Чоловіча ерекція: проблеми, деталі та роль жінки
У своєму новому матеріалі хочу поговорити про чоловічу ерекцію. Глибше розібратись із психічними та фізичними особливостями цього процесу мені допоміг лікар уролог-андролог Ігор Чорнокульський.
У цьому блозі поговоримо про те, що взагалі заведено вважати нормальною стійкою ерекцією, як вона змінюється з роками та про інші деталі чоловічого сексуального здоров’я.
Проблеми з чоловічою ерекцією жінки часто перекладають на себе. І потім я бачу в соцмережах повідомлення: «У нього на мене не встав»;«Під час сексу в нього зникла ерекція»;«Я його не збуджую» і «Це ж у нього на мене така реакція відбулась, розумієш?».
Про ерекцію та її типи
Дівчата, проблеми з ерекцією чоловіка – це не завжди про вас. Збуджується – чоловік і це його ерекція. Вона залежить від емоційного й психічного стану чоловіка, який займається з вами сексом. Можуть впливати й інші фактори: фізична втома, стреси на роботі, банальна невпевненість у тому, що саме ви хочете займатися сексом із ним. Бо якщо жінка погоджується на секс і просто чекає, коли чоловік сам усе зробить – це одна історія. А коли жінка обрала партнера й каже: «Я хочу саме тебе, бо ти мені подобаєшся, ти хороший і спокусливий для мене» – це цілком інше емоційне налаштування чоловіка в сексі.
Усе психічне впливає на фізичне. Не можна відділяти ментальне від тілесного, ми – цілісні. Досить чоловіку подумати, що щось не так, і це відіб’ється на сексуальному процесі. Треба пам’ятати про те, що ви пара. Чоловік також має відчувати, що його хочуть та обирають.
Окрема сфера, на яку я зверну увагу в цьому тексті, – як покращити ерекцію. Хотілось би, щоб мене прочитали й чоловіки, які щоденно зіштовхуються з цією проблемою.
Ви замислюєтесь над тим, чи впливає сон на ерекцію? Впливає. Коли на стійкість збудження впливає стрес? Завжди. І події в родині, коли, наприклад, хтось хворіє, теж відіб’ються на якості сексуального життя.
Важливо знати, як підвищити ерекцію в такі кризові моменти. І жінкам краще не залишати чоловіка сам на сам із проблемою. Дівчата часто вирішують, що в сексі виникли проблеми, бо чоловік не хоче, і не замислюються над тим, що насправді коїться з партнером. І тут чоловіку важливо говорити з партнеркою відверто. Про те, що він її любить та бажає, але в житті є обставини, які впливають на його лібідо.
«Ерекція – це збільшення в розмірі й набуття твердості чоловічого статевого органу для здійснення статевого акту. Вона буває неконтрольована – та, що відбувається під час сну. І зветься нічною, спонтанною ерекцією. Це такий захисний механізм. У стані спокою, в член потрапляє мало крові. Тому механізм збудження має спрацювати «вхолосту». З цією метою у чоловіка п’ять-шість разів за ніч виникає ерекція – статевий член наливається кров’ю і насичується киснем», – пояснює уролог-андролог Ігор Чорнокульський.
Чоловіки звикають до нічної ерекції та навіть нервують, коли її немає. Але варто пам’ятати, що ця неконтрольована ерекція пов’язана ще й з фазами сну. Тобто, в одні фази вона виникає, в інші – ні. І якщо чоловік прокинеться не в ту фазу сну, він її може і не побачити.
Є дослідження, які доводять, що перша чоловіча ерекція може відбутись ще в утробі матері.
Деякі мами переживають стрес, коли, годуючи грудьми сина, помічають збудження його статевого органу. Така реакція не є статевим збудженням. Ерекція в такому випадку може бути пов’язана з фазами сну, наповненням сечового міхура, розслабленням тощо.
У хлопчиків періодично виникатиме ерекція, і це навіть показник, що все гарно функціонує. Тому тут батькам треба радіти, а не лякатися. До того ж ряд порушень статевого розвитку дитини, скажімо, вроджених, можна помітити лише при ерекції. Наприклад, гіпоспадія – це коли отвір уретри, сечовипускного каналу на голівці, відкривається нижче. Тоді сеча виходить не з голівки, а з вінцевої борозни, ствола члена чи мошонки.
Чому та які саме проблеми з ерекцією виникають
У моїй практиці, під час уроку орального сексу, був один випадок. Дівчина розповіла, що у її чоловіка під час ерекції, не видно голівки. Тобто у нього крайня плоть закрита. І коли трапляється ерекція, статевий орган ніби в шкіряному мішку. Чоловіку боляче, далі він не може займатися сексом. Цей випадок я попросила прокоментувати лікаря Ігоря Чорнокульського:
«Це називається фімоз – звуження крайньої плоті, яке не дозволяє оголити голівку. Він може бути вродженим. Цей приклад говорить, що в нас погане статеве виховання і дуже низька обізнаність. Батьки вчасно не звернули увагу на проблеми сина. І чоловік, коли починає статеве життя, повинен мати уявлення, що є нормою, а коли варто звернутись до лікаря. Норма – це коли в ерекції крайня плоть відводиться і нормально виводиться голівка до кінця вінцевої борозни без перешкод. А коли під час сексу надривається вуздечка чи крайня плоть – це діагнози фімоз або коротка вуздечка. Такі проблеми вирішуються оперативним втручанням».
З початком періоду статевого дозрівання та виділенням чоловічих гормонів, може розширитись крайня плоть. І мастурбація, коли хлопчик буде розтягувати крайню плоть, зіграє в цьому значну роль. Тож окремі проблеми можуть вирішитись без допомоги лікаря.
Перший контакт хлопчика з ерекцією має відбиток у дорослому житті. 95% чоловіків до початку статевого життя мастурбували та переглядати відео сексуального змісту. Важливо, щоб ці відео не завдали жодних комплексів – щодо довжини члена, тривалості статевого акту чи інших критеріїв.
Перші проблеми в сексі виникають у хлопців-дебютантів, які тільки вступають у статеве життя. Він має романтичні почуття до дівчини чи просто її спокусив, є поцілунки, ерекція, але статевий акт не виходить. Причиною може стати банальне хвилювання чи коли дівчина сказала щось образливе. Це суто психологічна форма еректильної дисфункції. Ерекція – це функція парасимпатичної системи. Коли чоловік розслаблений, тоді в нього гарна ерекція і тривалий статевий акт.
«Уявімо первісну людину, яка займається сексом у полі й бачить, що на неї хтось починає полювати, той самий лев. І що повинен зробити чоловік? Швидше закінчити статевий акт і втекти. Зберегти собі життя. Тобто, він починає нервувати й у нього тривалість статевого акту стрімко падає. Підключається симпатика, яка гасить усі функції», – коментує Ігор Чорнокульський.
Першочергові скарги чоловіка на сексуальну функцію – суб’єктивні. Щоб об’єктивізувати їх, треба зрозуміти, як у нього відбуваються всі ступні ерекції, а їх 4. Перший – це відсутність ерекції. Другий ступінь – мінімальне наповнення кров’ю, якої бракує для підняття статевого члена. Третій – коли немає повної ерекції, але вже можливо ввести статевий орган. І четвертий – повна ригідність, повноцінна твердість.
Фактори, що призводять до органічної еректильної дисфункції
Перший фактор – судинний. Коли кров заходить у печеристі тіла. У чоловіка є два основні балони, які наповнюються кров’ю під час ерекції, і третя структура – охоплює голівку й уретру, тобто сечовипускний канал, що теж наповнюються кров’ю. Якщо судинний фактор порушений, є атеросклероз, судини не можуть розширитись і пропустити необхідну кількість крові. Зазвичай таким страждають чоловіки 40+.
Другий фактор – статева конституція та рівень тестостерону. Чим більшим буде бажання чоловіка, викликане саме дією гормонів, тим сильнішою буде ерекція. У всіх чоловіків різний рівень тестостерону, і це варто розуміти. Навіть візуально можна сказати, яку статеву конституцію має людина. Якщо у чоловіка вузькі плечі та широкий таз – займатись сексом п’ять-шість разів за ніч він навряд зможе. І навпаки – невисокий, коренастий, міцний, збитий, з великою кількістю волосся чоловік має високий тип темпераменту і значну насиченість тестостероном.
Третій фактор – нервовий (мова йде не про психологію). Пошкодити нерви можуть травми хребта, грижі, протрузії, пухлини, операції.
Психологічні проблеми, що негативно впливають на ерекцію
Психологічні проблеми, що можуть вплинути на якість сексу, однакові як для чоловіків, так і для жінок. Наприклад, батьки чи дитина зайшли у спальню під час акту, собака пробігла, побутова сварка – ці фактори точно вплинуть на статевий акт. І найкраще рішення – їх уникати.
До речі, відсутність ерекції в презервативі є комбінованою проблемою. Основною вважається проблема з судинами, другордяною – момент, коли чоловік перемикає увагу з партнерки й процесу та вдягання презервативу.
Чи впливають на ерекцію захворювання, що передаються статевим шляхом
Психологічно, фізіологічно – ніяк. Якби хламідії, гонорея чи інші недуги призводили до відсутності ерекції, вони б не передавались далі, а закінчились на конкретному чоловікові. Без ерекції він не зміг би передати хворобу далі.
Як жінка може покращити ерекцію партнера
Найпростіше – забезпечити нормальний психологічний клімат, не «пиляти» чоловіка через різні дрібниці. Якщо цей фактор враховано, а проблема зберігається, варто звернутись до лікаря й обстежитись.
Секс – це заняття, в якому безпечно і комфортно. Тут не місце осуду чи доріканням. Важливий діалог партнерів, розуміння та взаємопідтримка. І важливо пам’ятати, що один-два випадки низької ерекції чи її відсутності не говорять про проблеми зі здоров’ям чоловіка. Якщо історія повторюється регулярно, її потрібно вирішувати.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.