Cпецпроєкти

Успіх Clubhouse. Чи надовго?

«Хтось ще сидить у Clubhouse? Я спробував (-ла), але вже набридло» – такі коментарі дедалі частіше можна побачити під публікаціями про цю соцмережу. Здається, хвиля інтересу вщухає, і користувачі повертаються на звичні майданчики. Або все-таки здається? Сергій Задко, Head of SMM в digital-агенції Isobar Ukraine, вирішив розібратись із цим питанням.

Даних про українську Clubhouse-авдиторію поки небагато. Згідно із сервісом аналітики Sensor Tower, на початку березня 2021-го в Україні цю соціальну мережу використовувало 250 000 користувачів. Переважно це категорія 25–35 років, за родом діяльности – головно підприємці, маркетологи та медіафахівці.

З цих даних досить складно будувати прогнози щодо зростання майданчика та утримання користувачів, тому є сенс звернутися до більш детальної аналітики за російською авдиторією. Там, за даними сервісу аналітики ClubData, кількість щоденних активних користувачів (DAU) і далі падає, як і кількість завантажувань додатка.

І все ж успіх будь-якої соцмережі – це «гра на перспективу». Категорія інноваторів втрачає інтерес, але на зміну їй прийдуть ранні послідовники та рання більшість. Багато в чому на це вплине вихід додатка для Android і відмова від системи запрошень, що вже офіційно підтвердили творці мережі. Що ще може допомогти Clubhouse утримати популярність?

Візуали = аудіали

Міф про візуалів, аудіалів і кінестетиків виник ще минулого століття. Наукові дослідження вивчають цю гіпотезу з 1920-х років – і жодна робота поки її не довела. А втім, це не заважає викладачам в українських школах будувати програму під «різні» типи учнів, а користувачам стверджувати щось на кшталт «я візуал, і аудіокімнати не для мене».

Ринок аудіо продовжує зростати

Обсяг світового ринку аудіокниг, за різними прогнозами, минулого року зріс на 25%, тоді як ринок подкастів – на 30%. Загальна сума становить майже $5 млрд. Аудіоформати перестають бути нішевими та стають самостійною індустрією, на що вказують і продажі навушників (зростання продажів на 27%), музичних записів (12%) і вінілів (8%).

Не має значення, фізична копія це чи стримінг – споживачі й далі витрачають свій час і гроші на цей сегмент.

Бренди готові до експериментів

Українські компанії почали закладати у свої кошториси інтеграції в аудіоплатформи. Сюди входить пряме розміщення з рекламою в Spotify, спонсорування подкастів, а віднедавна – Clubhouse. Наприклад, «Сільпо» зробили кімнату зі звуками кас і хрускотом свіжої випічки, «АТБ» розповіли про свої плани на 2021 рік, а Eldorado читали перед сном інструкції дзен-голосом.

Усе це не вимагало фінансових вкладень, але для постійної комунікації та розвитку брендам знадобиться підтримка інфлюенсерів і експертів. Бренди вже почали платити лідерам думок за участь у кімнатах у ролі модераторів. Іншим пощастило більше: їх топи вже напрацювали собі ім’я й так само привертають увагу авдиторії.

Українським компаніям вигідно інвестувати в майданчик на старті, щоб на черговій хвилі уваги до неї вже мати стійку позицію серед ЦА.

Конкуренти підігрівають інтерес

Twitter, Telegram, а незабаром і Facebook з Instagram – усі вони намагаються повторити успіх Clubhouse, створюючи свої аналоги й так розвиваючи формат.

Twitter – перший серед великих гравців, хто зробив свою копію. Функціонал отримав назву Spaces: розробники інтегрували його всередину соцмережі. Тепер користувачі можуть не тільки читати твіти своїх улюблених авторів, а й слухати їх у кімнатах, ставлячи запитання. Можливість створення кімнат тимчасово обмежена, і зробити це можуть тільки обрані користувачі iOS.

Слідом за ним Telegram розширив функціонал голосових чатів, запровадивши їх у канали та знявши обмеження на кількість слухачів. Окрім того, чати можна зберігати у вигляді подкастів, що, по суті, дасть змогу месенджерові зайти відразу на дві території.

Instagram анонсував появу аудіоетерів «у недалекому майбутньому», ну а поки розширив можливості прямих відеоетерів – тепер їх у спільному форматі можуть проводити до 4 осіб.

Підсумки

Інтерес до Clubhouse в Україні помітно спав. Чи означає це, що соцмережа стала короткочасним хайпом? Зовсім не обов’язково.

Доля платформи багато в чому залежить від найближчих кроків із боку її творців. Зробити додаток доступним для всіх не досить: потрібно залучати на майданчик впливових лідерів думок – за аналогією з Джо Роганом та його багатотисячним контрактом зі Spotify на ексклюзивний випуск подкасту.

З останніх рішень від платформи також варто вказати на наймання колишнього топменеджера Netflix на позицію глобального директора з маркетингу, а також запуск програми Clubhouse Creator First із системою фінансових заохочень.

Зрештою, додатки й далі копіюють рішення одне в одного, але все одно залишаються цінними в наших очах через свій ключовий функціонал. Якщо в Instagram вийшло сформувати звичку дивитися сотні фото на день, у YouTube – витрачати час на багатогодинні відео, то у Clubhouse може вийти стати найуспішнішим майданчиком для аудіоконференцій.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.    

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Гаррі Андреасян
СЕО Doc.ua
Пані М.
блогерка
Наталія Пірак
засновниця Fly_Academy
Сергій Бобровський
керівник наукової групи UPEA
Ми в Телеграмі
підписуйтесь