Спецпроєкти

Коли хочеш знати все, а часу вчитися немає: безкоштовні 15-хвилинні лекції від WiseCow


4

Вільний відеолекторій WiseCow створений для того, щоб люди по всій Україні могли навчатися безкоштовно.

На сайті 9 розділів: література, кіно, мистецтво, музика, журналістика, театр, історія, мода та соціум, а також розділ “Міста” – карта соціальних ініціатив України та афіша подій. У кожному з розділів планується по 10 курсів. Кожен курс у свою чергу вміщує 10 відео та 10 додаткових матеріалів.

Цей формат актуальний для жителів великих міст у яких є можливість відвідувати найрізноманітніші лекції, але немає часу. Та особливо відеолекторій знадобиться жителям маленьких міст і сіл, куди не так часто привозять крутих спікерів з масштабними лекціями. WiseCow прагне, щоб доступ до структурованих знань у всіх був однаковий. 

Головна мета проекту: надати українцям можливість вчитися вдома безкоштовно.

WiseCow

вільний відеолекторій для всіх, хто хоче навчатися

На хвилі здорового патріотизму багато людей почали цікавитися культурним доробком України, та все ж залишається багато білих плям і чорних дір у знаннях пересічної людини. Тому наразі WiseCow зосереджений на зйомках “українських” курсів.

У кожному розділі два курси відведено українській історії літератури/кіно/театру. Перший “100 років за 100 хвилин” пунктирно оповідає століття. На кожне десятиліття – 10 хвилин. Другий курс буде більш змістовно розглядати найзначніші імена в українській історії.

Проте всі розділи створені таким чином, щоб хронологічно охопити все XX сторіччя та територію усіх континентів. Інші 8 курсів рівномірно ділять різні континенти. Це значить, що розділ “Література”, наприклад, буде включати курси з американської, африканської, європейської, латиноамериканської літератури, нобелівських та букерівських лауреатів і курс поезії. Те саме стосується музики, театру, історії, кіно та мистецтва.

Підписатися на Facebook.

Сайт

Отже, вйо до курсів!

Розділ

Література


Дивитися курс “100 років української літератури за 100 хвилин” 

Поклавши руку на серце: що ми знаємо про українське літературне ХХ століття, окрім несмішних переробок соцреалістичної поезії, шістдесятників і поодиноких текстів із 90-х?

На пропонованих міні-лекціях  мова йде про «розправу» молодих письменників і критиків над класиками на зламі століть. Згадуємо шпигуна Петрова-Домонтовича-Бера і розбираємося в реальних причинах самогубства лідера покоління – Миколи Хвильового. Говоримо про те, як постає діаспорне післявоєнне літературне життя, про що сперечаються провідні інтелектуали, такі як Шевельов і Костецький, і до яких висновків врешті вони доходять. Міркуємо про феномен соцреалізму і його співвіднесеність з класичною традицією. Згадуємо без п’яти хвилин геніального Григіра Тютюнника, стиліста-віртуоза Валерія Шевчука й інші спроби вивести пізньорадянську українську літературу з найглухішого кута. А також про те, як література постала в нас у 90-х і чому вона десь поділась у роках 2000-х, та про тенденції (а чи й мінус-феномени), які проявляють себе в сучукрліті.

Кількість: 11 відеолекцій
Хронометраж: 10 хвилин
Мова лекцій: українська
Лектор: Євгеній Стасіневич, докторант Києво-Могилянської академії, літературний критик

Також курс включає “Рекомендовану літературу” та гру “Вусологія”.

Дивитися курс “Міцна література”

Цикл лекцій про місце і значення алкоголю в житті письменників (Ернест Хемінгуей, Френсіс Скотт Фіцджеральд, Венедикт Єрофєєв, Йозеф Рот).

Кількість: 5 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова лекцій: російська
Лектор: Євгеній Стасіневич, докторант Києво-Могилянської академії, літературний критик

Розділ

Кіно


Дивитися курс “100 років українського кіно за 100 хвилин”

Час знайомитися із власною історією великого екрана, подекуди – відомою, але здебільшого – напівзабутою. З курсу дізнаємось про Йосипа Тимченка, який винайшов кіноапарат за два роки до братів Люм’єр, харків’янина Альфреда Федецького й інших піонерів нового мистецтва. Говоримо про королеву дореволюційного німого кіно Віру Холодну, яка народилася в Полтаві та славетну і трагічну історію Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ), якому зокрема завдячуємо відкриттям київської кінофабрики, що згодом стала Кіностудією ім. О. Довженка. З’ясовуємо, за що авторитетне британське видання Sight & Sound внесло «Людина з кіноапаратом» Дзиґи Вертова та «Землю» Олександра Довженка до списку найкращих фільмів усіх часів і народів. Знайомимося з режисером-новатором Іваном Кавалерідзе, більш відомим у якості автора пам’ятника Ярославу Мудрому і княгині Ользі. Визнаємо, що вірменина Сергія Параджанова недарма вважають українцем – і обговорюємо ще чимало важливих подій та персоналій історії українського кіно.

Кількість: 11 відеолекцій
Хронометраж: 10 хвилин
Мова лекцій: українська
Лектор: Лук’ян Галкін, кінознавець, головний редактор Moviegram

Також курс включає рекомендовані картини, термінологічні картки, статті та гру “Порятуй Семена” за матеріалами фільму “Земля” Олександра Довженка.

Дивитися курс “Українське кіно в іменах: поетика, реалізм, підпілля”

Цикл лекцій про відомих українських режисерів (Олександр Довженко, Іван Миколайчук, Сергій Параджанов, Дзига Вертов, Іван Кавалерідзе).

Кількість: 5 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова лекцій: українська
Лектор: Лук’ян Галкін, кінознавець, головний редактор Moviegram
 

Розділ

Журналістика


Дивитися курс “Журналістика з Миколою Вереснем та Юрієм Макаровим”

Курс складається з 5 лекцій про історію журналістики в Україні і 5 лекцій про нові медіа від двох медіагігантів – Миколи Вересня та Юрія Макарова. Говоримо про опозиційні та провладні видання 80-х років, дискусію початку 90-х «Чи можливе українське телебачення?», про журналістську етику і стандарти, програм «Вікна в світ» і «Табу», про Тараса Процюка й Олександра Кривенка, про Георгія Гонгадзе та «Українську правду», про Громадське телебачення та багато іншого. 

Кількість: 10 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова: українська
Лектори: Микола Вересень, Юрій Макаров

Окрім лекцій, курс включає 10 додаткових матеріалів.

Дивитися курс “Журналістика в кіно”

Цикл лекцій про взаємопроникнення двох найважливіших засобів масової комунікації. У рамках курсу розбираємося, як гіперрецептивний великий екран використовував журналістське розслідування.

Кількість: 10 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова: російська
Лектор: Лук’ян Галкін, кінознавець, головний редактор Moviegram

Окрім лекцій, курс включає 10 додаткових матеріалів.

Наразі на сайті знаходиться 90 готових до перегляду лекцій.

Скільки переглянув ти?


Дивитися курс “Журналістика в літературі”

Від журналістських розслідувань – до нових жанрів літератури, перші журналісти-письменники: Даніель Дефо і Джонатан Свіфт, журналіст-фантаст Герберт Веллс, мачо-журналістика Ернеста Гемінґвея, ВВС Джорджа Орвелла і таємниці Жоржа Сіменона. А також Том Вулф, Трумен Капоте та нова журналістика, Гантер Томпсон і ґонзо-журналістика, латиноамериканський протест Маркеса, Кортасара, Льйоси, український правозахист В’ячеслава Чорновіла й Івана Світличного та соціальний детектив Стіґа Ларссона.

Кількість: 10 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова: українська
Лектор: Ростислав Семків, доцент Києво-Могилянської академії 

Окрім лекцій, курс включає 10 додаткових матеріалів.

Розділ

Мода


Дивитися курс “100 років всесвітньої моди за 100 хвилин”

У рамках курсу говоримо про народження сучасної моди як дизайнерського продукту, згадуємо, коли «кутюр’є» було компліментом і перших дизайнерів. Розбираємо моду як індустрію та слідство промислового прогресу. А також говоримо про те, як субкультури та підліткові бунти пов’язані з розвитком моди. Згадуємо перші модні тижні та формування модних столиць. І, звісно, розказуємо про сучасний стан моди та нове покоління українських дизайнерів.

Кількість: 10 відеолекцій
Хронометраж: 10 хвилин
Мова: російська
Лектор: Тетяна Соловей, фешен-оглядач Vogue

Розділ

Мистецтво


Дивитися курс “100 років українського мистецтва за 100 хвилин”

Зрозумілими словами про модерн, сецесію, декаданс, авангард, соцреалізм, народне мистецтво, монументальний ренесанс, гіперреалізм, одеський концептуальний нонконформізм і трансавангард. Художники, яких ми не знали або забули: Яблонська, Грігор’єв, Костецький, Меліхов, Пузирков, Звіжинський, Сельський, Горська, Зарецький. А також про парканну виставку, “Південний кул”, Паркомуну. Про появу кураторства та групи РЕП і SOSka. Про розквіт інституцій та повернення до живопису старшого покоління. Про появу “нових молодих” і покоління на постмайданному ландшафті.

Кількість: 12 відеолекцій
Хронометраж: 10 хвилин
Мова: українська
Лектор: Аліса Ложкіна, куратор “Мистецького Арсеналу” 

Розділ

Соціум


Дивитися курс “Трансформація міста”

П’ять відеолекцій про те, як допомогти своєму місту на прикладі дванадцяти ініціатив Києва, Львова та Харкова. Мова йде про трансформацію індустріальних приміщень в арт-кластери, озеленення, соціальні ініціативи, велокультуру та загальну урбаністику.

Кількість: 5 відеолекцій
Хронометраж: 15 хвилин
Мова: українська, російська
Лектори: засновники ініціатив з трьох міст України

Розділ

Міста


Карта

На карті зібрані всі значущі соціальні та культурні ініціативи з 24 міст України, а також афіша подій по всій країні та особистий кабінет. Кожен може зареєструвати свою ініціативу на карті та додавати події в афішу.

Розділи “Історія”, “Театр” та “Музика” ще не наповнені, але наразі на сайті вже близько 100 лекцій. Отже, вам є що дивитися, а лекторій продовжує свою роботу. Як казав Тарас Григорович: “І чужого навчайтесь, і свого не цурайтесь”. Мудра корова кланяється.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram