Спецпроєкти

Кіттенфішінг та Instagram-маски: чому люди брешуть про себе в інтернеті


Коли сидиш в Instagram, люди не знають, який вигляд ти маєш насправді, чи володієш французькою та скільки кіло набрав (-ла) після новорічних свят. Тому можна сміливо показувати відфотошоплені до невпізнання фото, писати про успішний успіх і роздавати цінні поради з бізнесу, не маючи до нього жодного стосунку. Що змушує людей брехати про себе в інтернеті та як зрозуміти, що «ектріс», «модел» і «тіві презентер» з Instagram — це Галя з Полонного — читайте далі.

Кіттенфішинг і кетфішинг
Буває так: заходиш ти собі на Tinder, свайпаєш і чекаєш на довгоочікувані метчі. Потім «стукає» тобі в особисті приємний юнак атлетичної статури, такий собі аполлонистий Аполлон, який у графі про себе вказав, що він 25-річний бізнесмен, любить подорожувати та шукає чистої й безкорисливої любови.

Спілкуєтеся ви день, два, тиждень, а потім домовляєтеся про зустріч. Ти така вся натхненна біжиш назустріч своїй долі та вже уявляєш трійко дітей на подвір’ї та милого лабрадора, і ось усі твої очікування розбиваються об стіну суворої реальности. На побачення до тебе приходить субтильного виду юнак, ніякий не бізнесмен, а просто Льоша, 20 років, третій курс КПІ.

Явище, коли людина навмисно змінює свій образ у мережі, називається кіттенфішингом, і воно в епоху біганини за лайками та підписниками стає дедалі популярнішим. Ще один схожий термін — кетфішинг. Це коли людина взагалі видає себе за нереальну особистість.

Про кетфішинг заговорили після виходу у 2010 році документальної стрічки з однойменною назвою. Головний герой — Нев Шульман намагався знайти 19-річну дівчину на ім’я Меґан, з якою активно переписувався в мережі. Ближче до закінчення фільму розкрилася одна маленька деталь: виявилося, що жодної Меґан у природі не існує. За гарними фотознімками ховалася жінка середніх років, яка жила за тисячу миль від головного героя.

Ще одним прикладом кетфішингу є недавня історія миловидної японської блогерки Ясько, яка насправді виявилася 50-річним байкером, що загрався з фільтрами FaceApp. «Дівчина» викладала численні селфі й отримувала сотні компліментів від фоловерів. Та якось система дала збій. Підписники помітили на світлині відбиття в дзеркалі байка, і там була зовсім не мила дівчина з щирою усмішкою та великими очима. Пізніше фанат FaceApp розповів, що одного разу він відредагував своє селфі в застосунку, йому сподобалося, а потім він уже не міг зупинитися. За словами чоловіка, він хотів ділитися байкерськими світлинами в соцмережах, але розумів, що авдиторія навряд чи оцінить знімки дорослого чоловіка.

Чому люди брешуть в інтернеті?
У 2016 році Мішель Друен, професорка психології в Університеті Індіани Пердью, разом із колегами провела цікаве дослідження щодо чесности в інтернеті. Науковці опитали 272 людини, яких попросили оцінити, наскільки вони чесні на різних онлайн-майданчиках: у соціальних мережах, в анонімних чатах, на сайтах знайомств і порталах сексуального характеру.

Під час експерименту стало зрозуміло, що найчастіше люди брешуть про себе на сайтах сексуального характеру. Тільки 16 % людей засвідчили, що вони вказували про себе правдиву інформацію. Найменше з-поміж запропонованих онлайн-ресурсів люди брешуть у соціальних мережах на кшталт Facebook. Близько 32 % людей заявили, що вони «завжди були чесними» на таких порталах. Мішель Друен пояснює це тим, що соціальні мережі мають найбільшу кількість посилань на зовнішній світ. Там, наприклад, можна побачити світлини з дітьми, друзями, сусідами, троюрідними братами тощо.

Дослідження професорки Друен показало, що близько 80 % користувачів сайтів знайомств і додатків брешуть. Здебільшого про свою зовнішність.

«Люди брешуть в інтернеті, бо прагнуть бути крутішими, красивішими, сексуальнішими. Вони хочуть показати своє життя кращим, ніж воно є насправді. Дехто бреше, бо думає, що так роблять усі. На їхню думку, інтернет – це місце, де брехня є стандартом», – зазначила Друен.

У процесі експерименту дослідники дійшли цікавого висновку про те, що наші очікування щодо чесности інших людей впливають на нашу власну чесність, тобто, коли ми думаємо, що інші люди брешуть у мережі, ми з більшою ймовірністю брешемо самі.

Інше опитування, яке проводила організація Consumer Reports, показало, що 25 % респондентів підробляли інформацію у своїх профілях у Facebook, щоб захистити свою особистість. Тобто користувачі прагнуть заплутати соцмережу та рекламодавців, які за ними «полюють». Люди не хочуть потрапляти на вудочки до маркетологів, тому вигадують собі нові життєві події, погляди та інтереси.

Як зазначають експерти, часто люди брешуть про свій вік, особливо в застосунках для знайомств, де дівчата скидають собі два-три роки задля більшого успіху в чоловіків (як вони гадають). Також користувачі інтернету можуть зазначити у графі про себе фейкові інтереси, бо дивитися серіали та слухати музику не сильно оригінально, а от геокешинг, наприклад, — це топ. Люди брешуть про місце народження, місце роботи, мови, якими володіють, книжки, які прочитали, політиків, яким симпатизують, і це не кажучи вже про зріст, вагу та розмір ноги.

Окрема категорія — фотобрехня. Гештегу nofilter уже давно ніхто не довіряє. Бо за цим ноу-фільтром часто стоїть збільшення губ, відбілювання зубів, шліфування шкіри, застосування Instagram-масок, де все це накладається автоматично (не кажемо вже про суперосвітлення, вдалі ракурси та «селфі лицt»). Люди намагаються здаватися кращими, бо бояться, що без губ розміру plus size, з надмірною вагою та неідеальною шкірою вони можуть не сподобатися оточенню.

«Люди, особливо з низькою самооцінкою, які незадоволені собою, бачать у соцмережах інших, порівнюють себе з ними та часто розуміють, що не дотягують. Цей тригер запускає думки, ніби ти гірший. Через це люди починають брехати. А ще в інтернеті брешуть тому, що знають: інформацію про них не завжди можна перевірити. З’являється відчуття безкарности. Інколи через фактор, що їх ніхто не розкриє, люди відмовляються від реального життя, бо в соцмережах усе легше, а в реальності треба старатися», — зазначила психологиня Софія Лагутіна.

Як зрозуміти, що вам брешуть, і вивести співрозмовника на чисту воду?
Є тисяча та один спосіб зрозуміти, що вам задурюють голову. Так, інколи виявити це складно, але в деяких ситуаціях усе настільки очевидно, що навіть трохи смішно. Спробуймо розібратися.

Пункт перший — фотографії. Людина перед вами ніби ок і навіть симпатична, але щось вас насторожує. Там у неї довге волосся, там коротке, там очі блакитні, а там наче темні, до того ж усі п’ять світлин великим планом, ще й додано в один день. Це може говорити про фейковість профілю. Ідеальні риси обличчя з пухкими губами, великими очима й акуратним носом — привід задуматися про чесність людини. Стіни, що попливли, та двері з хвилястими лініями — окрема історія. Тут очевидно, що людина намагалася «схуднути» завдяки фотошопу. А що, зручно, і в зал ходити не треба.

Якщо ваш співрозмовник аж занадто активний, займається десятьма видами спорту, говорить мовою чамікуро, читає по вісім книжок на день, малює в техніці ербу та доказує, що є послом ЮНІСЕФ — очевидно, що він хоче вам сподобатися й робить усе для цього можливе. Занадто загальна інформація також не вселяє довіри.

Щоб не сидіти та не гадати, чи справді ваш знайомий працює в крутій міжнародній компанії або чи схудла подруга дитинства на 15 кілограмів, як це здається на фото, проведіть власне розслідування, а раптом розкриєте брехуна? Це розслідування буде без залучення експертів, але з аналізом і моніторингом. Перш за все потрібно спробувати перевірити інформацію. Це просто, гугл у допомогу. Також можна завантажити світлину людини, яку хочете перевірити, у пошуковик. Так ви зрозумієте, що ваш співбесідник не фейк.

Окрім того, можна пошукати людину в інших соцмережах, промоніторити інформацію та зіставити з тими даними, що є у вас. Якщо ви спілкуєтеся вже давно, запропонуйте поговорити через відеозв’язок або взагалі зустрітися. Відмова свідчитиме про те, що справа нечиста й варто насторожитися.

У разі, якщо ви сумніваєтеся в щирості співрозмовника, намагайтеся використовувати відкриті запитання та звертайте уваги на деталі. Можливо, якоїсь миті людина «розколеться», і ви зрозумієте, хто перед вами насправді.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь