Спецпроєкти

Музику можна створювати на калькуляторах: як і навіщо записують треки на обчислювальних пристроях


Розповідаємо, як геніальні електронщики з Kraftwerk популяризували калькулятори в ролі музичних інструментів. Також згадуємо, хто створює треки на обчислювальних пристроях зараз, і чи можливо на них запустити комп’ютерні ігри.

Коли почали записувати треки на калькуляторах?

У 1981 році дюссельдорфський колектив Kraftwerk випустив альбом Computer world, до якого увійшла пісня «Pocket Calculator». Її написали на калькуляторі Casio fx-501P.

Для Радянського Союзу та наступних пострадянських країн калькулятор продовжує виконувати звичну функцію елементарного обчислювального пристрою. З появою мобільних телефонів ринок калькуляторів як окремих цифрових пристроїв і зовсім перестав існувати. Однак 40 років тому калькулятори стали першими кишеньковими синтезаторами.

У момент виходу альбому Kraftwerk цифровий світ тільки проникав у повсякденне життя. ПК коштували чимало, але вже захоплювали увагу програмістів, розробників комп’ютерних ігор, музикантів та обраних користувачів. Попри те, що технологічний прогрес не був настільки стрімким, компанії намагалися випустити більш просунутий товар, що сприяло проведенню експериментів із функціоналом.

Kraftwerk дивилися в майбутнє, розуміючи, наскільки різноманітними та цікавими можуть стати треки, у які будуть додані технічні нововведення.

Які калькулятори використовували для запису?

Звичайно, було б логічно, якби Kraftwerk продемонстрували як інструмент можливості німецького Braun ET55, виконаного у строгому індустріальному стилі. Але японський ринок портативної техніки набував популярності, тому вибір припав на програмований Casio, який вже мав непогану базу різноманітних звуків.

У результаті з’явилася японська версія пісні «Pocket Calulator» – «Dentaku» (разом з німецькою «Taschenrechner», французької «Mini Calculateur» та італійської «Mini Calcolatore»).

Слова «Я оператор із моїм кишеньковим калькулятором. Я підсумовую та віднімаю. Я контролюю і складаю» стали, по суті, рекламними гаслами для моделі калькулятора Casio VL-80, який був за сумісництвом і кишеньковим синтезатором.

До цього моменту корпорація випустила перший комерційний цифровий синтезатор VL-1, який також мав доповнення у вигляді калькулятора. На цьому красені склали в’їдливу пісню «Da-Da-Da», яка потім надихнула ВВ на створення хіту «Танці».

Спеціальну модель VL-80 із фірмовими звуками гурту вони й назвали Kraftwerk taschenrechner. Ідея полягала в тому, що кожен фанат без музичної освіти зміг би створювати композиції в стилі колективу.

Також із пристроєм йшов мануал із кодами, дотримуючись яких можна було грати такі хіти, як-от «Das Model», «Trans Europa Express», «Metropolis» та інші.

Зараз калькулятори-синтезатори збирають колекціонери. Хоча ціни на «живі» згаданої Casio VL-1 не є високими: 40-100$. Найчастіше їх купляють для circuit-bending’у. Це тоді, коли синтезатори перепаюють для забезпечення додаткового функціонала.

Серед сучасних виконавців, які грають на VL-1, можна виокремити Gorillaz, Blood Lord, Shawn Lee та інших. А ось модель VL-80 не така популярна у поціновувачів lo-fi мелодій.

Для чого ще можна використовувати калькулятори?

Калькулятори підходять не тільки для музики. У 1999 році компанія Texas Instruments випустила графічний калькулятор TI-83 Plus, на якому, як ви здогадалися, можна було не тільки робити обчислення, але й створювати графіки.

Він мав Flash-пам’ять, яка дозволяла перепрошивати систему та розширювати функціонал.

Працював калькулятор на процесорі Zilog Z80. Його потужності вистачало для повноцінного запуску монохромної версії Doom, Тетрису та Super Mario.

Калькулятори вже давно померли як окремий вид кишенькового пристрою, але їхня історія не припиняє бути цікавою. Як ми дізналися, свого часу вони могли бути й портативними синтезаторами, й ігровими консолями.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь