«Можна рахунок?»

Як отримувати більше чайових – прості лайфхаки для офіціантів/-ок

tips tips tips

Ввічливо усміхнутися, попередити про можливі алергени, вчасно прибрати посуд зі столу. Не нав’язуватися і водночас бути уважним/-ою – це ті якості офіціантів/-ок, які дійсно цінуються і спонукають залишити хороші чайові.

 

Отже, як отримувати гідну відзнаку за обслуговування? Зібрали поради від людей, які працюють у цій сфері, а також розповідаємо про класну можливість отримати бонусну винагороду.

З чого почати і як діяти?

Уважність до деталей починається ще до того, як нові гості заходять до кафе.

Слідкуйте за чистотою столиків: щоб на них не залишалося плям від їжі та напоїв, тарілок від попередніх клієнтів.

clean

Спілкуйтеся з відвідувачами/-ками просто, привітливо, але не вимучено: щира усмішка одразу підкупає.

Одразу подайте те, що прийнято у закладі: кухоль/склянку води/приладдя, соуси та спеції/серветки.

Анастасія, офіціантка київського закладу Idealist:

Коли гості тільки заходять в заклад, ми з ними вітаємось, пропонуємо вільні столики і намагаємось раціонально розподіляти простір, аби уникнути незручних ситуацій.

Насамперед подаємо на стіл стакан води і пропонуємо приготувати чай або каву, поки гості визначаються з замовленням. Така пропозиція спрощує роботу офіціанта і гості відчувають турботу з нашої сторони. Це має бути не нав‘язливо.

Представляюсь я зазвичай в кінці прийому замовлення – це зближує гостя і працівника

Можна спитати, чи бажають гості замовити щось одразу.

Якщо ні, дайте їм час обрати (але не забудьте про них).

clean

Варто уточнити замовлення:

Будьте уважними до деталей, переконайтеся, що все записали/запам’ятали правильно. Якщо у замовлених стравах алергени (горіхи, мед, глютен), уточніть у відвідувачів/-ок цей момент – раптом вони не побачили ці компоненти в меню.

Анастасія, офіціантка Idealist:

Завжди варто пам‘ятати про алергени. Часто як прикраси використовують горіхи, кінзу і т.д. Людина може не звернути увагу і це закінчиться неприємностями. Також слід уточнювати порядок подачі страв

Будьте пунктуальними та швидкими, наскільки це можливо.

Обслуговуйте гостей без затримок. Та в ідеалі через швидкість не має потерпати якість.

clean

Посуд краще за все прибирати якнайшвидше.

Наприклад, коли відвідувачі/-ки закінчили їсти і дозволили прибрати. Не забувайте і про дрібне сміття – серветки, зубочистки, пакування від паличок для їжі тощо.

У гостей варто запитати, чи все їм сподобалося.

Якщо так, можна передати комплімент шефові; якщо ж чимось залишилися розчаровані – запропонувати замінити страву/пригостити їх напоєм тощо залежно від того, що прийнято в закладі.

clean

Чого НЕ варто робити, щоб не втратити чайові:

Будьте пунктуальними та швидкими, наскільки це можливо

Підходити кожні кілька секунд з питаннями, чи не надумали гості доповнити замовлення, або вдесяте його уточнювати – така поведінка може швидко втомлювати.

Анастасія, офіціантка Idealist:

Не варто дуже часто підходити до гостя. Так-так, іноді черезмірна турбота може почати дратувати. Питання, пропозиції мають бути чіткими і по справі. Деякі гості потребують черезмірної уваги, але це виключні ситуації. Це або “проблемні столики”, де були допущені якісь помилки зі сторони персоналу і треба зробити все можливе, щоб гості пішли задоволені і повернулись ще раз, чи столики зі “спецзамовленнями”.

Казати нещирі компліменти вибору.

Підкреслити, що обране вино дійсно чудове, і супроводжувати кожну позицію гучним «неперевершений вибір», «ви не помилилися, це найкраще, що в нас є» – відчуваєте різницю?

Анастасія, офіціантка Idealist:

І ще є один маленький нюанс – зменьшувально-ласкаві. Їх взагалі прибрати з розмови. Багато хто цим грішить, але це дуже не професійно. Уявіть – шефкухар працював над рецептом, підбирав продукти, створював композицію , а ви назвали це “салатік”.

Ігнорувати клієнтів.

Як і надмірна нав’язливість, байдужість так само зменшує шанси на отримання чайових. Якщо відвідувачі/-ки довго чекають на можливість зробити замовлення, а ви забуваєте принести воду, яку вони просили тричі, навряд це заохотить залишити вам щедрі чайові.

Сваритися.

Так, бувають різні випадки – зокрема коли клієнти/-ки переходять на особистості чи дорікають за те, що не входить в обов’язки офіціанта/-ки (за смак страви, наприклад). Втім, варто залишатися професійними і стриманими. У багатьох випадках, навіть коли дуже хочеться відповісти різкістю на різкість, можна знайти компроміс.

Недбало ставитися до сервісу.

Посуд, який варто було прибрати ще хвилин 20 тому, та переплутане замовлення без пропозиції компенсації – те, що віддаляє від винагороди за обслуговування.

Анастасія, офіціантка Idealist:

Також варто пам‘ятати , що люди прийшли відпочивати або на ділові зустрічі. Задача навіть не тільки офіціанта/-ки, а і усього персоналу – зробити так, щоб час, проведений в закладі, був максимально приємним, без нав‘язувань і зайвих запитан.

Усе було ідеально, але чайових не залишили. Яка причина і чи можна виправити?

Ви були привітні, вчасно принесли замовлення, уточнили все, що можна, але не нав’язувалися, але все одне не отримали чайових.

Чому?

Скоріш за все, причини від вас не залежить: може, клієнти/-ки просто не звикли залишати чайові, були не в настрої чи поспішали. З найрозповсюдженіших причин: рахунок оплачували не готівкою, тож не знали, як саме віддячити за обслуговування.

Як це виправити?

Якщо справа тільки у відсутності готівки, це фактично й не проблема. Є сервіс чайові cashless від ПриватБанк, завдяки якому можна отримувати чайові через POS-термінал.

Офіціант/-ка обирає на терміналі пункт «Оплата з чайовими», проводить карткою офіціанта, вводить суму рахунку та чайових, які вказує клієнт/-ка. Тоді відвідувач/-ка може оплатити суму одразу з чайовими. Це дуже зручно, і відсутність готівки не завадить отримати визнання за дійсно круте обслуговування.

Є ще один класний шанс заробити бонуси-чайові – спеціальна пропозиція від ПриватБанк «Подвійні чайові за найкраще обслуговування».

Хто може долучитися до акції?

Офіціанти/-ки ресторанів і кафе, які зареєструвалися в акції та отримують чайові на картку Mastercard від ПриватБанку.

Як стати учасником/-цею?

1. Зареєструйтеся
2. В період акції (з 25 червня до 25 серпня 2023) використовуйте для зарахування чайових будь-яку особисту картку Mastercard від ПриватБанку.

Яка винагорода для переможців/-иць?

20 випадково обраних переможців/-иць акції, які отримають чайові на картку Mastercard від ПриватБанку, матимуть кешбек на суму чайових, зароблених за період дії акції. Це можливість додаткової відзнаки власної роботи і безперечно приємний бонус!

Спецпроєкти
Ми в Телеграмі
підписуйтесь