Спецпроєкти

Військового Влада Сорда підозрюють у крадіжці мільйонів на ЗСУ. Переказуємо статтю «Бабеля»


1

Видання «Бабель» розібрало історію Влада Сорда (справжнє ім’я Владислав Стафійчук-Гранецький), якого звинувачують у присвоєнні коштів на ЗСУ – йдеться про кілька мільйонів гривень. Коротко переказуємо статтю «Бабеля» про військового.

Влад Сорд – хто він і в чому його звинувачують?

Біографія Сорда здебільшого відома з його слів – йому 28 років, родом з Вінницької області, вчився в Криму і згодом покинув виш, або взяти участь в Революції гідності. З 2014-го Влад воював – спочатку у складі «Правого сектора», потім – у загоні «Месники імені Сергія Табали», згодом – у складі добровольчого батальйону ОУН.

У 2015 році Сорд підписав контракт з 93 бригадою. За кілька років він звільнився з ЗСУ (коли контракт добіг кінця), і у 2018-му разом з дружиною Вікторією Гранецькою заснував видавництво «Дім химер», яке позиціонувалося як ветеранське видавництво темної літератури.

У 2021-му Владислав брав участь в акціях протесту проти затримання активіста Сергія Стерненка під Офісом президента. Під час акцій учасники підпалили двері Офісу та розбили вікна. За останнє і затримали Сорда, який кілька днів пробув у СІЗО, а згодом відправився додому під цілодобовий домашній арешт.

Того ж року у програмі «Право на владу» на «1+1», Сорд в ефірі згадав, що отримав орден Богдана Хмельницького, коли лікувався після поранення в Іловайську. Згодом суд оштрафував Сорда за незаконне зберігання ордена Богдана Хмельницького. В ухвалі, зі слів Сорда, йдеться, що він отримав орден, поки лікувався в «Мечникова», від невідомого чоловіка у військовій формі без шевронів. Суд визнав незаконним зберігання ордену і конфіскував його. Сорд не визнав своєї провини.

У лютому 2022-го Сорд мобілізувався до 93 бригади. А 15 березня 2022 року йому, за його словами, подзвонив активіст Роман Ратушний. Сорд заявив, що разом із Ратушним обговорював створення спецпідрозділу на базі 93 бригади.

Після загибелі Романа у червні 2022-го Владислав, за його словами, обговорив з командиром бригади Русланом Шевчуком ідею спецпідрозділу. Взвод назвали на честь Романа Ратушного – його позивним «Сенека». Підрозділ, який існував окремо від 93 бригади, займався ремонтом і перепрошивкою дронів, перехопленнями, виготовленням наземних дронів з вибухівкою тощо. Потреби «Сенека» покривали волонтерські кошти, збори зазвичай відкривав Сорд.

Нестиковки біографії та звинувачення на адресу Сорда

  • Участь у боях за Іловайськ. «Бабель» поговорив з двома бійцями, які в серпні 2014 року були в Іловайську — Андрієм Міхейченком та Андрієм Шкіпером. «Я бачив там хлопців з «Правого сектора», спілкувався з ними, всіх ми в принципі знали — Сорда там не було», — каже Міхейченко. «Він [Сорд] казав, що був у складі нашої групи в Іловайську, але його там не було, — додає Шкіпер. — Нас там була невелика кількість, і ми добре один одного знали. Поки не сталася ця ситуація, я його взагалі не знав».
  • Вже згадане незаконне зберігання ордена Богдана Хмельницького.
  • Історія дружби Сорда і Романа Ратушного. У коментарях для «Бабеля» двоє близьких побратимів Ратушного та його мати Світлана Поваляєва повідомили, що ніколи не чули від Романа про плани створювати щось зі Змієм (позивний Владислава). Також Світлана писала у своєму фейсбуці допис про Сорда, де звинуватила його у прикриванні іменем і позивним свого сина. Допис наразі видалений модераторами платформи.
  • Стосунки з багатьма дівчатами одночасно. Користувачка Twitter з ніком «Страшна жінка» (справжнє ім’я Лєра) опублікувала тред, в якому розповіла, що зустрічалася з Сордом. Також дівчина створила телеграм-канал, де виклала більше інформації, зокрема голосові та відеоповідомлення від військового, де він стверджував, що вона в нього єдина. Під час цих стосунків Лєра дізналася, що паралельно він мав романи ще з кільком дівчатами. Усім ним одружений Сорд, за їхніми словами, розповідав, що його шлюб з Гранецькою фіктивний і потрібний для підтримки іміджу спільного видавництва.
  • Збір на міномети. Якраз після поширення історії про стосунки Сорда з кількома дівчатами у X / Twitter активувалося обговорення закупки мінометів, збір на які військовий відкрив у липні 2022. У жовтні того ж року він повідомив, що потрібну суму – 3,5 млн гривень – зібрали. 14 грудня 2022 Сорд заявив, що міномети у Києві, а 3 серпня 2023 року – що зброя вже пів року у столиці.
  • Цього літа Сорду неодноразового нагадували про збір і питали, де міномети, на які він збирав кошти. Владислав заявив, що за тиждень-півтора надасть звіт. Згодом він опублікував тред з поясненням, що закупівля мінометів була «надскладною задачею», а гроші витратили на «інші потреби» підрозділу. Звітів і виписок він не надав.

Згодом усі автори/-ки видавництва «Дім химер» заявили, що розривають договори на видання своїх книжок. Дружина Сорда Вікторія Гранецька заявила, що видавництво продовжує працювати, а вона не в курсі подробиць зборів, та підтримує свого чоловіка.

«Попри штучний скандал у соцмережах довкола мого чоловіка Влада Сорда видавництво “Дім Химер” продовжує працювати та виконувати свої зобов’язання перед авторами та контрагентами. Ми з чоловіком будували це видавництво разом і завжди позиціонували його як родинний бізнес, проте юридично засновницею та власницею видавництва була та залишаюсь я одноосібно (це можна перевірити в державному реєстрі). На жаль, мені невідомі подробиці зборів, довкола яких розгортається скандал, відтак коментувати цього не можу, проте я переконана, що рано чи пізно все з’ясується, і мій чоловік гідно вийде з цієї ситуації, а я його завжди підтримаю», — пояснила Гранецька в ексклюзивному коментарі «Читомо».

Повну статтю про Влада Сорда можна прочитати в медіа «Бабель».

Фото з обкладинки: 93-тя ОМБр Холодний Яр

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь