Спецпроєкти

Не стрибай: чому підлітки вкорочують собі віку і які сигнали мають насторожувати батьків


За останні два тижні в Києві та Київській області зафіксовано 5 смертей підлітків. Загиблі віком від 10 до 16 років, усі випали з вікна чи впали з даху багатоповерхівки. Серед версій поліція розглядає активізацію роботи так званих підліткових груп смерти.

bit.ua розповідає, чому причини смертей підлітків значно серйозніші і глибші, ніж просто негативний вплив ігор чи застосунків.

Перший випадок стався в Голосіївському районі Києва. Дванадцятирічний школяр стрибнув із 15-го поверху. Другого лютого з балкона вистрибнула 13-річна дівчина. Потім 10-річний хлопчик у селищі Чайка. У Шевченківському районі з п’ятого поверху будинку стрибнула 16-річна школярка. Студент першого курсу, який жив у Броварах, упав із 15-го поверху

У батьківських чатах сила-силенна повідомлень про те, що «Синій кит» знову полює на дітей, і про небезпеку в інтернеті. Підігрівають хвилювання і в поліції, розглядаючи самогубства, спричинені «групами смерти», як одну з версій.

Утім, речниця Національної поліції Оксана Блищик заявила: «Ми перевірили всі випадки. Постраждалі не пов’язані між собою та не були учасниками деструктивних груп».

Психологиня Галина Гладка пов’язує самогубства передусім із внутрішніми переживаннями підлітків:

«Якщо дитина зростає в родині, де турбуються не тільки про її базові потреби, як харчування і одяг, а ще й багато говорять із дитиною, говорять про те, яка дитина цінна, як довго її чекали, як її люблять, підтримують теплі й довірливі стосунки – вірогідність того, що дитина захопиться так званими групами смерти, дуже мала. А якщо й буде втягнута в них, то розмови з батьками й довіра зможуть запобігти негативному впливу. 

Якщо ж підліток самотній, ним не цікавляться, йому не дають можливість розвиватися й самовисловлюватися, він шукає спілкування й довіри зовні. А всі Telegram-канали, онлайн-ігри та закриті спільноти впливають на підлітків саме так: базуються на довірі, встановлюють близькі стосунки з підлітком, атмосферу теплого середовища, яке приймає дитину. Після цього вони дають завдання: виконай те й інше, покажи нам свою вірність, спробуй не спати, відправ комусь повідомлення, повіджимайся – це різні завдання. Підлітки не сплять ночами, замість цього сидять у цих спільнотах. І тут навіть першочергове питання, що батьки не помічають насамперед того, що дитина не спить уночі.

Діти можуть виношувати думки про вкорочення собі віку протягом тривалого часу. І цей час важливий для батьків – вони можуть відстежити сигнали й послання від тинейджерів і уникнути незворотних наслідків».

Ірина Чернилевська, директорка столичної 179-ї школи, учениця якої скоїла самогубство, на своїй сторінці у Facebook опублікувала допис, у якому закликала педагогів і батьків бути уважними до дітей, пильнувати за їхнім станом:

«Ми маємо знати все про наших дітей… Ми маємо їх уберегти від них самих у цей складний період підліткового пошуку… Я особливо виділила б 7-9 класи. Якщо ваша дитина не спить уночі, листується з кимось – це привід для переживань».

Які ігри та програми небезпечні?

У закритих групах соцмереж на зразок «Синього кита» (аналогічні «Рожева сосна», «Темний ліс» та інші) кожному, хто залишає заявку, пропонують пройти квест, фінальним «завданням» якого повинно стати самогубство. Занепокоєння також має викликати онлайн-гра «Момо». 

На що звертати увагу в реальному житті?

Психоаналітикиня Галина Гладка радить учитися говорити з підлітками й витримувати їхній спротив: 

«З підлітками часто буває непросто, але потрібно встановлювати межі їхнього простору й дозволеного: не можна сидіти в інтернеті до п’ятої ранку. Важливо ділитися своїм досвідом із дитиною, чесно зізнаватися, що вам теж буває складно і тривожно, що ви можете про це говорити й готові вислухати свою дитину, а головне – прийняти її.  

Важливий момент: відверто, але прямо говоріть про те, що вас тривожить. Один із ключових сигналів, який має насторожити батьків, – небажання оголювати руки чи певні частини тіла навіть у теплу погоду: це може свідчити про те, що на тілі можуть бути якісь опіки, порізи тощо. 

Окремий момент – малюнки. Підлітки неохоче говорять про свої почуття, але можуть добре їх символізувати. Звертайте на це увагу».

І це наше відео може бути корисним:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь