Кредит під час війни – що робити, якщо нічим платити?
Деякі банки зараз не нараховують відсотки, а то й взагалі дають кредитні канікули. Але якщо ваш банк не повідомив про таке щастя, то кредит і відсотки таки доведеться сплачувати. Оскільки надання «канікул» – це право банку, а не прямий обов’язок.
Щодо МФО
З ними й у мирний час було важко спілкуватися, а зараз тим паче. Тут про кредитні канікули ніхто й чути не хоче.
Що робити, якщо раптом у вас зовсім безвихідна ситуація і платити кредит ви не можете:
- зверніться до банку з письмовою заявою про надання відстрочки платежів або реструктуризації боргу;
- знайдіть свій кредитний договір та уважно вивчіть розділ «форс–мажор». Але це не означає, що ви звільняєтеся від сплати тіла кредиту та відсотків за користування коштами, але можете бути звільнені від сплати штрафу та пені за його несвоєчасну сплату.
У період воєнного, надзвичайного стану та 30 днів після нього позичальник у разі прострочення повернення боргу, звільняється від штрафу/пені, інфляційних витрат та 3% річних.
Що з іпотечним майном у період війни
Банк не може продати предмет іпотеки, перереєструвати його на себе або виселити із нього мешканців.
Позовна давність продовжується на строк дії воєнного, надзвичайного стану.
А щодо комуналки?
Від її оплати також нікого не звільняли, але відповідальність за невчасну оплату зараз не застосовується. Також постачальник послуг не має права припинити у період воєнного стану їх надання.
В ідеалі потрібно попередити банк або постачальника комунальних послуг про те, що платити поки що не можете, з посиланням на настання форс-мажорних обставин (воєнного стану).
Якщо ж ви маєте можливість сплатити за послуги та виконати свої зобов’язання зараз, то краще це зробити, а не сподіватися, що до вас не застосують відповідальності.