Спецпроєкти

Foa Hoka – бездоганні хамелеони 20-го та 21-го століття, – інтерв’ю зі співзасновником легендарного гурту


Спілкуємося зі співзасновником експериментального українського колективу Foa Hoka та розповідаємо про новий альбом, який підсумував 30-річну творчість команди.

Foa Hoka – нескінченний пошук нового

Foa Hoka – це важливий колектив в історії української музики. Він був одним із перших у пострадянському просторі, який вирішив дивувати публіку музичними експериментами, а не сотні разів перевареними попсою та роком.

Foa Hoka виникає у 1991 році в Чернігові. Музиканти Дмитро Куровський та Владислав Діхтяренко записують україномовний індастріал-альбом «Чіхуахуа». Тоді дует зробив драм-установку з пластикового таза, тамбурину та піонерського барабана на додаток до гітари Musima de Luxe 25k 1970s із радянськими педалями ефектів. Взагалі використання саморобних музичних інструментів й навколишніх побутових предметів у творчості (наприклад, пральної машини) є характерними прийомами Foa Hoka.

У 1994 році до команди приєднується грати на бас-гітарі Іван Москаленко (Dj Derbastler). Альбом «Музика без хазяїна» виходить на лейблі Koka Records та захоплює увагу закордонних фанатів авангарду.

Якщо початок та середина 90-х жанр Foa Hoka можна було описати як етноіндастріал, то у 1998-му році виходить ембієнт-мініальбом «ФОН», який став би чудовим саундтреком науково-фантастичного фільму. У 2002 році «Індпошив» відкриває нові межі творчих пошуків – суміш живої та синтетичної музики, народних співів та семплів, lo-fi та професійних студійних записів.

З 2003 року Foa Hoka є відкритим проєктом. Учасники співпрацюють із такими музикантами та колективами, як Dubmasta, King Imagine, Leoveb, Pankifared, Evgen Hodosh, KLP 521 42 inc та іншими.

Foa Hoka – це безмежне поле експериментів упродовж 30 років. Підсумувати творчий доробок колектив вирішив торік, випустив на флешці велику збірку своїх записів «The Best Of Foa Hoka 1991-2021». Реліз містить відцифровані давні записи з мастер-плівок. Водночас заслуговує і яскраве оформлення флешок у вигляді психоделічного ананаса (і це не дивно, оскільки назва бенду походить від екзотичного фрукта Полінезії).

«Звичайно, у розмаїтті цілої низки неопублікованих композицій різних років. Деякі треки є ремастерами з оригінальних мастер-тейпів, а також сучасні реворки, версії та едіти треків Foa Hoka за тридцятирічну історію. Foa Hoka неочікувано поєднували всі актуальні жанри сучасної музики – від індастрієлу, техно та хаусу до постпанку, дабу, фанку, краутроку, фолку, ембієнту ad infinitum», – зазначено в пресрелізі альбому.

Ми поспілкувалися з Дмитром Куровським про концепцію нового альбому, теперішніх слухачів Foa Hoka та майбутні плани.

Чому вирішили випустити альбом на флешносії? Зараз музична індустрія більше дивиться у формати минулого: касети, вініл, бобіни.

Цьогоріч на лейблі SKP Records побачила світ касета – оригінальне перевидання двох масивних EP («Centaurs Break Out», 2017 SKP Records та «Twist of Luck», 2011 Extra Estrada Records), виданих як один альбом лише на касетах. На цьому релізі Foa Hoka зустрічається зі старим другом, композитором-інструменталістом та справжньою легендою Євгеном Ходошем (він же Kazma Kazma) у харківській студії M’art, щоб створити найгарячіші кавери класичного матеріалу Foa Hoka 90-х та 00-х років у стилі leftfield-фанк! Касету можна придбати, пишіть мені у приватні повідомлення у фейсбуці.

Паралельно виникла ідея створити розгорнуту масивну компіляцію треків до тридцятиріччя Foa Hoka. Готували реліз із Сергієм Дубровським ака Dubmasta майже рік. Стало зрозуміло, що 90 треків можна видати тільки на флешносії. До того ж існував задум, щоб USB флеш драйв був своєрідним артоб’єктом! Так усе й реалізували. Щодо випуску вінілу, ми шукаємо спонсора цієї ідеї.

За яким принципом вибирали треки? Ті, які подобаються лише вам, чи такі, які були визнані популярними на радіочартах, слухачами тощо.

Суцільний аудіоколаж, своєрідна музична екскурсія. Вибирали улюблені треки, частина яких була справжніми бойовиками на концертах, а також експериментальні гіпнотичні композиції та синтезаторні рефлексії, плюс електричні-денс мутанти.

Який тираж флешок? Хто розробив їхній дизайн?

Тираж флешок невеликий! Цілком імовірно, що доведеться зробити другий тираж. Над створенням та дизайном працювала ціла команда спеціалістів. Спочатку придумали форму турбоананаса, яку втілив у життя на 3D-принтері технолог Влад Сімкін. Далі вже було не зупинити кольоровий фристайл! Я розмалював серію флешок флуоресцентними фарбами, блискучими гелями… Моя дружина Ольга Куровська створила в’язані «мішечки-метаморфози» аля телевізійний шум. Автор ідеї компіляції та селектор Сергій Дубровський створив візуальний контент та обкладинку релізу.

Чи комерційно успішно їх продавати? Чи це радше такий собі «артефакт для своїх»?

Несподіваними були перші продажі до США, а потім – Італія та Україна. Отже, можна зробити висновки багаторічної творчої діяльності: музика, немов артерія, і далі пульсує, залишаючись життєносною силою та джерелом радості, яка може відобразити буремність нашого часу. Звукові декорації світу й надалі хвилюють уяву та відкривають новий бентежний всесвіт, де завше існує свобода маневру. Музика є ідеальним середовищем для синтезу сучасності та гротеску, джунглів свідомості та історії, краси, досвіду, гармонії, ритму життя… І ми продовжуємо цей натхненний шлях!

Як зараз сприймають вашу експериментальну музику на тлі сучасної попси?

Ідеться про підготовлену аудиторію. Молодь часом приємно дивує своєю обізнаністю та інтелігентністю. Музика Foa Hoka завше була альтернативою зеківській та мертвій культурі.

Хто створює костюми для ваших виступів?

Дизайнерка з Києва Наталія Яковенко, конструктор Влад Сімкін, Артем Сиворакша, Сергій Тонканов із Чернігова та моя дружина Ольга Куровська.

Як ви вважаєте, музичні колективи радянських часів зможуть повернути собі свою популярність, якщо не враховувати ВВ та інших зірок?

Цей пласт культури відійшов у минуле. Сучасна ситуація диктує свої супержорсткі умови та правила. Нові технології, маніпуляції, медіатерор, COVID-19… Foa Hoka вижили завдяки тому, що є Бездоганними Хамелеонами 20-го та 21-го століття!

У 2022 році світ побачить експериментальний альбом Foa Hoka & King Imagine, який поки що не має назви. Чекаємо з нетерпінням. Крафтові флешки можна замовити у приватних повідомленнях на фб-сторінці Foa Hoka або foahoka@gmail.com.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь