Спецпроєкти

Жіночий погляд: чого бояться афганські жінки після повернення талібів до влади


Таліби вже приходили до влади в Афганістані у 1996 році. Тоді в країні запанував радикальний шаріат: громадянам забороняли дивитися телевізор, слухати музику, займатися спортом, танцювати та співати.

Становище жінок було ще гіршим. Їм забороняли залишати свої будинки без супроводу – наприклад, без брата, батька, сина чи чоловіка.

Жінок змушували носити паранджу з відкритими лише трохи очима, забороняли взувати підбори або відкриті сандалі, бо це могло спровокувати чоловіків. Маленьким дівчаткам не можна було відвідувати школу.

Заборони поширювалися навіть на голосні розмови, перебування перед відчиненими вікнами або на балконі власного будинку.

Якщо жінка порушувала одне з цих правил, закони талібів передбачали покарання. Це могла бути навіть в’язниця або публічна страта через забивання камінням.

Історія, яка все пояснить

Фотожурналістка Лінсі Аддаріо, яка висвітлює Афганістан упродовж двох десятиліть, згадує історію афганки Шакрії Баракзай.

Улітку 1999 року Баракзай прокинулася із запамороченням і лихоманкою. За правилами талібів, їй потрібен був Махаррам, тобто чоловік-опікун, щоб відвідати лікаря. Чоловік перебував на роботі, а в неї не було синів.

Тож жінка поголила голову своїй дворічній доньці, одягнула її в хлопчачий одяг, щоб видати її за опікуна. Сама одягла бурку й вийшла з дому. Сині складки бурки приховували її кінчики пальців, пофарбовані в червоний колір, адже закони талібів забороняли лак для нігтів.

Вона попросила сусідку, іншу жінку, піти з нею до лікаря в центрі Кабула. Близько 16:30 вони вийшли з кабінету лікаря з рецептом. Жінки прямували до аптеки, коли до них під’їхала вантажівка бойовиків талібів із Міністерства з питань поширення чесноти та запобігання порокам.

Чоловіки вистрибнули з вантажівки й почали бити Шукрію Баракзай гумовим тросом, поки вона не впала, а потім продовжували це робити.

Жінка була вражена та принижена. Її ніколи раніше не били.

«Здається, наче вони не знають чому, але вони просто намагаються побити вас, завдати вам шкоди, не поважати вас. Це те, що їм зараз подобається. Навіть якщо вони не знають за що», – розповіла нещодавно Баракзай.

Жінка Афганістану

«Як жінка я відчуваю себе жертвою політичної війни, яку розпочали чоловіки. Мені здається, що я більше не можу сміятися вголос, слухати улюблені пісні, зустрічатися з друзями в нашому улюбленому кафе, носити улюблену жовту сукню чи рожеву помаду. І я більше не можу піти на роботу або закінчити університет і захистити диплом, над яким я працювала роками», – розповіла афганка з Кабула для The Guardian.

16 серпня на Радбезі ООН талібів закликати сформувати новий уряд за участі жінок. Також від талібів вимагали негайно припинити насильство після захоплення країни.

Сьогодні угрупування Талібан оголосило загальну амністію для чиновників ексвлади – і закликало людей повернутися на роботу.

«Усім оголошена загальна амністія <…>. Тому ви повинні з повною впевненістю повернутися до звичайного життя», – заявили таліби.

Також таліби пообіцяли не мститися ексчиновникам і колишнім силовикам. Раніше вони запевняли, що будуть більш демократичними, дозволять жінкам працювати та вчитися.

Але афганці не надто вірять в обіцянки талібів. Вони пам’ятають, що було, коли Талібан прийшов до влади у 1996 році.

Першого дня після другого приходу талібів із вулиць Кабули зникли майже всі жінки. Нова влада зриває рекламу із зображенням жінок і вимагає від власників магазинів замальовувати оголошення й вивіски, де зображені жінки.

Репортерка британської газети The Guardian Емма Грехем-Харрісон заявляє, що зараз на телебаченні Афганістану з ранку до вечора читають Коран, навіть без перерв на рекламу.

А кореспондентка американського телеканалу CNN у Кабулі Кларисса Уорд розповіла, що відтепер змушена виходити в етер у хіджабі.

Професорка конфліктології Американського університету в Кабулі Вікторія Фонтан розповіла, що моральний дух серед жінок дуже низький.

«Вони бояться майбутнього, своєї можливості продовжувати навчання й бути частиною нашого суспільства. Для них це дійсно складний час, тому що вони побоюються, що Афганістан повернеться назад на довгі роки, можливо, на 10-15 років», – пояснила Вікторія Фонтан.

А що, раніше було не так?

Не було. Наприклад, ось фото, який вигляд мали молоді жінки в Кабулі у 1972 році – до того як таліби прийшли до влади вперше.

Після того як у 2001 році режим талібів був повалений, становище жінок в Афганістані почало потроху покращуватися.

У 2003 році нова влада Афганістану ратифікувала Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Ця конвенція вимагала від влади ввести питання гендерної рівності у внутрішнє законодавство.

У 2004 році уряд ухвалив нову Конституцію Афганістану, де зазначено, що «громадяни Афганістану, чоловік і жінка, мають рівні права та обов’язки перед законом». У 2009 році ухвалили закон, який захищав жінок від примусового шлюбу, домашнього насильства та забороняв шлюб із неповнолітніми дівчатами.

Після цього до поліції надходило значно більше повідомлень про дискримінацію та насилля щодо жінок та дівчат.

Становище жінок та дівчаток все ще було складним. 60% дітей, які не відвідували школи в Афганістані, були саме дівчатами. Проте зміни, які впроваджували в країні, залишали слід і повільно починали працювати.

«Афганські жінки багато пожертвували заради тієї маленької свободи, яку мали. Як сирота я ткала килими, щоб здобути освіту. Я зіткнулася з багатьма фінансовими проблемами, але в мене було багато планів на майбутнє. Я не очікувала, що все так закінчиться. Тепер це має такий вигляд, ніби мені доведеться спалити все, чого я досягла за 24 роки свого життя», – розповідає афганка з Кабула для The Guardian.

За свої права та свободи жінки Афганістану боролися довгих 20 років. Вони могли голосувати на виборах, займати посади послів, міністрів і губернаторів, а також працювати в лікарні, поліції та в силах безпеки.

І зараз вони небезпідставно бояться, що їхня боротьба та робота зійде нанівець.

Фото: Твіттер, Getty images, Lynsey Addario, Shamsia Hassani.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь