Cпецпроєкти

Як покращити якість IT-освіти в Україні до світового рівня?

Сучасний український сектор високих технологій – це 1600+ компаній, які займаються розробкою програмного забезпечення, більше 200 тисяч айтівців, амбіційні стартапи і величезний резерв IT-талантів. 

При цьому учасники ринка визнають – якість підготовки майбутніх айтівців у вітчизняних вишах не найкраща. Дія City пропонує індустрії об’єднати зусилля в розвитку IT-освіти, аби разом підготувати висококласних спеціалістів.

Що таке Дія City?

Дія City – це правовий режим для IT-галузі. До нього входять:

  • зниження податкового навантаження,
  • захист від неправомірного руху з боку силовиків,
  • придбання прав на інтелектуальну власність за європейським законодавством,
  • стимулювання інвестицій,
  • запровадження елементів англійського права.

2 листопада минулого року в парламенті зареєстрували базовий законопроєкт про Дія City під №4303. Законопроєкт передбачає, що резиденти об’єднаються в спільноту. Це об’єднання має стимулювати ділову взаємодію між учасниками ринка, а зусилля і ресурси спільноти допоможуть розвивати IT-освіту та просування української IT-індустрії у світі.

Об’єднання у спільноту – це своєрідна відповідальність резидентів, інвестиції в майбутніх співробітників завдяки якісній освіті. 

Хочу розвіяти побоювання ринку, що спільнота резидентів може стати впливом держави на галузь. Навіть теоретично це неможливо: щодний держорган чи окремий чиновник не матиме впливу на організацію чи доступу до її фінансів. Компанії-учасники самостійно розподілятимуть акумульовані кошти.

Проєкт передбачає, що зібрані спільнотою кошти скерують на розвиток профосвіти та просування проєкту у світі. Внесок у спільноту – не приховані податки, а кошти, які повернуться резидентам у вигляді кваліфікованих кадрів.

Попередньо внески платитимуться не з обіга компанії, а з зарплатного фонду в розмірі близько 1%. Це питання обговорюється з представниками ком’юніті.

Чому проєкт потрібний Україні і що він дасть?

Сьогодні в Україні програмістів готують десятки вишів, та наші освітні програми ще не встигають за розвитком світових технологій. Студенти отримують застарілі знання, які не можна застосувати на практиці. Також українські виші не мають академічної свободи і не можуть самостійно визначати моделі освіти, які б відповідали потребам індустрії. 

Деякі IT-компанії власними силами намагаються вирішити цю проблему. Наприклад, вони разом з вишами створюють сумісні освітні платформи. Та глобальні кадрові проблеми це, звісно ж, не вирішує.

Очевидно, що самотужки змінити ситуацію ні державі, ні окремим компаніям не вдасться. Тому зусилля необхідно об’єднати.

Проєкт Дія City – це приватно-державне партнерство в галузі IT-освіти, яке дозволить системно його реформувати. Мета – організувати сучасний навчальний процес та підвищити якість освіти майбутніх айтівців.

Компанії-резиденти зможуть допомагати вишам фінансуванням, викладачам – практиками, брати участь у формуванні навчальних планів. А навчальні заклади ж зможуть надати інфраструктуру та майданчики для будівництва нових корпусів.

 Дія City також відкриває можливості для співпраці українських вишів з провідними освітніми закладами світу. Якщо ми орієнтуватимемося на світовий досвід підготовки IT-спеціалістів, отримаємо кадри, які зможуть конкурувати на міжнародному ринку.  

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Олександр Борняков
заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT
Дар'я Сьома
Ольга Бульбах
Катя Костенко
трендвотчерка
Ми в Телеграмі
підписуйтесь