Спецпроєкти

NFT – як злетів, чи залишається популярним та яке має майбутнє?


Колись експеримент із захопленням, зараз NFT перетворюється на носій прав власності, верифікації та допуску до цифрової економіки. Усі дії, для яких раніше потрібні були сторонні сервіси, реквізити, електронні копії документів, перенеслися у віртуальний світ і не залежать від третіх осіб. 

Зі зростанням популярності NFT поширився термін web3 – це новий інтернет, відмінний від звичного web2. І нього, так само, як про NFT, важливо говорити вже зараз. Щоб зорієнтуватись у майбутньому, яке йде на зміну звичному використанню мережі. 

У другому кварталі 2022 року глобальний обʼєм торгівлі NFT склав 8 мільярдів доларів (джерело –  Quarterly NFT Market Report від NonFungible.com). Цевражає, якщо враховувати, що до березня 2021 року про NFT майже ніхто не говорив і не купував. 

Продаж роботи Beeple на аукціоні Christie’s за $69,3 млн привернув увагу спершу невеликого кола людей, що побачили потенціал нової технології. А згодом нею зацікавилися настільки, що видавці тлумачного словника англійської мови Collins English Dictionary назвали NFT словом року.

Зліт NFT торік дійсно був приголомшливим: за перше півріччя 2021-го обсяг продажів NFT в 26 разів перевищив цей же показник за весь 2020-й. Кількість активних покупців зросла з 11 000 до 190 000, транзакцій – в 21,5 раз. Одна з найстаріших NFT-колекцій – CryptoPunks, що знаходиться в обігу з літа 2017 року, перевищила $1 млрд в обороті. Всього 1 з 10 000 її елементів – CryptoPunk #7523 – був проданий на аукціоні Sotheby’s за $11,75 М. Згодом, у лютому 2022 року, CryptoPunk #5822 побʼє цей рекорд: його продадуть за $23.7 M. Втім, саме вересень 2021-го залишиться у памʼяті спільноти, як перший в історії технології “золотий вік NFT”.

Багато-хто, говорячи про стан справ з NFT, вживає слово «божевілля». Адже витрати мільйонів доларів за зображення, що після покупки так само залишається доступним для загального огляду та не дає власнику нічого, крім можливості сказати «це моє», справді можуть здатися маячнею. 

Насправді попит на токени має підґрунтя і раціональні причини, як і успіх одних проєктів і його відсутність у інших.

NFT і Twitter

Велику роль у популярності криптопанків відіграло те, що люди почали ставити їх на аватари в Twitter. Почавшись як розвага, криптопанк на аватарці перетворився на маркер належності до певного кола людей – тих, хто або давно в темі або має високий дохід. 

Аватарки в одному стилі привернули масову увагу. За нею послідувало підвищення попиту і збільшення цін. А продажі NFT з колекції на аукціонах Sotheby’s або покупка їх такими компаніями, як Visa, схилила спільноту до думки про цінність CryptoPunks як активу. 

NFT-колекція – це набір зображень зі смарт-контрактом, кількістю від 1 до 16 тисяч, обʼєднаних однією ідеєю і візуальним стилем. Серед них є більш типові і менш типові (рідкісні). 

Чим рідкісніший NFT, тим він дорожчий. Як правило, при першому продажі всі NFT мають однакову ціну. Водночас покупець не завжди знає, наскільки рідкісний NFT він купує. Покупку можна продати повторно на маркетплейсі. Там же можна купити інший NFT з цієї ж колекції, якщо власник вирішив продати його, а не залишити собі. 

Чи буде вигідною інвестицією NFT, залежить від перспектив проєкту, які описує його дорожна карта (план подальшого розвитку). Важливу роль грає той/ті, хто створив/-ли проєкт. Велике значення має спільнота – активна аудиторія підписників і власників NFT, що зазвичай сконцентрована в cоцмережах: Discord, Twitter, Telegram, Instagram.

Додаткову цінність NFT дають утиліти – практичні опції від квитків на події, документів, що передають права власності чи доступ до певної території, до права належати до організації чи інших привілеїв, прикріплених до смарт-контракту власника. 

Окрім колекційних, є й інші NFT – такі як твори мистецтва, спортивні картки, ігрові предмети (зброя, екіпірування, артефакти та інше для комп’ютерних ігор), NFT, основною цінністю яких є утиліта та для використання у метавсесвітах. Останній вид – це земля, будівлі та речі у віртуальних світах (метавсесвітах).

Попит на NFT

Попит на різні види NFT змінюється з часом. Торік в топі за обсягом продажів були колекції та арт – 48% та 43% ринку в грошах. Зараз на першому місці знаходяться ігрові предмети, за ними колекційні NFT, далі – NFT з утилітами. Це свідчить про еволюцію підходу до NFT, що перетворюється на основу віртуальної економіки. 

Дотично на це вказує і те, в яких країнах спостерігається найвищий інтерес до NFT. Саме вони найбільше потребують нового інструменту оплати і довіри, що доповнить або замінить більш традиційні.

Набільший інтерес до NFT проявляють у країнах Південно-Східної Азії – Гонконзі, Сингапурі, Китаї, Тайвані. Найдинамічніше зростає інтерес країн Близького Сходу і Африки – Лівану, Нігерії, Арабських Еміратів. В Європі і США інтерес до теми NFT дещо відійшов на другий план на фоні повномасштабної війни в Україні та початку економічної кризи. Але в Азії, де ці чинники менше впливають, ажіотаж довкола NFT досі зберігається. 

До весни 2022 дослідження Google показували, що типовий покупець NFT – чоловік 18-34 років, що проживає в Каліфорнії, Остіні або Техасі в США, заробляє понад $150 000 на рік, розбирається в криптовалюті, колекціонує чи інвестує в NFT, має вільні гроші, які не боїться втратити. Найчастіше це вільні гроші в криптовалюті. Всі дослідження сходяться в тому, що існує чіткий взаємозвʼязок між криптою і покупкою NFT – 36% власників якоїсь із криптовалют уже придбали або збираються придбати токени. 

Приблизно одна з трьох покупок NFT здійснюється з емоційних, а не раціональних причин. А дві з трьох – як інвестиція або спосіб заощадити гроші. Так говорить CivicScience survey за 2021 рік. Цікаво, що те ж саме дослідження водночас свідчить про десь однакову кількість людей, котрі очікують та не очікують, що куплені NFT будуть вигідною інвестицією та принесуть дохід. І лише 8-9 людей зі 100 вірять, що NFT у майбутньому стануть звичним колекційним предметом. 

Майбутнє NFT

Разом з тим дослідження Marketdecipher пророкує, що до 2031 року NFT складатимуть 40% ринку колекціонування, оборот якого вже нині складає 440 мільярдів доларів на рік. За дев’ять років побачимо, звичайні користувачі чи експерти таки мали рацію.

Не в останню чергу це залежатиме від того, як будуть подолані барʼєри потенційної аудиторії NFT. Один з головних – те, що більшість людей не розуміє, що таке токени і як вони працюють. Більшість – це 70-80% населення навіть в таких розвинених країнах, таких як Сполучені Штати, Німеччина, Великобританія. 

Причини покупки токенів: ажіотаж навколо NFT і стрімкий ріст цін, токенізація робіт видатних митців, чиї фізичні роботи фактично недоступні для продажу або надзвичайно дорогі, вплив інфлюенсерів (у тому числі сучасних митців, що мають мільйонну аудиторію), покупка NFT великими брендами. 

Уже згадана Visa у серпні 2021-го придбала одного з криптопанків за $150 000. Лише після однієї заяви про покупку денні продажі інших токенів з цієї ж колекції зросли до $69 М. 

Інший гучний випадок – анонімна покупка за $1,3 М каменя з колекції Ether rock, що була створена для декору гри на блокчейні – хоча ці камені не мають жодних утиліт чи функцій. Вони просто стоять у грі і «дають вам сильне почуття гордості за те, що ви є власником 1 з 100 каменів». На фоні ажіотажу, що здійнявся навколо даної новини, вже за чотири дні після продажу інший камінь з цієї колекції був придбаний за $2,9 М.

Звісно, крім випадків, що виглядають геть сюрреалістично, основна маса угод керувалась більш приземленими мотивами: 

  • заробити в сотні разів більше, ніж витрачено на покупку NFT, коли він подорожчає,
  • заявити про те, що володієш чимось визначним, маючи офіційні підтвердження,
  • поспілкуватись із автором або командою проєкту та відчути себе причетним до їх творчості, 
  • познайомитись із іншими колекціонерами і увійти до клубу співвласників колекції, що зазвичай обʼєднує людей, до яких багато-хто хоче достукатись для співпраці через спільне хобі. 

Окремою групою стоять підлітки і гравці в компʼютерні ігри, які багато часу проводять у віртуальній реальності і мріють володіти цифровими речами так саме сильно, як фізичними. І якщо враховувати, що за 5-10 років сьогоднішні підлітки стануть найбільш платоспроможною групою людей на планеті, є всі причини припускати, що саме NFT перетворяться на найбільш поширений носій контенту, користі, прав власності і допуску водночас.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь