Нацбанк України ініціює зміну назви монети «копійка» на «шаг»
Для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з «копійка» на «шаг». Про це йдеться в релізі банку.
«Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети, як “копійка”, фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами», – наголосив Голова Національного банку України Андрій Пишний.
За словами Пишного, питомо український термін для визначення дрібних монет – слово «шаг».
Чому потрібна зміна назви монет
- Відродження назви «шаг» поверне українським монетам власну ідентичність,
- грошовий обіг України очиститься від російського впливу (назва «копійка» має московське, імперське походження),
- зміна назви монет сприятиме дерусифікації та деколонізації.
- влучний час для відновлення національних традицій у грошовому обігу.
Наукова спільнота підтримує ініціативу Національного банку
Наукові висновки фахівців Національного банку підтримала Національна академія наук України, зокрема отримано позитивні експертні висновки від Інституту історії України та Інституту мовознавства ім. О. Потебні.
«Найменування “шаг” на позначення дрібної монети в українській мові відоме з XVІ ст. Це питома українська лексична одиниця. Повернення такої назви сучасній розмінній монеті України не лише б відродило національні традиції в номінації грошей, а й назавжди б розірвало зв’язок практики називання українських монет з колоніальною російською лінгвокультурою», – зазначив заступник директора з наукової роботи Інституту мовознавства НАН України, кандидат філологічних наук Олександр Скопненко.
Введення в обіг монет-шагів не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей, йдеться в релізі банку.
Раніше ми повідомляли, що на Київщині перейменували 316 вулиць, які мали назви-символи імперського минулого.