Дозвіл на виїзд для військовозобов’язаних – коментарі юриста
Вчора допис на сторінці Генштабу у Фейсбуці про те, що чоловікам, які є військовозобов’язаними, потрібен дозвіл на виїзд за межі місця проживання, викликав просто шквал емоцій. Пізніше з’явився документ про порядок надання цього дозволу (надалі – Порядок).
Представники Генштабу щодо цього Порядку давали різні пояснення – починаючи з того що дозвол таки потрібен для пересування між областями, закінчуючи, що мали на увазі одне, а в Порядку прописали інше.
Військкомати зараз і так дуже завантажені, тож важко уявити, які черги можуть бути, якщо потрібно буде отримувати такий дозвіл на пересування всім, хто зараз їздить країною по роботі, відвідуючи родичів чи просто так.
Вже у другій половині дня у Верховній Раді вже був зареєстрований законопроект номер 7522 щодо скасування цієї норми в законі.
Ввечері у щоденному зверненні до громадян України Президент звернув увагу на це рішення, реакцію суспільства та зазначив, що доручив Генштабу та Міністру оборони розібратися та доповісти йому деталі цього рішення.
Що ж викликало такий шквал емоцій? Давайте розберемося.
Згідно з затвердженим Порядком з моменту оголошення мобілізації та під час дії воєнного стану громадяни, які мають намір виїхати з місця проживання та стоять на обліку у Територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки (надалі – військкоматі), повинні отримати дозвіл на виїзд від керівника свого військомату.
Така норма й раніше існувала і міститься в Законі України «Про військовий обов’язок та військову службу». Згідно з нею призовникам, військовозобов’язаним та резервістам під час дії воєнного стану забороняється виїзд з місце проживання без дозволу керівника військкомату.
Для отримання такого дозволу потрібно звернутися з відповідною заявою до свого військомату.
Кому треба звертатися для видачі дозволу:
- призовникам, яким вже надано або які мають право на відстрочку від строкової військової служби терміном до 1 року, але не пізніше дня закінчення відстрочки;
- іншим особам призовного віку, за наявності в них поважних причин (хвороби, сімейних обставин) на строк до 30 діб;
- військовозобов’язаним та резервістам:
- які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на термін до 1 року (для цього потрібні відповідні підтверджувальні документи);
- яких заброньовано на період мобілізації та на воєнний час, на строк до 30 діб.
- іншим категоріям осіб за наявності в них вагомих причин та підтверджувальних документів.
Тож після вечірнього звернення Президента чекаємо подальшого розвитку подій, ухваленняя нових нормативних актів або, можливо, їх скасування.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.