Покемони: історія кишенькових монстрів, які підкорили весь світ
Щороку 27 лютого прийнято святкувати Міжнародний День Покемона (Pokemon Day). На честь цього знаменитого ґік-свята ми вирішили розповісти, що за звір такий покемон, яка його історія й де він мешкає.
Покемон. Початок: відеоігри
Покемони — величезна франшиза, започаткована Сатосі Тадзірі – талановитим японцем, який увійшов у ТОП-100 кращих світових геймдизайнерів за версією авторитетного інтернет-видання IGN (Imagine Games Network).
У 1996 році світ побачили перші дві гри про «кишенькових монстрів» — «Покемон: Червона версія» й «Синя версія» (в Японії «Червона» й «Зелена версія»). Згодом вони посіли друге після Mario місце за популярністю у світі серед усіх відеоігор.
«Покемон: Червона версія» й «Синя версія» мали такий шалений успіх, що вже наступного року, а саме 1 квітня 1997-го, телеглядачі побачили першу серію аніме-серіалу за цим всесвітом під назвою «Покемон! Я обираю тебе!».
Pokémon Go: AR-божевілля
Світ покемонів миттєво закохав у себе десятки мільйонів людей. Адже ці звірята глибоко інтегровані не тільки в екосистему світу, а й у повсякденний побут кожної людини. Більшість людей у всесвіті покемонів є їхніми тренерами: вони ловлять, доглядають, тренуються і змагаються з покемонами.
З виходом гри Pokémon Go (мобільна гра з технологією доповненої реальності — Augmented reality, AR) у 2016 році тренерство покемонів уже не було винятковим для мешканців вигаданого всесвіту. Люди, озброївшись смартфонами, вийшли на вулиці і вирушили в піші прогулянки, аби ловити заповітних монстрів.
Хтось відкривав нові місця в рідному місті, хтось насолоджувався природою за межами населених зон, а хтось заради піймання рідкісного виду покемона навіть наважувався на проникнення в стратегічні місця військового призначення.
Компанії-розробнику Niantic доводилося видаляти деякі GPS-мітки з гри, щоби гравці припинили дошкуляти співробітникам різних відомств з обмеженим допуском. Це безумство змогло не тільки розпалити полум’я в серцях старих фанатів із новою силою, але і відкрити дивовижний світ покемонів для свіжої крові.
Класифікація покемонів
Сьогодні існує майже 900 видів покемонів (до слова, у «Покемон: Червона/Синя версія» їх налічувалося тільки 151).
Усіх покемонів можна розділити на покоління, типи й еволюції. Покоління монстриків визначають залежно від виходу ігор оригінальної серії: від першого покоління 1996 року й до восьмого – останнього. До типів належать такі характеристики, як водний, бойовий, той, що літає, примарний, електричний, темний та ін.
Що ж до еволюції, то в того чи іншого покемона є різні форми, і цей процес незворотній. Можна уявити його як своєрідне дорослішання — від дитини до підліткової фази і зрілості.
Для прикладу візьмемо Чарізарда. Він — той, що літає і вогняний з першого покоління. Це еволюційна форма Чармандера, що розчулив своєю відданістю багатьох фанатів у момент першої появи в серії «Чармандер — покинутий покемон».
Або миле звірятко Іві. Здавалося б, тип цього покемона «нормальний», але він має унікальну здатність — адаптація. А це дуже допомагає в пристосуванні до довкілля й дозволяє змінювати свою форму і здатності під час еволюції.
Ще один покемон-улюбленець — миролюбний Бульбазавр, чиє ім’я походить від англійських слів «bulb» (цибулина) і «dinosaur» (динозавр). Він і справді схожий чи то на динозавра, чи то на жабу. А на спинці покемона знаходиться та сама цибулина. Вона забезпечує його енергією й після еволюції перетворюється на бутон.
Покемони доклали руку ще й до появи відомих мемів. Наприклад, ім’ям млявого кишенькового монстрика Слоупока вже доволі давно називають дуже повільну людину-тугодума.
Жан Люк Пікачу: обличчя франшизи
Як бачите, покемони різноманітні, і кожен володіє своєю неповторною індивідуальністю. Це особливо стосується обличчя всієї франшизи — Пікачу. Електричне мишеня може скласти конкуренцію у впізнаваності таким важковикам розважальної індустрії, як Джеррі й Міккі Маус.
Звичайно ж, мова не про випадкового представника виду Пікачу. Ми говоримо про цілком конкретного кишенькового монстрика, кращого друга й напарника протагоніста Еша Кетчума.
Пікачу — чи не єдиний покемон, який з’являвся абсолютно в кожній серії аніме й у всіх фільмах по всесвіту. Його популярність настільки велика, що Топіка, адміністративний центр штату Канзас, уже двічі перейменовувався на ТоПікачу в День міста.
Мало хто знає, але в мишеняти є ім’я і крім простого Пікачу. Зустрічайте — Жан Люк Пікачу. Ім’я було відсиланням до культового «Зоряного шляху» й Жана-Люка Пікара, командира зорельота «Ентерпрайз» зокрема. Усі — і фанати, й автори — згодом просто вирішили зробити вигляд, що цього ніколи не було. Адже і правда, коли ти чуєш від Еша Кетчума фразу «Вперед, Жан Люк!», виникає відчуття, що зараз з’явиться хтось на кшталт Жана-Клода Ван Дамма.
Покемон у кіно: «Покемон. Детектив Пікачу»
У 2019 році відеогрі в жанрі детективний квест Detective Pikachu пощастило отримати однойменну голлівудську екранізацію. У повнометражній стрічці режисера Роба Леттермана детектив Пікачу говорить голосом Райана Рейнольдса.
Фільм отримав хороші відгуки критиків і став настільки успішним, що вже ведеться розробка його продовження.
Покемони — це не тільки відеоігри всіх можливих жанрів (від рольових і до головоломок), аніме-серіали, комікси манга й кіноадаптації. І не просто милі іграшки (для дорослих у тому числі), сувеніри та одяг. Сатосі Тадзірі вигадав чарівний світ, який можна завжди носити із собою в кишені. Pokémon Go показав, що живе спілкування з людьми й дослідження довкілля можуть бути нітрохи не гірші самітництва в чотирьох стінах біля монітора.
У франшизи покемонів значна армія фанатів, які без тями від ігор і аніме. Вони грають в Pokémon Trading Card Game, косплеять улюблених персонажів і ніколи не пропускають конвенції фанатів комік-кони. Проводяться такі і в Україні, наприклад, Comic Con Ukraine. У 2021 році улюблений ґіками конвент пройде 4 та 5 вересня на території столичного креативного кластера Арт-завод Платформа.
Одна з таких фанаток і завсідників Comic Con Ukraine — Лара (Liora Bastet):
«Моє захоплення Пікачу почалося ще в ранньому дитинстві, коли ми з батьками і старшою сестрою дивилися телевізор, і по одному з каналів серед інших фільмів, серіалів і передач показували покемонів. Головні персонажі (тренери покемонів та їхні друзі-вихованці) ніколи не здавалися, і їхній позитивний настрій допомагав повірити в себе.
Я обожнюю персонажа Пікачу за те, що він стає сильнішим з кожною подією, любить і захищає тих, хто йому дорогий, нехай навіть і особливо не вміє говорити.
На Comic Con Ukraine 2019 ми виступали в груповому косплей-дефіле, саме присвяченому покемонам, і отримали безліч позитивних емоцій».
Авторка: Іра Маймур