Спецпроєкти

Тримайся міцно: розповідаємо, чому стресостійкість – це не норма


У травні 2021 року звіт Всесвітнього економічного форуму продемонстрував, які навички працівників найбажаніші для роботодавців. Серед головного тренду на reskilling (перекваліфікацію), серед найкращих якостей для отримання роботи – стресостійкість (stress tolerance).

Розповідаємо, що охоплює це поняття та чому не завжди варто його розвивати.

Стресостійка людина за будь-яких умов може виконувати поставлене завдання. Зрозуміло, чому це так потрібно роботодавцям. Її увагу не відвертають: шум, сторонні питання, дедлайни, сімейні проблеми. Така людина спокійна, упевнена в собі, виважена.

Як стрес впливає на нас?

Постійний стрес призводить до тривожних станів. Постійний стрес, за даними ресурсу HelpGuide, підвищує здатність відчувати біль, призводить до розладів сну та харчування, викликає аутоімунні захворювання, спричиняє проблеми з вагою та травленням (загугліть кортизоловий живіт!), провокує серцеві напади та проблеми зі шкірою, наприклад екзему й акне спричиняють фактори стресу.

Звісно, до певної міри стрес не може завдати людині серйозної шкоди. Втім, постійний стрес суттєво знижує продуктивність, може негативно впливати на ставлення до роботи, на стосунки в колективі та родині.

Бути зібраним і спокійним навіть у моменти сильного стресу часто допомагає довести завдання до кінця, виконати обов’язки перед клієнтом та роботодавцем. Але завжди триматися спокійно в стані стресу – рівнозначно пригніченню своїх почуттів та емоцій.

У сучасному VUCA-світі (акронім англійських volatility – нестабільність, uncertainty – невизначеність, complexity – складність, ambiguity – неоднозначність) варто знати, наскільки ви стресостійкі. Для визначення цієї здатності голландський психоаналітик Манфред Кетс де Врієс розробив тест на визначення рівня стресостійкості.

У популярній психології та мотиваційних книжках ви знайдете чимало статей про те, як підвищити свою здатність сприймати стрес і тримати себе в руках у стресових ситуаціях. Насправді ж найкращою порадою психологів та тренерів, за даними ресурсу EveryDayHealth, буде навчитися реагувати на стрес так, як цього вимагають обставини, ваше тіло й ваш мозок.

Як зменшити негативний вплив стресу

Стрес можна переробити тілом

Можна вибігати, можна вибоксувати, можна витанцювати. Будь-які фізичні навантаження знижують рівень кортизолу в організмі, допомагають привести думки до ладу, продихати та заспокоїтись. Найкраще рішення після сильного стресу чи напруженого дня – фізична активність.

Стрес можна проговорити

Алекситимія – розлад, який виявляється в неможливості розпізнавати та виражати свої емоції. Проте цього можна й треба вчитися. Психотерапевт або партнер – витратьте певний час, щоб проговорити, що було складно, що образливо, що соромно в стресовій ситуації, яку ви пережили.

Стрес можна спланувати

Планування загалом найкращий спосіб мінімізувати стрес: починаючи від розподілу робочих завдань та навантаження на день і закінчуючи плануванням закупок продуктів для приготування вечері. Правильно спланований день дасть змогу не взяти на себе забагато, не поспішати, не спізнюватися, не зривати дедлайни й менше стресувати.

Стрес не варто запивати та заїдати

Вживання алкоголю чи заїдання солоденьким – поганий спосіб зняття стресу, оскільки насправді лиш посилює почуття провини, нездатності критично мислити, невміння тримати ситуацію під контролем. Трав’яний чай і здорова їжа краще стануть у пригоді.

 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь