Спецпроєкти

Нездорові стосунки: як зрозуміти, що у вас залежність від фітнес-трекера


Фітнес-трекери й розумні годинники мають заохочувати користувачів до здорового способу життя, та деякі експерти побоюються, що вони можуть викликати звикання й навіть фізичну залежність.

У матеріалі розповідаємо про вплив фітнес-трекерів на ментальне здоров’я людей і методи подолання залежности. 

Чим корисні фітнес-трекери

Стівен Ганс, доктор медицини Массачусетської лікарні, розповідає:

«Якщо ви щодня потрохи підвищуєте рівень своєї активности, годинник для фітнесу приносить вам користь. Це можуть бути невеликі деталі. Наприклад, якщо ви перевіряєте кількість кроків, коли вирушаєте у справах, обираєте вечірню прогулянку замість соцмереж, щоб виконати денну норму кроків, або частіше піднімаєтеся/спускаєтеся по сходах і паркуєте авто якомога далі від пункту призначення.

Щоденний підрахунок кроків мотивує людину, адже це відчутна та конкретна мета. Фітнес-трекер повідомляє, як далеко ви вже  просунулися та скільки ще треба пройти. Пристрій не тільки дає знати, скільки кроків ви пройшли, а й дає змогу переглядати історію та візуально складати графік повсякденної активности.

Відстеження кроків також може допомогти для досягнення здорової мети. Якщо ви виконуєте щоденні завдання зі своїми товаришами, невелике дружнє змагання допоможе вам надихнутися на більшу активність».

Що може піти не так

Одержимість підрахунком кроків є проблематичною, а нездатність досягти щоденної мети може демотивувати. Замість зосередження на прогресі ви можете зациклитися на хибах.

Якщо ви весь день нав’язливо перевіряєте свої кроки й частоту серцевих скорочень, ставите дедалі більш нереалістичні щоденні цілі, як-от занадто тривалі тренування або декілька занять в один день, така поведінка є ознакою звикання до свого фітнес-трекера.

Як зрозуміти, що ваша одержимість фітнес-трекером стає проблемою:

  • ви й далі збільшуєте тривалість тренувань, бо під час використання трекера вам здається, що ви займаєтеся недостатньо;
  • нехтуєте друзями й обов’язками, щоб у вас було більше часу на тренування;
  • відчуваєте тривогу, дратівливість або турбуєтеся, коли не можете використовувати свій фітнес-пристрій (наприклад, коли він заряджається);
  • фітнес-пристрій забирає багато часу, заважає іншим заняттям або змушує вас відриватися від інших занять, які вам подобаються;
  • й далі нав’язливо використовуєте пристрій, навіть якщо така поведінка вас засмучує;
  • ви дуже засмучені або навіть дорікаєте собі, коли не досягли щоденної мети активности.

Іноді проблема в тому, що людина приділяє багато уваги довільному числу та не зосереджується на відчуттях тіла. Форма, зусилля й інтенсивність – усе це відіграє важливу роль в ефективності тренування і запобігання травмам. І жоден із цих чинників не може бути повністю зафіксований фітнес-трекером. 

Звернення уваги на частоту серцевих скорочень може бути корисним, але все одно не повністю відтворює ваші відчуття. Ви можете зіткнутися з болем чи травмою, і ваш фітнес-трекер цього не зареєструє. 

Що робити

Якщо ви побоюєтеся, що у вас може виникнути залежність від фітнес-трекера, то допоможуть такі кроки:

Встановлення лімітів. Якщо ви занадто часто звертаєте увагу на показники розумного годинника або ж надмірно тренуєтеся, спробуйте встановити власні обмеження. 

Скажіть собі, що ви будете перевіряти трекер тільки кілька разів на день. Обмежте кількість кроків до зручного рівня, не женіться за десятьма тисячами, якщо розумієте, що не встигаєте стільки ходити або відчуваєте дискомфорт.

Звертайте увагу на інше. Знайдіть інші заняття, які не пов’язані з перевіркою трекера вправ. Хобі або спілкування з друзями можуть допомогти вам зосередитися на інших речах.

Не носіть свого пристрою із собою постійно. Нема потреби повністю відмовлятися від фітнес-трекера, та відмова від нього на деякий час допоможе не зосереджуватися на щоденному підрахунку кроків.

Видаліть фітнес-застосунки з телефона. Якщо залежні від постійного перегляду даних на трекері, спробуйте хоча б на деякий час видалити застосунок зі свого телефона. Причина залежности може бути в постійних сповіщеннях і повідомленнях, які показує ваш фітнес-трекер. 

Зверніться до лікаря, якщо ваша одержимість фітнес-трекером заважає повсякденному життю. Ви можете мати фізичну залежність – форму поведінкової залежности, яка серйозно впливає на ваше здоров’я та благополуччя.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь