Українське е-резидентство: дистанційне ведення бізнесу та міжнародні кейси
Уряд підтримав у першому читанні законопроєкт № 5270 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів». Це означає, що іноземці матимуть змогу вести бізнес в Україні за найпривабливішими умовами та без фізичної присутності на її території.
Е-резидентство – це додатковий інструмент для покращення впізнаваності України як світового бренду IT-індустрії та наповнення державного бюджету коштом податків. Його головна мета – зробити Україну ближчою до іноземців та створити комфортні умови для віддаленого відкриття й ведення бізнесу без фізичної присутності в нашій державі.
Як е-резидентство працюватиме в Україні?
Електронне резидентство – це особливий статус та цифрова присутність в Україні іноземця, який працює у сфері креативної економіки.
Найперше можливість стати е-резидентом надається IT-фахівцям – це програмісти, розробники ігор та іншого програмного забезпечення, адміністратори мереж та інші. Саме їхні види діяльності визначено 5-ма КВЕДами, зазначеними в законопроєкті. Але надалі сфери діяльності українських е-резидентів розширюватимуться. Можливість вести бізнес в Україні онлайн буде надано й іншим представникам креативної економіки.
Усі послуги е-резидентам надаватимуть лише онлайн із використанням кваліфікованого електронного підпису. Люди, які не є підприємцями, зможуть у майбутньому використовувати статус для спрощеного доступу до українських адміністративних послуг та підпису документів.
Окрім того, е-резиденти зможуть дистанційно відкрити банківський рахунок в одному з українських банків – без приїзду в країну, за допомогою інструментів відеоверифікації.
Варто зазначити, що статус не надає жодних переваг щодо перебування на території України, перетину кордону, діставання дозволу на тимчасове або постійне проживання чи вступу до громадянства.
Першою країною, що ввела поняття електронного резидентства, та найуспішнішим його прикладом стала Естонія. Також свою версію віддаленого ведення бізнесу для іноземців і компаній пропонують в ОАЕ та Азербайджані. В останньому, окрім цифрового підпису на носії, використовують також технологію MobileID. Готуються запускати е-резидентство Литва та Португалія.
Естонія
Е-резидентство в Естонії було запущено у 2014 році. Це яскравий приклад державного та приватного партнерства. Адже за підтримки уряду приватний сектор пропонує низку сервісів для е-резидентів, що спрощує ведення підприємницької діяльності.
На сьогодні Естонія має понад 80 тисяч е-резидентів. За 6 років існування проєкту держава отримала 54 млн євро надходжень у бюджет.
Також естонські е-резиденти створили понад 16 тисяч компаній. Але для того, щоб відкрити банківський рахунок в Естонії, необхідно здійснити щонайменше один фізичний візит до банку.
ОАЕ
В Об’єднаних Арабських Еміратах для фрилансерів і підприємців з усього світу є можливість заснувати віртуальну компанію та вести бізнес в ОАЕ. Для цього необхідно скористатись програмою Dubai Virtual Commercial City (VCC).
Іноземці просто подають заявку на отримання ліцензії на віртуальну компанію на вебпорталі VCC. Після реєстрації вони можуть провадити діяльність у глобальному масштабі як приватний підприємець. Проєкт охоплює сфери, пов’язані з дизайном, технологіями та наданням послуг. Усі віртуальні компанії автоматично дістають доступ до інтернет-ринку DubaiStore.com. Він обслуговує всі компанії, які зареєстровані в дубайській економіці.
Литва
Литва планує запускати е-резидентство за зразком Естонії. Іноземці зможуть реєструвати юридичні особи, відкривати банківські рахунки та декларувати податки онлайн. Після заповнення відповідної заяви в Литовській міграційній інформаційній системі іноземець має особисто звернутися до попередньо обраного зовнішнього постачальника послуг за кордоном або ж до Департаменту міграції, якщо він перебуває на території Литви на законних підставах.
Там він підтверджує свою особу та отримує інструмент електронної ідентифікації й електронний підпис, що дозволить йому користуватися адміністративними, державними та комерційними послугами онлайн.
Передбачено, що статус е-резидента будуть надавати шляхом включення їхніх даних до Реєстру іноземців. Водночас іноземець повинен пройти перевірку на причетність до можливих правопорушень у фінансовій сфері, фінансуванні тероризму та відмиванні грошей як за литовськими «чорними» списками, так і за інформаційними базами ЄС.
Отже, надихаючись досвідом іноземних партнерів, ми створюємо новий продукт, який сприятиме перетворенню України на найбільший IT-хаб у Східній та Центральній Європі.
Законопроєкт, який врегулює механізми оподаткування е-резидентів та надасть їм можливість провадити свою діяльність як ФОП, вже ухвалив Парламент у першому читанні. Також розроблено технічну документацію для функціонування інструментів е-резидентства й розробляють вебпортал. Окрім цього, ми ведемо переговори з українськими банками та закордонними партнерами для детального вивчення їхнього досвіду в цій сфері. Тож зовсім скоро Україна матиме власних е-резидентів.
Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.