Cпецпроєкти

Не запускати будь-який проєкт без сформованого бачення: десять порад для молоді від Михайла Федорова

Успішний бізнес, сім нагород Polaris Awards, посада віцепрем’єр-міністра: у 28 Михайло Федоров став наймолодшим міністром в Європі та першим в історії України міністром цифрової трансформації. Застосунком Дія, цифровими паспортами, водійськими правами у смартфоні, створеними Федоровим та його командою, користуються мільйони українців.

З читачами bit.ua один із головних візіонерів країни, який будує цифрову державу, ділиться порадами, які дав би собі 20-річному. А ще розповідає про правила успіху, системний менеджмент і рекомендує улюблені книжки.

Найкраща ваша інвестиція — освіта. Однак не обов’язково закінчувати Кембридж, щоб досягти успіху

Перші великі гроші я вклав у навчання – придбав онлайн-курс «Як створити диджитал-агенцію?» за $1500. Я тоді не заробляв стільки, тому домовився з власниками курсу про оплату в кредит. Навчання було таким плідним, що за місяць я заробив більше й заплатив за курс швидше!

Я не отримував MBA за кордоном. Натомість багато читав і проходив онлайн-курси.

Не бійтеся змінювати сферу діяльности та пробувати нове

Якщо ви ще не знайшли справу, що надихає вас і драйвить, просто… розфокусуйтеся. Займайтеся максимально всім. Коли знайдете справу свого життя, точно це зрозумієте.

Моніторте свою сферу 24/7

Чим би ви не займалися, у вашій сфері щосекунди щось відбувається. Важливо стежити за цим, щоб підглядати ефективні рішення, розуміти тренди та швидко їх утілювати.

Це працює і для бізнесу, і для уряду. У нашої команди є окремий чат із моніторингом 24/7 міжнародних новин із цифровізації. Там одразу й обговорюємо кейси в розрізі роботи Мінцифри – для мене це потужне джерело наповнення.

Вивчайте історії успіху інших людей

Дуже важливо стежити за людьми, які досягли успіху. Це багато чого вчить і дає розуміння, що успіх – це безперервна робота й без помилок не обійдеться. Але кожна помилка – це не втрата, а досвід.

Нетворкінг і ще раз нетворкінг

Постійне спілкування та нові знайомства забезпечують розвиток. Ще під час навчання в університеті я зрозумів: якщо хочеш стати підприємцем, спілкуйся з підприємцями або тими, хто також хоче ними стати. Називаю це «ефектом здорової бульбашки».

Після навчання в Запорізькому університеті ми відкрили компанію, яка допомагала бізнесу робити цифрову трансформацію. У нас була мрія – побудувати найкрутішу агенцію зі спеціалізованої таргет-реклами.

Тоді я навіть не підозрював, що це призведе до знайомства з майбутнім президентом. Наша перша розмова з ним була про те, що за технологіями справді майбутнє. А за деякий час мене запросили до уряду, і ми почали втілювати цю ідею в масштабах усієї держави.

Успіх будь-якого проєкту — це формування та реалізація бачення

Бачення – те, як ви уявляєте результат. Це візуалізація фізичного, емоційного, фінансового, соціального результату. Я не можу розпочати будь-який проєкт без сформованого бачення.

Коли ми запускали Дію, одразу планували, що розмістимо там усі державні послуги. Ми уявляли, що про бренд Дія знатимуть у світі, а українці будуть ним пишатися. Ми навіть одразу уявляли дизайн. Саме через розуміння фінального бачення я маю енергію долати перепони.

Коли ви бачите, уявляєте, відчуваєте результат, ви постійно шукаєте правильний шлях реалізації. Найважливіше – мати бачення власного життя. Розуміти, якими будуть результати та самовідчуття на кожному життєвому етапі.

Спочатку мета, а потім організаційна структура

Розповім, як це працює, на прикладі створення Мінцифри. Спершу з’явилася ідея – створити найзручнішу державу у світі з погляду взаємодії з нею. Ми хочемо зробити з України сервіс, який працюватиме, як Uber, Booking, Airbnb: швидко, зручно, за кілька кліків.

Цю ідею сформували в чотири конкретні цілі, які реалізовуємо з командою в Мінцифри – відцифрувати послуги, покрити 95% країни інтернетом, навчити 6 мільйонів людей базової цифрової грамотности, збільшити частку IT у ВВП країни до 10%.

Для кожної цілі ми створили організаційну структуру й закріпили за нею сильного менеджера, який відповідає за виконання KPI. Ми перші запровадили структуру CDTO – заступники з цифрової трансформації працюють у кожному міністерстві, а також в обласних адміністраціях і міських радах. Ми поширили цифрову експертизу в кожному органі державної влади.

Делегуйте

Учіться правильно розподіляти роботу й делегувати обов’язки. Якщо у вашій компанії немає HR, значить, HR – це ви. Якщо у вас немає маркетолога, значить, маркетолог також ви. Чим більше базових функцій не закрито, тим більше ви витрачатиметесь як власник процесу.

Гармонія в житті – шлях до результату

Робота 24/7 – не гарантія отримання кращого результату. Зазвичай людина ефективна протягом 6-7 годин на день. Життя має бути гармонійним – це впливає і на результати в роботі. Ви самі управляєте ним й розставляєте пріоритети.

Для мене важливо проводити час із сім’єю. Щовечора я вкладаю доньку спати та проводжу час із дружиною. І я не готовий жертвувати цим на користь цілодобової роботи. Це те, що мене наповнює.

Читайте 50 книжок на рік

Щороку записую цілі, а книжки – уже дуже давно одна з них.

Читання – запорука розвитку. Можу порадити книги з кожного напряму, але якщо говорити про найважливіші для мене, це три книги:

Перша – «‎Багатий тато, бідний тато» Роберта Кійосакі. Після її прочитання почав мислити по-іншому.

Друга – «Думай і багатій» Наполеона Гілла. Цитата «Якщо ви вірите, що ви можете, ви – можете» тепер найголовніший девіз мого життя.

Третя – «Закони переможців» Бодо Шефера. Коли читав ці книжки в гуртожитку, у мені з’явилася енергія, яка наповнює мене досі.

Ще більше про роботу та правила життя міністра цифрової трансформації в його Telegram-каналі FEDOROV.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.  

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Михайло Федоров
Міністр цифрової трансформації
Лєра Татарчук
засновниця БФ «Твоя опора»
Пані М.
блогерка
Назарій Гусаков
амбасадор UPEA
Ми в Телеграмі
підписуйтесь