83k

  • Be in trend
  • Життя
  • Культура
  • Люди
  • Тести
  • Be in tech
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • BIT Video
  • Колонки
Спецпроєкти
Партнерські
Від мрії до дії
  1. BIT.UA
  2. Блоги
  3. Лада Дяченко
  4. Як штучний інтелект змінює «штучне» запліднення? Пояснює ембріолог

Як штучний інтелект змінює «штучне» запліднення? Пояснює ембріолог

Колонка Be in tech

SHARE TWEET POCKET

Лада Дяченко

ембріологиня у клініці репродуктивної медицини

Що у вашому розумінні штучний інтелект?

Нещодавно я задумалася, які уявлення має пересічна персона про ШІ і з чим він асоціюється. Коли я була ще дитиною, уявляла його як щось надто фантастичне, футуристичне і схоже на надлюдину – щось на кшталт Альтрона із серії фантастичних фільмів компанії Marvel.

Та певні види штучного інтелекту вже є частиною нашого повсякдення. Пошукова система Google, чат боти з маркетингу чи сфери обслуговування, спам-фільтри на електронній пошті, рекомендації пісень чи фільмів у Netflix та YouTube, системи моніторингу небезпечного чи неправдивого контенту в соціальних мережах: це все – приклади ШІ, якими ми користуємося щодня.

Як ШІ реалізується в медицині?

По-справжньому революційними є останні кілька років впровадження ШІ в медичній сфері.

Штучний інтелект в медицині можна розділити на два типи:

  • фізичний – наприклад, роботи, що асистують лікарям впродовж операцій;
  • віртуальний – мобільні застосунки, що реєструють ваші показники здоров’я та на основі цього дають поради, або ж нейромережі, що надають супровід при прийнятті рішень щодо лікування.

Формування великих обсягів інформації зробило можливим навчання ШІ на основі таких даних. Технологічний прогрес не пройшов повз репродуктології – а точніше, повз ембріологічну частину цієї галузі.

Ембріологія і штучний інтелект

Заплідненням in vitro, або «штучним» заплідненням, займаються ембріологи.

Основна ембріологічна робота складається з трьох етапів:

  • підготовка яйцеклітин та сперматозоїдів до запліднення;
  • запліднення яйцеклітин за допомогою мікроін’єкціїІнкубування (вирощування) ембріонів;
  • відбір найкращих ембріонів для висадки в матку пацієнтки.

На кожному етапі роботи з клітинами чи то ембріонами ембріолог обирає якісні яйцеклітини та найбільш перспективні сперматозоїдів для запліднення. Потім потрібно відібрати найкращий ембріон, який вірогідно зможе імплантуватися в матці, пройти увесь шлях внутрішньоутробного розвитку і врешті-решт з’явитися на світ. Тому мені здається, що слово «вибір» є найважливішим в ембріології.

Для ембріологів всього світу існують певні загальноприйняті критерії оцінки репродуктивних клітин і ембріонів, та є певна доля суб’єктивізму у виборі найперспективніших. Тому достатньо актуальними стали питання: «Чи можливо уникнути суб’єктивності при відборі ембріона? Чи існують певні індикаторні ознаки ембріонального розвитку, які не доступні оку спеціаліста?».

Такі питання слугували початку розробок ШІ для оцінки ембріонів.

ШІ vs ембріолог

У 2019 році група американських вчених на чолі з M. ВерМілія опублікували дані стосовно своєї нової розробки ШІ для вибору і передбачення ембріонів з найвищою здатністю до імплантації. Розробка має назву The Life Whisperer.

Основна робота ШІ – аналіз фотознімків ембріонів та відбір тих, які мають найбільш перспективний зовнішній вигляд.

Вчені отримали позитивні результати, показавши вищу точність передбачення потенціалу ембріонів за допомогою ШІ порівняно із оцінкою ембріологів – різниця склала 24,7%. Автори зазначають, що таку точність, ймовірно, можна покращити. Для цього під час аналізу потрібно використовувати не статичні знімки, а відеозйомку розвитку ембріонів.
З появою в клінічній практиці time-lapse інкубаторів, які надають відеозаписи розвитку кожного ембріона, такі перспективи є доволі реальними.

З 2019 року українська клініка репродуктивної медицини «Надія» спільно з ізраїльською компанією Embryonics взяла участь в розробці ШІ для відбору ембріонів з найбільшою здатністю до імплантації. На сьогодні в клініці «Надія» проводиться клінічне дослідження щодо користі застосування ШІ, тож у кожного пацієнта є можливість взяти участь в даному дослідженні та додатково проаналізувати розвиток своїх ембріонів за допомогою ШІ.

Після кількох днів розвитку ембріонів в time-lapse інкубаторі ембріологи мають відеозапис розвитку кожного з них. Такі відео завантажуються в програму (ШІ), яка в подальшому аналізує дані відео та надає кожному ембріону оцінку. Чим вища оцінка в ембріона, тим більша вірогідність, що він імплантується в матці.

Додаткові застосування ШІ в репродуктології

Не оминуло застосування ШІ і аналізу сперматозоїдів. У 2019 році група американських вчених на чолі з Ірен Дімітріадіс та Чарльзом Борманом опублікували цікаві результати щодо застосування портативного аналізатора еякуляту. Портативним аналізатором є смартфон і установлений на нього застосунок, відеоадаптер та спеціальний чіп, куди поміщується зразок еякуляту.

Камера смартфону в цьому випадку виконує функцію мікроскопа (якби це були лабораторні умови). За допомогою такого аналізатора вчені визначали рівень життєздатних сперматозоїдів у зразках еякулятів та порівнювали результати з аналогічним аналізом в лабораторії.

Дослідники дійшли висновку, що здебільшого результати аналізу, отриманого за допомогою такого типу ШІ, співпадали з результатами лабораторної практики.
Якщо трішки відійти від суто наукового напрямку і поцікавитися, які ж додаткові «плюшки» можуть отримувати собі пацієнти, можна згадати іспанське програмне забезпечення Fenomatch. Завданням програми є підбір донора яйцеклітин, максимально наближеного за рисами обличчя до пацієнтки. Хоча клінічної цінності такий підхід і не має, та є дещо заспокійливим.

Замість висновків

Як за розробки і впровадження будь-яких інноваційних підходів, існує і певне підводне каміння. Цим камінням може бути, наприклад, недостовірна інформація, на базі якої ШІ «навчається». Тож необхідним є навчання на основі різних міжнародних баз, щоб мати більший об’єм незалежної інформації.

Також безумовно важливим є проведення доклінічних досліджень, що можуть підтвердити або спростувати ефективність тієї чи іншої програми ШІ. Попри те що революція ШІ в медицині вже сталася, вона триватиме і розвиватиметься ще довго. Це відкриває нам шлях до персоналізованого підходу лікування, швидкої та більш ефективної діагностики, а також до появи нового «колеги», який зможе «побачити» трішки більше так потрібної нам інформації.

Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Поділитися: SHARE  TWEET  POCKET 
Наші колумністи
Сергій Ніжинський
Експерт з гендерних питань, заступник Міністра соціальної політики 2019-2020 рр
Андрій Дехтяр
СЕО компанії Rozdoum
Ольга Семенова
юристка, адвокатка
Ігор Сироватко
керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії
Ми в Телеграмі
підписуйтесь
  • Життя
  • Секс
  • Люди
  • Тести
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • Карта сайту
  • Про bit.ua
МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
83k

bit.ua - медіа про життя як воно є і технології, що на нього впливають. Все на одній платформі: я і tech. наукпоп. культура. секс. соціальні проєкти. тести. Використання матеріалів bit.ua можливе тільки з активним посиланням на сайт bit.ua.
Редакція: editor@bit.ua Щодо реклами звертайтеся за телефоном +38 063 292 5877 (+ Telegram) або пишіть на пошту adv@bit.ua. Медіа-кіт за посиланням. Наші спецпроєкти можна переглянути тут.
Розробка сайту Партнер по SEO Netpeak
curved-arrows Created with Sketch. більше новин