У Нотр-Дамі в Парижі художник встановив датчик на старий дзвін і записав, як він «говорить»
Художник з Америки Біллі Фонтана встановив датчик на старий дзвін у Нотр-Дамі в Парижі, який постраждав під час пожежі у 2019 році.
Про це пише The Art Newspaper.
Як звучить Нотр-Дам?
Дзвіниця собору не постраждала під час пожежі у 2019 році. За словами художника Фонтана, вона лише вкрилася свинцевим пилом.
Дзвіниця не функціонує, поки в соборі триває ремонт. Проте художник захотів почути, як дзвони звучать у нерухомому стані.
«Це фізичний факт – ці дзвони насправді весь час вібрують, ніби всередині Нотр-Дама живе якийсь дух. Він не мертвий, він живий», – розповів Біллі Фонтана.

The Art Newspaper
Фонтана встановив на найстарішому дзвоні датчик – акселерометр, що вирівнює низькорівневі коливання, який записував усі звуки всередині дзвона. Потім Біллі відрегулював записаний звук до рівня, який може вловити людське вухо.
Завдяки цьому вдалося почути й відрізнити вібрації дзвона від шуму міста.
«Коли я мав можливість у липні лазити по дзвіницях, діставати доступ до найстарішого й найбільшого дзвона і ставити свої датчики, щоб послухати, що відбувається всередині, зрозумів – я чую звук, який, імовірно, ніхто ніколи раніше не чув. І він видає цей звук безперервно з 1681 року. Це голос, душа, дихання дзвона», – додає художник звуку.
Дзвін Еммануель першим залунав після звільнення Парижа від нацистів. Його виготовили за наказом короля Людовика XIV у 1681 році.
Художник звуку й далі працюватиме над своєю звуковою інсталяцією. Він планує встановити датчики на інші дзвони в Нотр-Дамі. Але більшість із них висять набагато вище, тому, щоб дістатися до них, потрібне справжнє альпіністське спорядження.
«Мені, ймовірно, доведеться найняти альпініста, щоб зробити це. Відверто кажучи, мені 74 роки», – додає художник.
Раніше ми розповідали, що українські бізнесмени жертвують гроші на відновлення костелу Святого Миколая, який постраждав від пожежі 3 вересня.