Дія City передбачає податкові стимули для всіх учасників ІТ-ринку – від айтішника до інвестора
На хвилі щораз активнішої всесвітньої цифровізації зростає конкуренція між країнами за те, щоб бути привабливими для ІТ-компаній. Налічується понад 4 тисячі спеціальних режимів, які пропонують айтішникам різні переваги.
Основною приманкою, звісно, є податки. Україні, на жаль, поки що нічим похвалитися. Однак тішить те, що ми рухаємося в цьому напрямку. Йдеться про проєкт Дія City, який передбачає цілий комплекс стимулів.
Під час його розробки були взяті найуспішніші світові практики і враховані українські реалії. Вийшов дуже привабливий як для українських компаній, так і зарубіжних гравців та інвесторів проєкт.
Робота над ним ще триває, але базові норми вже визначені. Оскільки податковий режим — частина Дія City, що цікавить ІТ-спільноту найбільше. Детальніше зупинюся на ньому і на його основних перевагах.
Податкові ставки
Позаяк Дія City — справа добровільна, вкрай важливо зробити так, щоб спеціальним режимом було вигідно користуватися. При цьому податкова система проєкту повинна одночасно бути конкурентоспроможною як всередині країни, так і у світі. Для цього буде використано кілька податкових інструментів.
Зараз більшість вітчизняних ІТ-компаній у своїй роботі використовують ФОП-схему взаємин зі своїми працівниками, мінімізуючи в такий спосіб податкове навантаження. Близько 70% зайнятих в ІТ фахівців оформлені як фізособа-підприємець. І в певний момент така система роботи почала викликати багато запитань, адже коли податкові звіти приходять з однієї ІР-адреси, це як мінімум підозріло, як максимум — не зовсім законно.
Виникла необхідність альтернативного, законного варіанту влаштування роботи галузі, характерною для якої є робота аутсорсерів. Щоб зацікавити компанії в Дія City, в межах спецрежиму ми передбачили практично аналогічні спрощеній системі ставки податків, крім військового збору в розмірі 1,5%, який сьогодні платить вся країна за винятком ФОП.
Отже, для всіх резидентів Дія City і їхніх співробітників діятимуть такі податкові ставки: ПДФО — 5%, страховий платіж у розмірі мінімального страхового внеску і згаданий 1,5%-й військовий збір.
Щодо корпоративних податків, то компаніям надається можливість вибирати між сплатою податку на прибуток за звичайними правилами (18%) і правилами оподаткування, співзвучними з податком на виведений капітал за ставкою 9%.
Якщо вибір припав на ПнВК, то витрати резидента на оплату товарів і послуг платників єдиного податку (серед яких і ФОП 3-ї групи) не повинні перевищувати 20% від загальної суми витрат компанії. Але це не означає, що компаніям буде заборонено працювати з ФОП або платниками єдиного податку. Просто кожен платіж більше встановленого ліміту прирівнюватиметься до платежу на виведення капіталу і обкладатиметься податком у розмірі 9%.
Водночас, щоб дати компаніям можливість м’яко, без потрясінь перейти на нові умови, встановлено перехідний період: до 2024 року не буде жодних обмежень, а в 2024 році виплати ФОП не повинні перевищувати 50% загальної суми витрат. Повною мірою обмеження почне діяти з 2025 року.
Якщо взяти умовного співробітника із зарплатою в 100 тис. грн, то податкове навантаження на його заробіток становить 39 300 грн за умови, що податки стягуються за загальною системою оподаткування, і 7820 грн — в Дія City. Що стосується ФОП, то зі згаданого доходу він заплатить 6320 грн. Виходячи з цих розрахунків, може здатися, що користуватися спрощеною системою оподаткування вигідніше, ніж Дія City. Але це не так.
Податкові умови Дія City не тільки позбавляють від складної системи адміністрування ФОП і витрат, з цим пов’язаних, а й надають багато інших інструментів, які на користь спецрежиму, наприклад, ті самі GIG-контракти.
GIG-контракти
Схема роботи з ФОП, яку активно використовують сьогодні, хоч і дозволила галузі всі ці роки розвиватися, однак є складною в плані адміністрування, а також незрозумілою і лячною для інвестора.
В інвесторів виникають питання і до інструментів контролю такої системи. Найчастіше закордонні інвестфонди розцінюють її як один з ризиків, а це впливає не тільки на інвестиційну привабливість українських ІТ-активів, але і на їх вартість. Якщо перед інвестором стоїть вибір інвестувати в українську компанію, яка на 70% складається з ФОП, або в компанію іншої країни, де така схема не практикується, переважно вибір буде, на жаль, не на нашу користь.
Дія City пропонує альтернативу — GIG-контракти. Це нова форма взаємовідносин між компанією і фахівцем, яка не є трудовими відносинами. У ньому не застосовується застарілий Кодекс законів про працю. Це така сама гнучка, як контракт з ФОП, форма цивільно-правового договору, але з такими соціальними гарантіями, як оплачувана відпустка, лікарняний, декрет та інше. Укласти його може будь-яка фізична особа, для цього не потрібні спеціальні реєстрації, проходження процедур тощо.
Використовуючи GIG-контракти, компанії зі свого боку отримають можливість побудувати прозору корпоративну структуру і зростання капіталізації, а співробітники — соціальні гарантії.
GIG-контракт — не наше ноу-хау. Це використовувана в світі практика. Нова форма — золота середина між ФОП та трудовими відносинами.
Інвестиційні стимули
Спецрежим привабливий не тільки своїми прямими податками, а й інструментами, які стимулюватимуть як внутрішні, так і зовнішні інвестиції. Наприклад, звільняється від податку дохід фізичних осіб у вигляді дивідендів, нарахованих компанією-резидентом, за умови їх виплати не частіше ніж раз на 2 роки.
Ще одна перевага для потенційних інвесторів — це 0% податок на дохід від реалізації фізичною особою частки в компанії-резидента. Він діятиме за умови, якщо корпоративні права були у власності більше 1 року.
Крім того, розширюється податкова знижка для фізичних осіб: зокрема пасивні доходи, у разі придбання частки в компанії-стартапі, яка є резидентом Дія City, можна буде зменшити на суму, за яку була куплена частка в такій компанії-резиденті. Розмір знижки залежатиме від суми угоди. Тобто інвесторам пропонується механізм зменшення пасивних оподатковуваних доходів на витрати з придбання частки в стартапі-резиденті Дія City.
Для невеликої ілюстрації інвестиційних переваг візьмемо умовну компанію-резидента, частку в якій інвестор придбав за 1 млн доларів. Уявімо, що її капіталізація зросла до 10 млн доларів, то під час продажу корпоративних прав фізособа заощадить 180 тис. доларів, оскільки не платитиме податок на дохід.
Всі ці податкові стимули роблять перспективи придбання українських ІТ-активів більш привабливими. Компанії зможуть залучати великі інвестиції для масштабування і розвитку.
Податкові стимули Дія City спрямовані на розвиток всіх сегментів ринку: діючих підприємств, стартапів-початківців і зарубіжних гравців. Впроваджуючи спецрежим, Україна має всі шанси увійти до переліку комфортних і вигідних для ведення бізнесу країн. Ми очікуємо, що це станеться вже на початку наступного року.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.