Крім сортування сміття: маленькі кроки, які зроблять ваш спосіб життя більш екологічним
Сортування сміття — це лише початок! Сучасне екологічне життя не вимагає суперзусиль, а складається з невеликих змін, які реально приносять результат. Щодня ми можемо робити трохи більше для планети: від простих звичок вдома до розумних виборів у магазині. Давайте подивимось, як ці маленькі кроки можуть змінити великий світ!
Зменшуйте споживання пластику
Всюдисущий пластик — один із головних забруднювачів планети. Спробуйте замінити одноразові пластикові вироби на багаторазові: беріть із собою екоторбу, користуйтеся багаторазовою пляшкою для води, а для зберігання їжі обирайте скляні контейнери або бджолині воскові обгортки.
Скоротіть споживання енергії
За умов нестабільності енергосистеми і наближення холодів ця порада стає ще більш актуальною. Повністю переходити на свічки ми, звісно, не закликаємо — проте є чимало способів економити електроенергію, не сильно себе обмежуючи.
Що можна зробити?
- Купуйте енергоефективні лампочки,
- не забувайте вимикати світло, коли ним не користуєтеся (наприклад, перевіряйте, чи не залишили ви ввімкненою лампочку у ванній після того, як вже почистили зуби і збираєтеся дивитися серіал),
- вимикайте пристрої з розетки: це скоротить споживання енергії та — з приємного — зменшить рахунки за електрику.
Переходьте на локальні та сезонні продукти
Локальні продукти не потребують тривалого транспортування, яке створює додаткові викиди. Сезонні продукти мають менший вплив на довкілля, оскільки вони не вимагають штучного вирощування або зберігання.
Шукати свіжі місцеві овочі та фрукти можна на фермерських ринках або у місцевих виробників. Звісно, це не заклик заборонити купувати улюблені авокадо чи манго. Втім, віддавати перевагу сезонним продуктам дійсно більш екологічно — а ще смачно, бо вони точно свіжі та стиглі.
Віддавайте перевагу екологічному транспорту
Замість машини обирайте велосипед, громадський транспорт або просто ходіть пішки, якщо дозволяє час. Користування автівкою також можна зробити більш екологічним: наприклад, об’єднуйтесь з колегами чи друзями для спільних поїздок.
Робіть зважені покупки
Імпульсивні онлайн-замовлення — безперечно, джерело швидкого дофаміну та спосіб швидко (і короткочасно) знизити стрес. Та це точно не екологічна звичка: багато з куплених таких чином речей припадають пилом на полицях.
Якщо використовуєте шопінг як розвагу і антистрес, але хочете змінити цю звичку, от що можна зробити:
- Перед покупкою запитайте себе, чи дійсно вам потрібна ця річ. Проаналізуйте ваш стан тут і зараз: чи ви у стресі та намагаєтеся швидко покращити настрій? Якщо так, спробуйте відкласти цю річ (якщо це онлайн-покупка, збережіть лінк у примітках на телефоні чи у месенджері) і повернутися до неї вже у стабільному стані. Є велика вірогідність, що ви про неї просто забудете. Якщо ні — значить, ця річ дійсно вам потрібна, і можна планувати покупку.
- Купуйте вживане у гарному стані: це може бути одяг чи меблі. Такий підхід і зекономить кошти, і дасть речам та предметам побуту нове життя.
- Обирайте якісніші та довговічніші речі, а також надавайте перевагу товарам, які підлягають переробці. Це стосується і техніки: наприклад, принтер Canon PIXMA G3410 без проблем надрукує до 6000 сторінок (і до 7600 в економному режимі) лише на одному наборі чорних чорнил, тобто служитиме максимально довго і ефективно. Також паковання від чорнил (максимально чисте і сухе) можна здавати на переробку: це можна зробити у пунктах ГО “Україна без сміття“.
Скорочуйте споживання води
Перегляньте свої звички: можливо, ви забуваєте вимикати воду під час чищення зубів або любите приймати ванну щодня. З водою працює той самий принцип, що з електроенергією: варто вимикати, коли не користаєтеся (це до чистки зубів). Також для економії краще перейти на душ замість ванни.
Крім цього, економити воду допоможе і прання: намагайтеся повністю завантажувати пральну машинку замість того, щоб прати дві-три невеликі речі — таким чином ви теж витрачатимете менше води.
Садіть рослини
Навіть якщо немає можливості розбити город, ви можете посадити кілька кімнатних рослин чи невеликий садочок на балконі. Рослини очищують повітря, поглинаючи вуглекислий газ та виділяючи кисень.
Тримайте перед очима корисні нагадування та відзначайте успіхи
Екологічність теж може стати звичним: за якийсь час ви автоматично складатимете до шопера кілька екоторбинок під різні продукти, коли збираєтеся в магазин, і складатимете пластикове сміття окремо від органічного. Поки ви привчаєте себе до корисних нових звичок, роздрукуйте нагадування (наприклад, “випрати речі і віддати їх у Кошик Добра”, “купити енергоощадні лампочки”) на принтері Canon PIXMA G3430 і повісьте на видне місце, де ви їх точно добре бачитимете.
Також можна відзначати свої тижневі успіхи і винагороджувати себе — наприклад, десертом з улюблених сезонних фруктів. Вам буде приємно бачити перелік зроблених справ, навіть якщо вони зовсім маленькі — і продовжувати закріплювати екологічні звички, які допомагають планеті.