Спецпроєкти

За крок до легалізації: чим корисний медичний канабіс і що ним лікують


Суперечки про медичний канабіс постійно з’являються в медійному просторі. У легалізації є багато прихильників і багато противників. Розбираємося, кому потрібен медичний канабіс, у чому його ймовірні переваги і недоліки.

Останні події в Україні і світі

7 квітня 2021 року Кабінет міністрів України дозволив оборот деяких речовин, які містяться у канабісу. Тоді багато ЗМІ випустили заголовки на кшталт «В Україні легалізували медичну марихуану». Але це не так.

Насправді Кабмін дозволив обіг Дронабінолу, Набілону і Набіксімолсу. Всі три речовини є синтетичними замінниками ТГК – речовини, яка міститься в канабісі. Тобто вони лише копії тих речовин, які є у рослині. Тому в Україні все ще не легалізований медичний канабіс.

У 2020-му ООН виключила канабіс зі списку небезпечних наркотиків. Рішення ухвалено на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Європа та Північна Америка йдуть до легалізації і медичної і немедичної марихуани. І Україна теж знаходиться у цьому русі. У тому ж 2020-му лідер фракції «Слуга народу» Давід Арахамія заявляв, що легалізація канабісу знаходиться на завершальній стадії.

Що таке медична марихуана і чим відрізняється від не медичної?

Марихуана містить дві головні речовини (всього там може бути більше 500-та).

Тетрагідраканабінол, або ТГК, відповідає за зміну свідомості.

Канабідіол, або КБД, на свідомість майже не впливає, натомість має заспокійливі і знеболюючі властивості.

Медичний канабіс від немедичного відрізняє його дія. Медичний не повинен викликати ейфорію або змінювати свідомість, натомість він має терапевтичний ефект.

Для різних захворювань потрібні різні рівні ТГК. Препарати з потрібними пропорціями прописуються лікарями.

Що про медичний канабіс каже ВООЗ та інші авторитетні організації

ВООЗ наголошує, що канабіс — це перспективний напрямок для досліджень, та казати про беззаперечну ефективність ще зарано.

Національний інститут охорони здоров’я США теж наполягає на перспективності досліджень канабісу для медицини. А от проведені дослідження показують невелику ефективність препаратів. Також цей інститут виступає за синтетичні копії речовин канабісу – за їхніми даними, вони безпечніші.

Гарвардська школа медицини пише про ефективність марихуани для усунення болю, нудоти, тремору, лікування деяких форм епілепсії.

Марихуана має побічні реакції і протипоказання

У марихуани є побічні дії, як у будь-якого препарату. Наприклад, проблеми з печінкою, розлад кишківника, подразнення шлунку, негативний вплив на легені і сердечно-судинну систему (наслідки куріння). Куріння канабісу, як і тютюну, є однозначно шкідливим для здоров’я – може підвищувати тиск, викликати аритмію і напади параної.

Канабіс протипоказаний вагітним жінкам, дітям і підліткам. Також його не можна вживати людям з астмою або іншими респіраторними захворюваннями, із захворюваннями серцево-судинної системи, печінки, нирок. Канабіс не рекомендують тим, хто мав проблеми із залежністю.

Канабіс повністю заборонений людям із шизофренією, психозом та іншими психологічними захворюваннями. Є незначний відсоток населення, який живе зі схильністю до психічних захворювань – їм канабіс також протипоказаний.

Навіть за кермо під дією ТГК сідати заборонено.

Терапевтична дія канабісу

Знеболення

Марихуана знімає біль і є безпечнішою за опіати. Вона недостатньо сильна, і деякі дослідники взагалі не бачать різниці між канабісом і плацебо. Проте коноплю вже прописують для пацієнтів з хронічними і нервовими болями (наприклад при розсіяному склерозі) або болями від отруєнь, наприклад після хіміотерапії.

Опіати усувають біль ефективніше, але вони шкідливіші для організму і можуть викликати залежність. Крім цього, мають яскраво виражений заспокійливий ефект, через це люди під дією опіатів не можуть нормально працювати або, наприклад, кермувати.

Синтетичний канабіс для знеболення не надто ефективний. Дослідження показали, що він лише на 30% ефективніший за плацебо (препарати-пустунки). Больові відчуття теж не зникають повністю, а притуплюються приблизно на 30%.

Є дослідження, яке показало, що лікування сухими квітами марихуани знеболювало до 85% – на відміну від синтетичних аналогів. Та цих досліджень недостатньо для адекватного порівняння марихуани і її замінників.

Боротьба з тривожністю і втратою сну

Каннабіноїди можуть зменшити тривогу і заспокоїти. Проте замало досліджень про те, наскільки вони ефективно це роблять.

Є небагато даних про ефективність проти посттравматичного синдрому.

Один з можливих симптомів ПТСР – проблеми зі сном. Конопля допомагає пацієнтам краще спати. Але дослідники не певні, вплинули речовини безпосередньо на сон чи люди спали краще, оскільки канабіс зняв інші симптоми. Вплив конопель на проблеми зі сном у здорових людей невизначений.

Допомога при треморі і тіках

Канабіс зменшував тіки у людей з синдромом Туретта і хворобою Паркінсона. А також, судоми у хворих на деякі види епілепсії (синдромом Леннокса-Гасто і синдромом Драве).

Полегшення побічних ефектів хіміотерапії

Марихуана поліпшує симптоми хімії на рівні з ефективними препаратами. З мінусів – у більшості людей виникали запаморочення або сонливість.

Запобігання нездорової втрати ваги

Канабіс ефективний для хворих на ВІЛ/СНІД або анорексію. Конопля повертає здоровий апетит і не дозволяє черезмірно втратити вагу.

Матеріали досліджень взяті з Інституту національно здоров’я США, Гарвардської школи здоров’я, наукової бібліотеки PMC і наукового журналу PubMed

Щось канабіс виглядає не надто ефективним

Дослідження канабісу для медицини активно почалися лише у 21 столітті, тому даних про його ефективність замало. Та вже зараз очевидно, що препарати можуть бути корисними для багатьох цілей.

Знеболювальні з компонентів марихуани не такі сильні, як опіоїдні, але значно більш безпечні. Для людей з важкими хворобами – ВІЛ/СНІД, рак, Паркінсона – конопля може полегшити симптоми і тим самим позитивно вплине на перебіг лікування.

Люди з тривожністю або психологічними травмами можуть знайти спокій і полегшення завдяки такій терапії.

Немає доказів, що вживання медичного канабісу спричинить вживання наркотичних засобів. Це не так працює. Медичний канабіс не викликає звикання – на відміну від деяких сильних препаратів, які продаються в українських аптеках, наприклад, трамадолу.

Які країни легалізували медичний канабіс?

Медична марихуана легальна в більшості штатів США, в Канаді, Перу, Уругваї, Данії, Австрії, Італії, Швейцарії, Польщі, Фінляндії, Ізраїлі.

Частково канабіс легальний в Нідерландах, Британії, Бельгії, Іспанії, Португалії, Чехії, Словенії, Хорватії, Норвегії, Греції, Непалі, Австралії, Грузії, Індії і більшій частині Південної Америки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь