Спецпроєкти

«Джеймс Вебб»: найпотужніший в історії телескоп уже в космосі


Ракета Ariane V успішно стартувала з найбільшим і найпотужнішим у світі космічним телескопом James Webb Space Telescope. Він працюватиме в космосі -10 років.

Про це повідомляє компанія-розробник носія Arianespace.

Історія «Джеймса Вебба»

«Джеймс Вебб» – це спільна розробка Національного аерокосмічного агентства США, Європейського космічного агентства та Канадського аерокосмічного агентства. Телескоп назвали на честь другого керівника NASA Джеймса Вебба, який очолював агентство у 1961-1968 роках. Будівництво апарата розпочалося у 1996 році й завершилося лише у 2016-му. На початку планувалося, що будівництво триватиме до 2007 року. Вкластися в ці терміни розробникам не вдалося. Окрім того, бюджет на той час зріс від $1 млрд до $8,8 млрд. Наразі бюджет становить 10 мільярдів доларів, що робить цей телескоп найдорожчим в історії. Також запуск планували у 2018 році, проте, коли його тестували, він почав «розсипатися на очах» – протисонцевий козирок тріснув, а гвинти та шайби просто відпадали.

На заміну Hubble

Телескоп «Джеймс Вебб» покликаний замінити чинний Hubble. Останній був запущений у 1990 році та донедавна був найбільшим космічним телескопом в історії. Порівнюючи з Hubble, «Джеймс Вебб» має вражальні розміри: його головне дзеркало складається з 18 шестикутних сегментів загальною шириною 6,5 метрів та вагою 40 кілограмів. Для порівняння, дзеркало Hubble лише 2,4 метра в діаметрі.

«Чим воно більше, тим більше речей ви туди зберете. У цьому разі це фотони світла з далекої галактики», – каже заступник наукового співробітника в Центрі космічних польотів NASA Амбер Страун, порівнюючи дзеркало телескопа зі світловим відром.

Особливістю є те, що головне дзеркало вкрите шаром 24-каратного золота. Золото відбиває червоне світло краще за будь-який інший метал. Це дає дзеркалам космічного пристрою відбивну здатність 98%, порівнюючи з типовими 85% відбивної здатності стандартних дзеркал. Відтак телескоп зможе зафіксувати інфрачервоне світло галактик, що перебуває на відстані до 13,6 мільярда світлових років від Землі. Це дасть змогу «побачити» ранній Всесвіт.

Окрім того, на відміну від Hubble, «Джеймс Вебб» працюватиме не на навколоземній орбіті, а рухатиметься навколо Сонця на відстані 1,5 млн км від Землі.

Важливо, що за весь час роботи «Джеймс Вебб» не можна буде полагодити, Ціна помилки автоматично коштуватиме 10 мільярдів доларів. Річ у тім, що за 20 років роботи телескопа Hubble його кілька разів ремонтували, а от у разі з James Webb такої можливості не буде. Усе через те, що «Джеймс Вебб» перебуватиме на відстані трохи менш як 1 600 300 кілометрів, і якщо щось піде не так, то відремонтувати телескоп не зможе ніхто.

Що робитиме «Джеймс Вебб»

Головною ціллю «Джеймса Вебба» є заміна Hubble та глибше дослідження космосу. Науковці розраховують, що завдяки телескопу вони зможуть зазирнути в найприхованіші й найвіддаленіші куточки Всесвіту. Наприклад, такі об’єкти, що віддалені не лише у просторі, а й у часі. Завдяки телескопу «Джеймс Вебб» вдасться зрозуміти, який вигляд мав наш Всесвіт 13,5 млрд років тому – за 200 млн років після Великого вибуху.

«Ми входимо в абсолютно новий режим астрофізики, перетинаємо новий кордон. Ми ніколи не будували нічого подібного. Ніколи в житті із цивільного космодрому ми не запускали згорнуте в оригамі дзеркало, що складається з 18 окремих фрагментів, – разом із так само згорнутим під ним сонцезахисним екраном, – які після запуску треба буде розгорнути», – сказала Гейді Геммел з американської Асоціації університетів, що працюють над космічними дослідженнями.

Запуск телескопа

25 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані стартувала ракета, що виведе в космос телескоп «Джеймс Вебб».

«Стартувавши у тропічному лісі, “Джеймс Вебб” починає свою подорож до народження Всесвіту», – каже представник NASA Роб Навіас у мить, коли ракета залишила Землю.

Летітиме телескоп на своє місце цілий місяць. Тому зараз тільки почався довгий шлях «Джеймса Вебба».

Окрім того, телескоп James Webb настільки великий, що зміг вирушити в космос тільки у складеному вигляді. Згодом на нього чекає складний процес розгортання. Розробники порівнюють це зі зворотним процесом оригамі. Цей процес займе близько двох тижнів. Щоб телескоп міг проводити дослідження, усе має працювати максимально точно.

Сам запуск телескопа тривав близько 26 хвилин. У процесі запуску James Webb відокремився від ракети Ariane 5. Тепер NASA протягом 29 днів буде слідкувати за тим, як рухається телескоп. Цей місяць стане вирішальним для успішної долі телескопа.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь