Спецпроєкти

Річниця національного спротиву: 10 років тому почалася Революція Гідності


Десять років тому українці вийшли на протести проти тодішньої влади, її намірів посилити зв’язки з росією і віддалитися від євроінтеграційного курсу. Ці події увійшли до української історії як Революція Гідності, або Євромайдан. 

Сьогодні в соцмережах неодноразово згадували пост журналіста, політичного діяча Мустафи Найєма, який ввечері 21 листопада закликав збиратися під монументом Незалежності:

У 2013-му незадоволення політикою чинної влади досягло піку. Уряд Януковича від початку правління мав проросійський курс і поступово все більше дистанціювався від Європи. Остаточним поштовхом до початку масштабних протестів стала відмова тодішнього президента від підписання угоди між Україною та Євросоюзом. 

Euromaidan panoramic view taken from the top of the Revolution Christmas tree. December 8, 2013.
Euromaidan panoramic view taken from the top of the Revolution Christmas tree. December 8, 2013.
01/2
Euromaidan panoramic view taken from the top of the Revolution Christmas tree. December 8, 2013.

У ніч із 29 на 30 листопада в Києві бійці «Беркуту» почали жорстоко бити активістів, більша частина з яких була студентами. На знак протесту проти свавілля силовиків наступного дня в українській столиці зібралися сотні тисяч людей з різних регіонів. Питання поставало вже не тільки у проєвропейському курсі, а у захисті країни від влади, яка запозичувала методи диктаторської політики рф.

Намагаючись зберегти повноваження і придушити повстання, Янукович 16 січня підписав так звані диктаторські закони. Пакет законів, ухвалений Верховною Радою з численними порушеннями, мав обмежити права українців, зате надати більше повноважень силовикам, які грали велику роль у придушенні протестів. Підписанням диктаторських законів Янукович не придушив, а лише підігрів протестувальні настрої: до кінця січня у багатьох містах України збиралися мітинги проти проросійської влади.

22 січня від вогнепальних поранень на Грушевського загинули активісти Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Тоді ж отримали травми та поранення сотні інших протестувальників.

18 лютого «Беркут» разом з тітушками розганяв активістів, які підходили до парламенту, та зачищав Майдан. В цей день застрелили понад 20 учасників протестів. Фізично знищувати активістів продовжували й далі: 20 лютого 2014-го отримало назву «кривавий четвер» – цього дня вбили 48 мітингувальників. Того ж дня рф почала окупацію Криму, готуючи основу для псевдореферендуму, щоб приєднати півострів.

За кілька днів Янукович після підписання угод з опозиційними силами втік з країни. Навесні держава-терорист окупувала частину східних територій України, провівши там подібні псевдореферендуми. У лютому 2022-го почалося повномасштабне вторгнення, ймовірність якого до останнього заперечувала російська влада.

Події 2013-2014 років показали потужність українського спротиву насильницькій русифікації, насадження російської культури та диктаторських законів. Україна досі продовжує виборювати своє право на Незалежність та захищає інтереси всього цивілізованого світу, даючи відсіч терористичній державі.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь