Спецпроєкти

Легендарна грузинська шахістка судиться з Netflix через популярний мінісеріал «Ферзевий гамбіт»


Легендарна грузинська шахістка, п’ятиразова чемпіонка світу Нона Гапріндашвілі судиться з компанією Netflix через популярний мінісеріал «Ферзевий гамбіт».

Про це йдеться в позові до суду Нони Гапріндашвілі.

Нагадуємо, про що серіал

«Ферзевий гамбіт» – це популярний мінісеріал від компанії Netflix, який розповідає історію вигаданої шахістки Бет Хармон. За основу серіалу було взято однойменну книгу 1983 року Волтера Тевіса.

Серіал здобув низку нагород, серед яких:

  • вісімнадцять номінацій на прайм-тайм премію «Еммі», зокрема за найкращий мінісеріал;
  • виграв премію «Золотий глобус» у двох категоріях: за найкращий мінісеріал або телефільм;
  • Анна Тейлор-Джой отримала премію «Золотий глобус» за найкращу жіночу роль мінісеріалу або телефільму.

Дії серіалу розгортаються в середині 1950-их і продовжуються у 1960-их. Головна героїня Бет Хармон втратила маму в автокатастрофі й стала сиротою. Вона зростала в притулку, саме так охоронець почав навчати її грати в шахи. Бет Хармон володіла унікальними здібностями у грі в шахи, зокрема завдяки своїм навичкам візуалізації.

Хто така Нона Гапріндашвілі?

Нона Гапріндашвілі є грузинською шахісткою, заслуженою майстеркою спорту; п’ята в історії шахів чемпіонка світу.

З 12 років вона займалася шахами в Тбіліському палаці піонерів під керівництвом Вахтанга Карселадзе, якого називають засновником грузинської жіночої шахової школи.

Вона стала першою в історії міжнародною гросмейстеркою серед жінок. 10 разів Нона перемагала у складі збірної СРСР на Всесвітніх шахових олімпіадах у 1963-86 роках.

А у 1978 році здобула титул першої жінки, якій присвоїли звання міжнародного гросмейстера серед чоловіків.

Чому грузинська шахістка подала до суду на Netflix?

Попри те, що історія шахістки Бет Хармон повністю вигадана, все ж в останній серії головна героїня описана як єдина жінка-чемпіонка, яка влаштовувала поєдинки з чоловіками.

Про Нону в серіалі згадують так: «...Нона Гапріндашвілі (...) вона чемпіонка світу серед жінок і ніколи не зустрічалася з чоловіками».

(кадр із серіалу в останній серії, де зображено Нону Гапріндашвілі)

За словами грузинської шахістки Нони Гапріндашвілі, це неправда. Адже у 1968 році, про який ідеться саме в цьому епізоді, шахістка Гапріндашвілі вже встигла позмагатися як мінімум із 59 шахістами-чоловіками, зокрема з 10 гросмейстерами.

«Netflix нахабно й свідомо брехала про досягнення Гапріндашвілі з дешевою та цинічною метою “роздути драму”, створивши враження, ніби його вигадана героїня зуміла зробити те, що не зробила жодна інша жінка, зокрема Гапріндашвілі», – йдеться в позові на компанію.

Також у позові йдеться, що Netflix зачепила почуття Нони Гапріндашвілі ще й тим, що в серіалі її назвали росіянкою, хоча сценаристи знали, що вона грузинка.

«Грузини постраждали від панування Росії, коли були частиною СРСР, а потім зазнали вторгнення з боку Росії», – додають у позові.

Скаргу на неправдиві факти Нона Гапріндашвілі надіслала компанії Netflix одразу після виходу серіалу. Вона вимагала публічно вибачитись і спростувати інцидент.

Компанія Netflix, за словами грузинської шахістки, відреагувала з надзвичайною зарозумілістю, відхиливши твердження про наклеп, стверджуючи, що помилкові факти в серіалі є «безневинними».

«Ця зарозуміла відмова прийняти відповідальність за свої дії шокувала, враховуючи сексизм й образливість їхньої брехні», – зазначила група грузинських й американських адвокатів шахістки.

Тепер Нона Гапріндашвілі вимагає від компанії виплатити їй п’ять мільйонів доларів як компенсацію за спотворення інформації про її кар’єрні досягнення.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь