Cпецпроєкти

Державні дані у відкритому доступі: як працює ІТ-установа Мінфіну

Ми чомусь звикли, що державні проєкти — це щось нудне, заплутане, важке для розуміння. Насправді основна мета таких проєктів — створювати сервіси для громадян, надавати більше відкритої інформації, щоб люди могли стежити за тим, що відбувається в державі.

Саме так була створена державна установа «Відкриті публічні фінанси», яка вже 4 роки впроваджує ІТ-рішення у сфері публічних фінансів.

Цей підхід сприяє зменшенню корупції, ефективному управлінню коштами і оптимізує управління державними фінансами. Відкриті дані дають можливість зрозуміти, що насправді відбувається на державному рівні (чим активно користуються журналісти і активісти).

«ВПФ» — це команда ІТ-фахівців у державному секторі, які опікуються рішеннями та змінами у сфері публічних фінансів. Ми об’єднали небайдужих до змін у державі людей, охочих працювати за принципами відкритості, автоматизації, інноваційності. Тепер активно розвиваємося і розширюємо команду розробниками, інженерами підтримки, проєктними менеджерами.

Відкриті портали для громадян і розробка внутрішніх систем

За час нашої роботи ми створили та адмініструємо портали, що дають можливість аналізувати державний бюджет, витрати державою коштів платників податків; проєкти соціального та економічного розвитку, які реалізуються за кошти міжнародних фінансових організацій. Ми називаємо їх порталами групи Є-data.

Усі дані на цих ресурсах подані у машиночитаному форматі та можуть бути вивантажені за допомогою публічного АРІ.

Окрім цього, «ВПФ» веде понад десять внутрішніх напрямків роботи Міністерства фінансів: створення сховища даних (Data Warehouse), ІТ-централізацію та підтримку інфраструктури; підтримку софту ІАС «LOGICA» — автоматизованої системи місцевих бюджетів; верифікації даних громадян тощо.

Хочу більше розказати про ті портали, які є безкоштовними, відкритими та доступними для громадян України 24/7.

Spending — найбільша база даних у сфері публічних фінансів України.

З цього порталу у 2015 році розпочалася історія відкритих даних у сфері публічних фінансів. Портал має законодавче підґрунтя, яке затвердив парламент, а проадвокатувала громадськість. Запит на створення порталу був у суспільстві — це прекрасний приклад взаємодії громадянського та державного секторів. Впровадження цього проєкту взяла під свою опіку тоді ще заступниця міністра фінансів, а вже потім і міністр фінансів Оксана Маркарова.
Була створена проєктна команда Є-data, куди входили ІТ-фахівці, координатори, менеджери, підтримку надавав офіс GIZ в Україні, а перший сайт запрацював за три місяці після старту проєкту. Оскільки ініціатива повинна мати інституційне продовження, команда Є-data була переформатована в державну установу під опікою Міністерства фінансів.

Щоденно Державна казначейська служба передає інформацію про платежі на портал, і ця інформація стає відкритою та загальнодоступною. Також на порталі створено службовий кабінет для розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, де вони мають оприлюднювати інформацію про договори, їх виконання, фінансові звіти та інформацію про установу.

Користувачі всю оприлюднену інформацію бачать у розділі «Пошук за розпорядниками», пошук здійснюється за назвою бюджетної установи або за кодом ЄДРПОУ. Наприклад, ви хочете дізнатись, по якій ціні закуповується папір, ремонтуються дороги; або ж вам цікаво зрозуміти витрати Офісу президента, вашого ОТГ, школи, лікарні. Для цього вам потрібно розуміти, в якому місці, яка організація цим займається, створити пошук на платформі, отримати дані, які ви далі можете вільно використовувати. Вже зараз на порталі звітують понад 50 000 розпорядників, це величезний об’єм даних, який можна і потрібно аналізувати.

Завантажити інформацію можливо і через відкрите АРІ. Завдяки цьому на основі даних, які ми відкриваємо, створюються нові портали для аналітики даних, сервіси для бізнесу тощо. Також Spending — це перший в Україні портал, що відповідає міжнародним стандартам Open Data.

Open Budget — база даних про державний і місцеві бюджети.

Бюджетний процес та його учасники, показники державного та місцевих бюджетів — все доступно на порталі в зручному форматі. Він містить бюджетний словничок, з якого варто починати аналіз бюджетних показників. Дані з виконання бюджету подаються у форматі динамічних інфографік, завдяки яким можна полегшити сприйняття великого об’єму даних, а для більш просунутих споживачів — у форматі таблиць. Інформація про виконання бюджету оновлюється щомісяця.

Візуалізована інфографіка по доходах та видатках бюджету дозволяє одразу побачити, якими є основні джерела доходів, на що передусім витрачають кошти. Це допомагає усвідомити важливість як сплати податків, так і контролю за їх ефективним використанням.

Ще є інструмент порівняння місцевих бюджетів, який запровадили для оцінки фінансового стану громад. Наприклад, можна порівняти, чи відрізняються структура доходів та витрат Дніпра та Одеси, на що великі міста витрачають кошти. Це допомагає оцінити економічний розвиток міст.

Окремим функціоналом на порталі є унікальний аналітичний інструмент «BOOST-аналіз», оснований на методології Світового банку. Він допомагає в аналітичній роботі з великими об’ємами даних, аналізі різних розрізів як державного, так і місцевих бюджетів. Інструментом користуються аналітики, студенти та викладачі, експерти-дослідники сфери публічних фінансів, які працюють із великими даними: доходами, витратами, фінансуванням, кредитуванням.

У 2021 році завершено формування ОТГ в рамках реформи децентралізації: метою було створення спроможних громад, які надаватимуть якісні публічні послуги (освіта, медицина, культура, адміністративні послуги) своїм жителям. Розділ «Місцеві бюджети» дозволяє порівняти кілька ОТГ щодо структури їх доходів та видатків на загальному рівні. Водночас BOOST дозволяє виділи ліпші/гірші громади у фінансуванні цих послуг, що дозволяє як проаналізувати ліпші практики, так і розробити заходи з поліпшення спроможності громад.
Для зручності Open Budget інтегровано зі Spending, що дає можливість одразу перейти на сторінку розпорядника і проаналізувати окрему транзакцію.

При порівнянні бюджетів різних громад стає цікаво дізнатись детально, а на що саме витрачали кошти? А також виникає бажання порівняти вартість подібних послуг/робіт/товарів, які закуповувались, тому перехід на Spending є надзвичайно корисним.

IFIs projects — портал із реєстром проєктів, які реалізуються із залученням коштів міжнародних фінансових організацій.

Якщо шукаєте інформацію по проєктах соціального і економічного розвитку України — вам на proifi.gov.ua. Останнім часом все більше говорять про фінансування значних інфраструктурних проєктів міжнародними фінансовими організаціями (МФО), що дійсно полегшує та пришвидшує розвиток. Усі вони зібрані в єдину базу та показані на IFIs projects — це проєкти спрямовані на оновлення громадського транспорту, відновлення електро- та водопостачання, відбудову східних територій, допомогу малозабезпеченим населеним пунктам.

На порталі є статистика для розуміння динаміки використання коштів за роками: є дані договорів ще з 90-х років.

Ми вивели структуру фінансування проектів за галуззю, за МФО та відповідальними виконавцями, які реалізували проєкт. Тому можна побачити і самі угоди, і інформацію про закупівлі, в яких бізнес може взяти участь, запропонувавши свої послуги.

Наша команда має на меті продовжувати втілювали та підтримувати уже створені платформи відкритості та доступності. З маленької команди (менше 10 людей) за 4 роки ми виросли в установу з 55 співробітниками, ця кількість продовжує рости, ми регулярно розширюємо команду. Для нас не менш важливо також збільшувати обізнаність серед громадян про такі платформи, про використання відкритих даних і про можливості контролю за владою.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Сергій Бобровський
керівник наукової групи UPEA
Михайло Федоров
Міністр цифрової трансформації
Анастасія Федорова
засновниця бренду COVER
Сергій Дербак
пластичний хірург
Ми в Телеграмі
підписуйтесь
Рекомендоване