Спецпроєкти

Різдво та Маланка: Ukraїner розповідає про автентичні традиції святкування українців


У 2021 році команда Ukraїner вирушила в експедицію Україною, щоб задокументувати традиції святкування Різдва та Маланки. У результаті створили серію документальних репортажів та книжку «Різдво та Маланка», що фіксують унікальні автентичні традиції святкування українців. 

Подробиці 

Кожен регіон України має безліч традицій святкування Різдва й Маланки, проте тривалий час вони не були задокументовані. Свята мають глибоке коріння, і команда Ukraїner зафіксувала, як проходять ці обряди. 

Різдво — особливе свято для всього людства, зокрема й для українців. Воно об’єднує цілі покоління за спільним святковим столом і спільною колядою, а Маланка — гуртує села у вуличних карнавальних дійствах, де люди наряжаються у вигадливі саморобні костюми й маски, щоб відзначити одне з найважливіших свят року.

Наразі вже вийшло дві історії від Ukraїner:

  • Обряд чоловічої різдвяної коляди «Мошу-н дял» (із рум. Moșul în deal — «Дід на пагорбі»), що святкують на півдні Бессарабії, в селі Орлівка. В переддень Різдва групи молодих хлопців із головним героєм обряду — Мошу, який ховається під химерною маскою та відлякує зло — вітають мешканців села з народженням Божого Сина і співають давні колядки, які тут десятиліттями передавали з уст в уста. 
  • «Ірод. Різдво в Комаровому». На Західному Поліссі, в селі Комарове, віддавна вертепують на Різдво. Місцеві парубки в костюмах і масках розігрують вертепне дійство, започатковане тут іще на початку XX століття. 

До 20 грудня можна передзамовити книгу «Різдво та Маланка», що вийде лімітованим накладом.

Раніше ми розповідали, що команда Ukraїner випустила документальну стрічку «Як Ізюм чинив опір окупації».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь