Спецпроєкти

Постійно чую про РНК-вакцину, а ще є векторні та інактивні. Який принцип роботи вакцин і наскільки вони ефективні?


Вакцини проти коронавірусу мають не тільки різні відсотки ефективності, але й різні принципи роботи. Pfizer і Moderna – це мРНК-вакцини, AstraZeneca – векторна, а Coronavac – інактивна. Що це все означає та як вони працюють, пояснює bit.ua.

Що таке мРНК-вакцина та як вона працює?

Це вакцина, активна частина якої – матрична рибонуклеїнова кислота (мРНК).

мРНК змушує організм виробляти білки, подібні до білків вірусу. Завдяки цим білкам в організмі формується імунітет, який у майбутньому зможе захистити від справжнього вірусу.

мРНК-вакцини, доступні в Україні:

  • Pfizer – вакцина, яку розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день;
  • Moderna – вакцина, яку розробила американська фармацевтична компанія Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

Ефективність Pfizer – 95% через 28 днів після першої дози.

Ефективність Moderna – 94% після першої дози.

Векторні вакцини

Векторні вакцини містять фрагмент вірусної ДНК, який є безпечним для людини. В організм потрапляє ген вірусу, проти якого виробляється імунітет.

В Україні роблять щеплення векторною вакциною Oxford/AstraZeneca (Covishield). Вона містить безпечний для людини модифікований аденовірус, який допомагає виробити імунітет до коронавірусу.

Ефективність AstraZeneca – 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.

Інактивована вакцина

У цьому типі вакцин використовують мертвий (інактивований) коронавірус. Вірус вирощують у лабораторії, а потім його деактивують за допомогою радіації, температур або хімічних речовин.

Білок вірусу залишається неушкодженим, але сам вірус вже не може потрапляти в клітини, розмножуватися та якось заподіяти людині шкоду.

В Україні доступна інактивована вакцина Сoronovac. Її ефективність становить 83,5% після щеплення двома дозами.

Ефективність вакцин проти Дельти

Штам Дельта значно небезпечніший, а тому й ефективність вакцин проти нього знижується.

Pfizer захищає від симптомів Дельти на 78% після 90 днів від другої дози.

AstraZeneca після 90 днів ефективна на 61%.

Ефективність Moderna проти Дельти впала до 76%.

Але є важливіший показник – відсоток захисту від важкого перебігу хвороби та смертельних випадків. Тут Pfizer й AstraZeneca зберігають досить високі показники: 96% і 92% відповідно. Moderna захищає від важких форм хвороби на 96%.

Даних про ефективність вакцини Coronavac проти штаму «‎Дельта» поки немає.

Нові штами коронавірусу знижують відсотки ефективності вакцини проти симптомів. Але ефективність проти смертельних випадків не зменшується, а залишається дуже високою.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь