Cпецпроєкти

Що таке цифровий гаманець та як він легалізує е-документи у всьому Євросоюзі?

Послуги онлайн — це вже не інновації, а буденність. Люди звикли, що все можна зробити в інтернеті. Якщо у вас чи вашого магазину немає сайту та сторінки в Instagram, — чи існуєте ви взагалі? Держави також намагаються адаптуватися та розвиватися з усіма іншими сферами в єдиній системі координат — цифровій. Пандемія COVID-19 прискорила цифровізацію на 7 років у всьому світі. Це дані опитування McKinsey.

Україна стала першою країною у світі, яка узаконила електронні паспорти. Ще кілька років тому, якби хтось сказав, що державні послуги й документи в Україні будуть у мобільному застосунку, — ніхто б не повірив. Сьогодні, лише за рік після запуску, 10 мільйонів людей користуються всіма продуктами екосистеми Дія. Це кожен четвертий громадянин. Команда Мінцифри продовжує будувати цифрову державу й запускати зручні та швидкі онлайн-сервіси.

Паспорт, водійське та диплом у смартфоні: як ЄС наближається до офіційних е-документів

Водночас у ЄС також працюють зі схожою технологією. Європейський Союз пропонує запровадити подібний до Дії єдиний цифровий гаманець (European Digital Identity Wallet). Понад 450 мільйонів людей зможуть використовувати його для доступу до державних або приватних послуг як онлайн, так й офлайн. Попередньо планують обговорити е-гаманець із 27 країнами-членами ЄС та запустити вже восени 2022 року. Передбачено, що на це знадобиться понад 3 млрд євро.

Однак за оцінками експертів, період від затвердження до масового користування становитиме приблизно десять років. У ЄС очікують, що до того часу е-паспортами користуватимуться 80% громадян.

Цей застосунок не буде обов’язковим для використання. Він стане зручною альтернативою паперовим документам. Так само як і Дія в Україні.

Як працюватиме е-гаманець у ЄС?

Це буде мобільний застосунок, що дозволить людям в електронній формі зберігати й користуватися еID та різними офіційними документами, як-от водійські права, електронні медичні рецепти та навіть дипломи. Окрім того, планують додати банківські картки.

Щоб підтвердити свою особу чи поділитися необхідним документом, достатньо буде натиснути одну кнопку. Технологія схожа на шеринг документів, який доступний у Дії.

У деяких країнах ЄС зараз доступні різні мобільні застосунки з певними цифровими документами. Близько 15 мають власні цифрові документи. Однак їх не можна використовувати у всіх життєвих ситуаціях, де й паперові документи. Крім того, усі вони створені за різними стандартами, що робить їхнє використання неможливим поза межами однієї країни. Наприклад, полетіти за таким застосунком не вдасться навіть у сусідню країну в ЄС.

Усі громадяни ЄС мають законне право жити, працювати та навчатися в будь-якій із країн-членів. Тому це досить проблематично, коли мешканець однієї країни ЄС не може використовувати свій цифровий паспорт в іншій.

Саме для цього вони розробили новий стандарт, відомий як eiDAS. Цей проєкт розпочався ще у 2014 році. Тоді в ЄС планували придумати єдиний стандарт для електронних посвідчень особи. Тепер документ оновили й розширили. Пропонують запровадити універсальний цифровий гаманець.
Крім eID, документів та банківських карток, регламент eIDAS створює правову базу для довірчих послуг. Серед них електронні підписи, електронні печатки, сертифікати автентифікації вебсайтів тощо.

Де можна буде користуватися?

Загалом е-гаманець можна буде використовувати в будь-яких життєвих ситуаціях на території ЄС. Для подорожей, одержання державних послуг, посвідчення особистості, автентифікації на порталах. А також подати вступні документи до університету, відкрити рахунок у банку чи бізнес в іншій країні, що належить до ЄС.

Завдяки тому, що це буде єдине сховище як для документів, так і для платіжних карток, це спростить такі послуги, як, наприклад, оренда автомобіля. Якщо людині треба буде взяти машину в аеропорту, то вона зможе заповнити заяву самостійно в електронному вигляді, не очікуючи робітника сервісу.

Найголовніше — користувачі зможуть контролювати, якими даними з документа ділитися. Наприклад, якщо охоронець на вході до нічного клубу попросить довести, що вам виповнилося 18 років. У цифровому гаманці можна буде обрати паспорт, дату народження, а інші дані приховати.

Чи безпечний цифровий гаманець?

Громадяни ЄС та бізнеси очікують від нововведення найвищого рівня безпеки. Адже йдеться про персональні дані та офіційні документи. Великі компанії також повинні будуть приймати цифровий гаманець, але на умовах Єврокомісії. Це потрібно для того, щоб стримувати їх у бажанні дістати всі персональні дані користувачів та надавати лише необхідні.

Система контролюватиме, які дані в яких життєвих ситуаціях будуть використовувати. Персональні дані кожного громадянина мають бути надійно захищені, де б вони не зберігалися — на локальному сервері або у хмарному сервісі.

Для автентифікації користувача використовуватимуть біометричні дані, як-от відбиток пальця та Face ID. Адже це один із методів, який забезпечує високий рівень захищеності, особливо якщо його поєднувати з іншими методами безпеки.

Також зазначено, що цей гаманець можна буде використовувати для безпечної авторизації на різних онлайн-сервісах. Сьогодні люди з цією метою користуються переважно обліковими записами Facebook чи Google. А це може нести певні ризики.

Утім, не всі впевнені в безпечності майбутньої розробки. Активіст у сфері цифрових прав Томас Лонінгер вважає, що цифровий гаманець лише надасть ще більший доступ до приватної та державної інформації конгломератам чи людям, що заробляють таргетингом реклами. Лонінгер переконаний, що ЄС докладає недостатньо зусиль, щоб обмежити втручання великих корпорацій у життя людей.

Що далі?

Згідно зі ще одним дослідженням McKinsey Global Institute, країни, які впровадять офіційні електронні паспорти, збільшать свій ВВП на 10% до 2030 року. Це логічно, оскільки цифровізація документів та послуг — економія часу і коштів для держави та людей.

Цифрові документи за кілька років стануть чимось звичним і буденним для кожного. Те, що ми тільки уявляли ще два роки тому — сьогодні вже у смартфонах українців. Мине час, і ми згадуватимемо про паперові документи як про застарілі речі. Поступово команда Мінцифри планує перевести всі державні послуги в онлайн. Так, якщо послуга не існуватиме онлайн — її не існуватиме взагалі. Ми впроваджуємо нові технології та інновації на рівні держави та змінюємо реальність кожного українця. Запускаємо найшвидшу реєстрацію бізнесу у світі, зручні сервіси для батьків новонароджених, перші у світі паспорти у смартфоні. Ми робимо взаємодію з державою простою, зрозумілою та комфортною. Втілюємо швидкі, революційні та ефективні рішення не лише для України, а й для усього світу.

Наразі бачимо, що інші країни також поступово починають впроваджувати цифрові документи та інші рішення. Це значить, що ми правильно відчуваємо тренди та навіть рухаємося на крок попереду.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Гаррі Андреасян
СЕО Doc.ua
Пані М.
блогерка
Наталія Пірак
засновниця Fly_Academy
Сергій Бобровський
керівник наукової групи UPEA
Ми в Телеграмі
підписуйтесь