Спецпроєкти

«20 років тому для створення робототехнічної компанії потрібен був 1 мільярд доларів, а зараз може й 1 мільйона вистачити»: інтерв’ю з Павлом Пікуліним, засновником компанії Deus Robots


32-річний Павло Пікулін співзаснував один із найбільших холдингів WhaleApp із розроблення ігор. У 2017 році він вирішив реалізовувати дитячу мрію – створювати роботів. Так виникла компанія Deus Robots, у якій зараз працює 27 людей (у штаті та на аутсорсі).

Про юнацьке захоплення роботами

Робототехнікою я захопився давно. Ідея створювати роботів виникла в мене у 15 років. Тоді системи штучного інтелекту лише починали розвиватися, і я написав систему для розпізнавання номерних знаків авто з відеокамери. Я бачив у цьому великий потенціал, і її можна було використовувати не лише для номерів. Наприклад, вона розпізнавала як текст, написаний від руки, так і номери вагонів потягів. І тоді я вже розумів, що питання появи безпілотних авто, і роботів-офіціантів, кур’єрів, будівельників – це лише питання часу. І я хотів брати участь у цьому процесі – не просто спостерігати, а й створювати. 

Я хотів продати ту систему, яку розробив, державі. Але не зміг це зробити. Мені було 16 років.

Як створювали Deus Robots

Коли я заробив трохи грошей на іграх (сьогодні в компанії WhaleApp працює більш ніж 500 людей у всьому світі), я повернувся до ідеї створення роботів. За цей час із 2005 року створення робототехніки значно подешевшало – подешевшали запчастини, акумулятори, комп’ютери, з’явилося багато вже готових рішень й алгоритмів. Наприклад, зараз просту навігацію для робота-пилососа, який би переміщувався в невеликому приміщенні, можна завантажити з інтернету, її не потрібно розробляти. Якщо 20 років тому для створення робототехнічної компанії потрібен був 1 мільярд доларів, то зараз, аби створити робототехнічний стартап, можливо й 1 мільйона вистачить. 

Будь-який робот на стадії випробувань робить помилки – це все такий собі експеримент. Коли ми створили перших роботів, вони мали виконувати будівельні роботи. Тоді ми зіпсували багато паркету. І це нормально. Тесли теж на етапі випробувань врізались у вантажівки. Коли ми отримали сьому версію прототипа нашого робота, він не псував паркет:)

Сьогодні ми зосереджені на логістичних роботах. Їхнє завдання – підвищити ефективність людської праці в логістичних компаніях. Зараз вони замінюють лише частину роботи людини. А завдання глобальне – роботизувати всі процеси складської логістики.

Про те, чи замінять роботи людей 

Зараз зарано говорити про те, що роботи позбавляють людей робочих місць. Навпаки, кількість людей, які керують роботами, лише збільшилась. І варто масштабувати зараз цю історію, аби підвищити ефективність роботи людини, і щоб людина не виконувала механічну працю. 

Я впевнений, що роботизувати можна всі професії. Приміром, уже створені й існують роботи в медичній галузі, за допомогою яких роблять операції.  

Про натхнення

Перш ніж створювати щось нове, перше правило – вивчити те, що на ринку вже створено. Аби не виявилось, що твоє «нове» вже хтось створив. І якщо це вже створили, то варто подивитись, які рішення вже використані та як ти можеш вдосконалити свій процес – тут все як у будь-якому бізнесі чи на виробництві: ігор, роботів тощо. Звісно, ми вивчали досвід Амазон, оскільки він один із перших у світі почав роботизувати склади й показав світу, що це вигідно й ефективно.

Про те, як скоро роботи стануть наших звичним побутом

Ринок робототехніки дуже стрімко розвивається. За 5 років ринок складської робототехніки зросте у 5 разів. 

На мій погляд, роботизуватися будуть усі сфери – майже все, що людина робить руками, можна й варто роботизувати. Це просто питання часу. Такі професії як офіціанти, прибиральники, вантажники, будівельники – усі рано чи пізно будуть роботизовані. Але ми наразі зосереджені саме на логістичній робототехніці. Якщо говорити про найперспективніші напрямки, то це будівельні роботи. Оскільки ця робота легко роботизується. 

Один наш робот може працювати приблизно 18 годин на добу з 24 годин. Водночас у вантажника або менеджера складу робочий день триває 8 годин. Додайте ще вихідні в людини, відпустки й хвороби та інші адміністративні витрати, що пов’язані з найманням людини (навчання, транспортні витрати тощо). І неважко зрозуміти, наскільки більше й ефективніше може працювати робот. 

Я думаю, що перший ресторан у Києві, де нас обслуговуватимуть роботи-офіціанти, може відкритися вже зараз, у будь-який час. Це питання чийогось сміливого рішення. Років через 5-10 це буде вже масовим явищем. І тоді ж ми зможемо спостерігати таке явище як роботи-конструктори, які я можу програмувати під свої навіть побутові потреби. Тобто, якщо мені потрібен обслуговувальний персонал у квартиру, я замовлятиму цих роботів, як в агентстві з наймання персоналу. Це питання 5-10 років.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь