Що ви залишите після себе у Facebook?
Попри скандали, Facebook – досі найпопулярніша соцмережа у світі. Разом із кількістю користувачів росте й число акаунтів тих людей, які померли. За даними Американської асоціації юристів, у 2005 році щодня помирали 8 тисяч користувачів Facebook. У 2021 році, ще й в умовах пандемії, їх, імовірно, значно більше.
Згідно з дослідженням Оксфордського університету, якби фейсбук перестав залучати нових користувачів у 2018 році, то до 2100 року померло б 1,4 мільярда людей із цієї соцмережі.
Якщо ж соцмережа розширюватиметься і надалі, це число перевищить 4,9 мільярда. Наразі, за даними Statista, з 2018 року кількість користувачів Facebook зросла на 575 мільйонів, і станом на липень 2021 це 2,98 мільярда людей.
Цифрова спадщина – одна з тем виставки Віднови контроль від «Куншт», яка триватиме з 9 по 24 грудня біля Київської держадміністрації. Розповідаємо, що таке Facebook-заповіт, завдяки якому ви передаєте право розпоряджатися вашим цифровим майном родичам або друзям після своєї смерті.
Чи можна видалити свою сторінку?
Наразі акаунти, які не активні певний час, не видаляються. Якщо людина хоче зробити це сама, вона може деактивувати акаунт (сторінка буде недоступною, але в будь-який момент користувач може зробити її активною). Або ж можна видалити акаунт назавжди (тоді відновити його не можна – лише створити новий).
Що стається зі сторінками людей, які померли?
У фейсбуці є функція увіковічення (memorialization request). Користувач може подбати про долю своєї сторінки завчасно. Соцмережа дає можливість вибрати, що зробити зі сторінкою в разі смерті: видалити акаунт назавжди або ж встановити пам’ятний статус та обрати людину, яка буде відповідати за сторінку.
Що таке пам’ятний статус?
Це значить, що у профілі з’явиться значок «Світла пам’ять», який інформуватиме про смерть користувача, на сторінці буде збережено всі публікації з попередніми налаштуваннями приватності.
Якщо користувач обрав наглядача за сторінкою, той зможе приймати запити на додавання в друзі, прикріпити пам’ятну публікацію у профілі, а також змінити фото профілю та обкладинки. Але заходити в акаунт, читати повідомлення або ж видаляти друзів наглядач не може.
Отримати пам’ятний статус профіль може лише в разі підтвердження смерті користувача. Це можуть зробити родичі або близькі друзі, наприклад.
Після цього, якщо людина вибрала видалити сторінку – її видалять, якщо не вибрала жодних варіантів – сторінка стане пам’ятною та існуватиме без наглядача, якщо ж вибрала увіковічення – сторінка теж стане пам’ятною.
Які із цим можуть бути проблеми?
- Якщо користувач ввів несправжнє ім’я, буде майже неможливо підтвердити його смерть.
- Документи про смерть можна підробити.
Торік в Україні такий спосіб використали як атаку на громадських активістів – Романа Маселка та Галини Чижик. Зловмисники підробили свідоцтва про смерть та домоглися увіковічення акаунтів. Відповідно справжні власники не могли туди зайти.
Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.