Спецпроєкти

«Скільки коштує ваша совість, пані суддя?»: справу про зґвалтування на Закарпатті перекваліфікували під час розгляду – що відомо


Справу про зґвалтування трьома підлітками 14-річної дівчини під час судового розгляду прокуратура перекваліфікувала із «Зґвалтування» на «Сексуальне насильство», повідомляє «Дзеркало тижня» з посиланням на заяву суду.

Подробиці

У суді заявили, що зміну міри покарання запропонувала обвинувачення та підтримала потерпіла в присутності адвоката, а процесуальні дії супроводжувались присутністю психолога, адвоката потерпілої та представника служби в справах дітей.

«Під час судового розгляду у зв’язку із недоведеністю у діях неповнолітніх обвинувачених складу інкримінованого їм злочину, передбаченого ч.3 ст.152 КК України (зґвалтування), Закарпатською обласною прокуратурою змінено обвинувачення на ч.3 ст.153 КК України (сексуальне насильство)», – зазначили у суді. 

Водночас відомо, що судовий процес вібувався за участі адвоката з Центру правової допомоги, інтереси в суді представляла служба захисту дітей місцевої сільради, що надала обвинуваченим позитивні характеристики.

На підставі нової статті за злочин передбачене позбавлення волі від п’яти до семи років із можливим звільненням від покарання з випробувальним терміном, якщо йдеться про неповнолітніх.

Передісторія

Влітку 2021 року троє неповнолітніх хлопців на Закарпатті зґвалтували свою подругу у підвалі та зняли це на відео. Про це стало відомо лише за три тижні після злочину. Бабуся постраждалої дівчини звернулася до поліції. Під час судового засідання всі троє підлітків визнали свою вину.

Спочатку суддя Оксана Софілканич присудила підліткам по п’ять років позбавлення волі, однак змінила покарання на дворічний умовний термін. Водночас суд зобов’язав винуватців виплатити по 60 тисяч гривень компенсації і покрити процесуальні витрати в розмірі понад 25 тисяч для кожного.

Однак у  суді дівчина факт зґвалтування не підтвердила. 

«Натомість факт сексуального насильства, не пов’язаного з проникненням у тіло особи, таки мав місце», – підкреслила речниця обласної прокуратури Катерина Хижняк. Під час ухвалення вироку «суд зважав на те, що особи є неповнолітніми, раніше не судимими, визнали вину та розкаялись», додала Хижняк.

Наразі у Закарпатській обласній прокуратурі вивчають можливість оскарження вироку, розповіла Суспільному Хижняк. На оскарження рішення відведено 30 днів з дня його проголошення (до 16 квітня 2023 року).

Реакція спільноти та влади

«Скільки коштує ваша совість, пані суддя?» відреагувала українська телеведуча Маша Єфросініна на вирок суду. Наразі допис активно поширюють у соцмережах. 

Омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що взяв під особистий контроль цю справу. Він пообіцяв проаналізувати дії судді, прокуратури, місцевої служби захисту дітей, працівник якої представляв інтереси дівчини в суді.

Прокуратура вже готує апеляцію на вирок по цій справі.

Місцевий журналіст Віталій Глагола повідомив, що адвокат Масі Найєм готовий зібрати групу адвокатів для захисту дівчини і підготовки апеляції.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь