу. На сьогоднішній день партнерські пологи дозволено в більшій частині пологодопоміжних закладів України. За бажанням жінка може отримати підтримку доули на пологах у стінах медзакладів», каже головна лікарка міського пологового будинку Рівного Світлана Муравська.

Разом із 34-річною жінкою під час пологів був її чоловік, сестра і так звана «духовна акушерка», або доула. Тобто помічниця і наставниця під час вагітності та пологів, яка підтримує майбутню матір, дає їй поради та настанови.

Зазначимо, що жінка стала на облік у жіночій консультації на 34 тижні вагітності. Здала аналізи, які виявили анемію, та висловила бажання народжувати не в пологовому, а вдома під наглядом акушерки. 

Зі слів головної лікарки, чоловік пропонував викликати швидку, але жінка бажала залишатися вдома.

Користувачі/-ки соцмереж та форумів кажуть, що надихнула на домашні пологи рівненчанку відома інстаграм-блогерка Софія Стужук. У своєму профілі на більш ніж 5-мільйонну аудиторію мама трьох дітей показує відверте відео пологів у басейні з водою вдома разом із старшими дітьми, чоловіком та доулою Джамілією. 

Саме Джамілія – за паспортом Євгенія Кравчук – нібито була присутня на пологах у померлої породіллі. Джамілія носить мусульманське вбрання і практикує саме домашні пологи. Саме як жінку у мусульманському одязі описують доулу, присутню на пологах у Рівному, співробітники правоохоронних органів та медичний персонал лікарні.

Що каже блогерка Софія Стужук

У своєму інстаграм-профілі Стужук стала на захист своєї доули і запевняє користувачів соцмереж, що Джамілія на пологах у Рівному присутня не була. Натомість у трагедії Софія звинувачує медиків, які не зробили переливання крові породіллі і, ймовірно, самі спричинили кровотечу. Каже, що «відповідальність за смерть жінки має нести місце, де вона померла», тобто лікарня.

Блогерка не вважає, що в її профілі присутня пропаганда домашніх пологів. Вона ділиться своїм досвідом. 

Що каже доула Джамілія (Євгенія Кравчук)

Доула, або духовна акушерка Софії Стужук Джамілія (у паспорті Євгенія Кравчук) на своїй сторінці в інстаграмі заперечує, що їздила у Рівне і приймала пологи у жінки. Навіть опублікувала відео з камер спостереження магазину, що знаходиться в ЖК «Чайка» на Софійській Борщагівці у Києві, аби довести, що під час пологів була в іншому місці.

Що каже Асоціація доул України

ГО «Асоціація Фахівців Природного Батьківства» зробила офіційну заяву на своїй сторінці у фейсбуці з хештегом #доуланеакушерка, у якій зазначили – доула не супроводжує пологи без акушерок чи лікарів:

«Щодо смертності в домашніх пологах, то вона не перевищує смертності у пологових. 

Так, у жодній країні, де домашні пологи є звичайною медичною послугою, жінці з такими показниками стану здоров’я не дали б дозволу на пологи вдома.

Попит на домашні пологи є у всіх країнах, він різний, але є і буде і  це треба враховувати.

Ця трагедія є приводом для нас всіх чесно подивитись на ситуацію і свою працю, зробити висновки і почати діяти».

Як іще можна народити

Гіпнопологи

Домашні пологи не єдиний спосіб, до якого вдаються майбутні мами. Наразі у світі практикують гіпнопологи, тобто народження дитини під дією гіпнозу. 

Протягом вагітності в якості підготовки до пологів жінки вчаться самогіпнозу, а під час переймів зазвичай використовують аудіозаписи з гіпнотичними афірмаціями. Це, за словами породіль, дозволяє знизити болісні відчуття під час переймів, ефективніше розслабитись і навчитись правильно дихати.

Пологи у воді

Такий вид дітонародження у США та Європі називали російським методом. Після повного розкриття шийки матки жінка занурювалась у воду, полегшуючи таким чином больові відчуття. 

Вважається, що перейми і потуги безпечно і менш болісно переносити саме у воді, жінка розслабляється, а малюк після появи на світ потрапляє у звичне тепле і вологе середовище.

«Лотосові»‎ пологи

Спосіб появи малюка на світ, за якого особлива увага приділяється плаценті. Батьківщина «лотосових»‎ пологів – Індонезія. Після народження пуповину не перерізають, а а чекають, доки пуповина і плацента віддадуть немовляті всю енергію. За плацентою по-особливому доглядають: після народження малюка її промивають і засипають великою кількістю солі. Потім загортають у бавовняну пелюшку, кладуть до спеціальної ємності з натуральних матеріалів і щодня обробляють. На 3-5 день вона муміфікується, а на 9-12 – відмирає остаточно. Індонезійські лікарі вважають, що завдяки такому методу діти здоровіші і менше хворіють.

Пологи на природі

Ютуб-відео з пологами Сімони Тербер – багатодітної мами, яка вирішила народжувати доньку у лоні природи – зібрало більше 55 мільйонів переглядів.

Пологи на камеру знімав її чоловік, а поряд гуляли старші діти. Жінки, які практикують такий спосіб народження, говорять про важливість єднання з навколишнім світом і пошуку сил у природі – серед поля, у саду, біля водойм тощо.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь