Як опанувати себе, впоратися зі стресом і відчути щастя? Прості поради, які зроблять життя кращим
Ми часто сподіваємося на магію, намагаємося покращити своє життя, боротися з труднощами, тривогами, страхами, докладаючи мінімум зусиль.
Правда, чарівних таблеток немає, і до магії є певні питання. Та є вчені, які присвятили своє життя вивченню щастя та можуть в цьому допомогти. Наприклад, Тім Боно – психолог, університетський професор і дослідник.
Боно багато років вивчає бажання молоді та те, що ж робить молодих людей щасливішими. У своїй книжці «Наука щастя: коли лайки – це ще не все» Тім згадує результати понад 100 досліджень, у яких взяли участь тисячі учасників зі всього світу. І це свого роду підсумки його багаторічної діяльності як фахівця з позитивної психології та ті установки, які допомагають йому, його студентам і учасникам експериментів переживати труднощі, опановувати свій страх і жити на повну.
То де шукати щастя? Як справитися з тривожністю та розпачем? Поради Тіма Боно прості, головне – почати їх використовувати на практиці регулярно.
Щасливіші люди – активні люди
Не обов’язково відразу бігти марафони чи записуватись у спортзал. Достатньо більше рухатись.
Пробіжки, щоденні прогулянки, інші види спорту відволікають від тривог та збагачують енергією. Це легкий і дешевий спосіб відновитися після важкого дня і впоратись зі всіма завданнями.
Усього 150 хвилин на тиждень інтенсивних тренувань чи просто швидкої ходи та повільних пробіжок буде достатньо. А ще можна почати підніматися сходами, а не ліфтом, кататися на велосипеді чи танцювати.
Дослідження науковців виявили, що в людей з малорухливим способом життя, які взяли участь в експерименті і почали тричі на тиждень по 20 хвилин займатись малоінтенсивними вправами, на 20% збільшилась кількість енергії та на 65% знизилась втома.
Солодкі сни
Рівень щастя підвищує здоровий сон.
Не виходить лягати раніше? Засиджуєтесь в соцмережах чи за серіалами? Ну тоді постарайтесь бути вільними о третій дня для денного сну.
В ідеалі потрібно повноцінно спати щодня і виділяти на сон однакову кількість часу.
Корисніше перед сном читати книжки, ніж новини з екранів. Світло від пристроїв ще й здатне порушувати вироблення мелатоніну. Якщо не можете заснути, спробуйте закрити ноутбук, вимкнути телевізор чи відкласти телефон. Людина, яка добре спить, краще фокусується на завданнях і значно продуктивніша.
Тренування уваги
Боно проводив експеримент, запропонував своїм студентам дуже просте завдання: посидіти шість хвилин наодинці зі своїми думками. І майже більшість з них не змогли його виконати.
Хтось не міг витримати без заглядання до соцмереж, комусь було страшно залишитись наодинці з собою. Інші занепокоїлись від того, як їхні думки розсіюються і як важко сконцентруватись навіть на диханні.
Розсіяна увага веде до прокрастинації й апатії. Ми витрачаємо час на блукання в соцмережах, а потім незадоволенні своїми результатами у навчанні чи роботі.
То як тренувати увагу? Медитувати, спробувати таки просидіти 6 хвилин без гаджетів, концентруючись на своєму диханні і положенні тіла. З першого разу не вийде, нав’язливі думки будуть з’являтись, але ця медитація навчить з часом не звертати на них уваги. Це і є тренуванням уваги.
Парадокс часу
Одна з причин з наших тривог – брак часу, дедлайни, які наближаються. Вміння контролювати свій час – безцінна навичка і ще один крок до спокійнішого і щасливішого життя.
Як можна з цим працювати? Коли мало часу для чогось, не варто впадати в паніку, а запитати себе – що я можу зробити, щоб використати залишок часу по максимуму?
Коли маєте важливе завдання, яке потребує концентрації, то краще вимкнути телефон, закрити закладку з поштою і не заходити в соцмережі. Відволікання на дрібні завдання тільки гальмує процес.
А ще професор Боно радить завжди усвідомлювати, що приємна мить – подорож, навчання в університеті, літо чи гарний захід сонця – врешті закінчаться. Це допоможе отримати ще більше задоволення від цих моментів.
Сила волі
Рецепти безтурботного життя досить прості, але для того, щоб все вийшло, потрібна всього лиш сила волі. А ось з цим часом найскладніше.
Піти прогулятись чи полежати на канапі після важкого робочого дня і подивитись серіал? Раніше лягти спати чи погортати стрічки в соцмережах? Як натренувати силу волі?
Нагадуйте собі, чому взялись за цю справу, яка від неї користь, як це допоможе вам досягти мети.
Ще можна велике завдання розбити на маленькі та виконувати по одному за раз. Задоволення від виконання першого завдання мотивуватиме продовжувати далі.
Плануйте чітко не лише те, чим будете займатись, а й те, коли і де. А ще складіть список перешкод, які можуть відволікати від важливого проекту і як те, як їх можна позбутись.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.