Спецпроєкти

Політика, «Russia Goodbye» і расистські висловлювання: скандали «Євробачення», пов’язані з Україною


Який Нацвідбір на «Євробачення» і без скандалів? Цього разу під хвилю хейту (і насправді не вперше) потрапила переможниця Нацвідбору Аліна Паш.

Співачці пригадали поїздку до Криму у 2015-му й фото з Москви у 2017-му, запис триб’ют-альбому на вірші Мандельштама разом із російськими виконавцями, як-от Леонід Агутін, Shortparis, Ілля Лагутенко, Noize MC та «Порнофильмы», а ще стару світлину, на якій вона позує в одязі кольорів російського прапора.

Підсилила скандал плутанина з голосами: отримавши конверт із балами глядачів, ведучі Нацвідбору помилково назвали різні бали для кількох учасників – Michael Soul, Our Atlantic і Barleben. На екран спочатку вивели таблицю з підсумками голосування, а потім прибрали. Дійшло до перерахування голосів вручну на аркуші, що дало підставу запідозрити фальсифікацію голосування.

Представники Kalush Orchestra, які згідно з голосуванням глядачів та оцінками суддів опинилися на другому місці Нацвідбору, не виключають варіанту звернення до суду щодо перегляду результатів.

У коментарі виданню «Слух» менеджер гурту Микола Кучерявий заявив:

«Ми підозрюємо, що результати голосування могли бути сфальсифіковані. Alina Pash могла отримати 6 балів від глядачів, а Wellboy – 7. З урахування того, що Kalush Orchestra отримали 8 балів від глядачів, ми б зрівнялися та перемогли, тому що при однаковій кількості голосів перемагає той, хто отримав більше балів від глядачів.

Ми не виключаємо, що будемо звертатися до суду та вирішувати це питання в судовому порядку».

У соцмережах Kalush Orchestra підтримують фанати: відповідні пости можна знайти за тегом #калушсправжніпереможці (зазвичай вони межують із порцією ненависті щодо Паш).

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от ?Whitelist Kalush? (@whitelist_kalush)

Якщо ви не слідкуєте за «Євробаченням» від слова взагалі й думаєте, що це перший подібний скандал, робимо невеличку екскурсію, згадуючи, які суперечки супроводжували Нацвідбір і виступи наших учасників/-ць на «Євробаченні».

Ґринджоли – 2005 рік, 19 місце

Після тріумфу Руслани «Євробачення-2005» відбувалося в Україні. Тоді нас представляв хіп-хоп-гурт  «Ґринджоли» з неофіційним гімном Помаранчевої революції «Разом нас багато». Оскільки в оригіналі текст містив політичні заклики, відповідно до вимог конкурсу його довелося трохи змінити, щоб не суперечити регламенту. Втім, пісню не оцінила європейська публіка: «Ґринджоли» посіли лише 19-те місце, а трек усе ж став меметичним.

Вєрка Сердючка – 2007 рік, 2 місце

Данилко змусив усю Європу наспівувати свій божевільний хіт і виборов для України почесне друге місце. А ще здобув впізнаваність: досі в багатьох фанатів «Євробачення» виступи України асоціюється саме з Вєркою Сердючкою з величезною зіркою на голові. 

Утім, і тут без скандалу не обійшлося: у пісні замість «Lasha Tumbai» частині авдиторії почулося «Russia Goodbye». І хоча Данилко тоді спростував усі звинувачення, він встиг зазнати цькувань. І зізнаємося – зараз хотілося б, щоби він проспівав саме той скандальний варіант, який багатьом причувся.

Гайтана – 2012 рік, 15 місце

Інтернет-видання поширило заяви депутата «Свободи» Юрія Сиротюка про те, що Гайтана гарно співає, проте вона не є представницею української культури:

«„Євробачення“ має бути шоу національних талантів. Гайтана – це наднаціональний талант, тому розмивається сам сенс конкурсу. Краще було б, якби на цей конкурс поїхала людина, яка представляє саме Україну, – заявив Сиротюк в інтерв’ю сайту «Новый регион». – І мільйони, які дивитимуться це шоу, побачать, що Україну представляє – умовно – людина, яка не належить до нашої раси, укорениться розуміння, що Україна десь в далекій Африці».

Сама Гайтана заявила, що подібні заяви українських політиків руйнують імідж України у світі, а також наголосила, що їй радять звернутися до суду. Сиротюк же наголосив – його слова перебрехали, і він мав на увазі не колір шкіри Гайтани, а пісенну культуру, яку, на його думку, мають представляти такі виконавці, як Руслана чи «Гайдамаки».

Джамала – 2016 рік, 1 місце

Друга перемога України на «Євробаченні», яку подарувала нам Джамала з композицією «1944». Це щемка пісня про депортацію кримськотатарського народу – і саме текст викликав питання. Після перемоги української співачки в європейській пресі почали писати про можливе політичне навантаження пісні, що нібито суперечить правилам конкурсу. Звісно, без коментарів російської влади не обійшлося: пісню називали спекуляцією і бажали не допустити до конкурсу. Натомість Європейська мовна спілка не вгледіла у треку політичних мотивів, тому перемогу справедливо зарахували. 

O.Torvald – 2017 рік, 24 місце

Мабуть, ви чули жарт, що після перемоги на «Євробаченні» країна висуває на наступний рік учасника/-цю, який точно не посяде перше місце – адже підготовка до проведення конкурсу коштує чимало. 

Жарт-не жарт, та у 2017-му Україну представляв гурт O.Torvald із піснею Time. Тоді розгоралися суперечки: фанати іншого співака Меловіна вважали, що того несправедливо «злили» і саме він мав представляти країну. Та суперечки залишилися безрезультатними, і в підсумку – найгірший результат України на «Євробаченні» за всю історію участі.

2019 рік

Цьогоріч Україна не висувала учасника/-цю на «Євробачення» – попри те, що відбувся Нацвідбір, на якому обрали переможницю. Нею виявилася Maruv (справжнє ім’я – Анна Корсун) із піснею Siren Song, яка отримала високі бали від журі та глядачів.

Згодом з’ясувалося, що співачка активно гастролювала в РФ після 2014-го. Національна громадська телерадіокомпанія України висунула кілька умов, за яких Maruv може представити країну на конкурсі. Співачка відмовилася, прокоментувавши це так:

«Я – громадянка України, плачу податки і щиро люблю Україну. Але не готова виступати з гаслами, перетворюючи своє перебування на конкурсі в промо-акції наших політиків. Я – музикант, а не бита на політичній арені».

Інші фіналісти Нацвідбору теж відмовилися від участі, тож українського виконавця на сцені «Євробачення-2019» не було.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь