Спецпроєкти

Як кинути курити всією країною: досвід Нової Зеландії


2 серпня 2018 року у Парламенті Нової Зеландії був запропонований план боротьби із тютюнокурінням. Мета була грандіозною — до 2025 року скоротити кількість курців у країні до 5%. 

Нещодавно план було переглянуто, і тепер у країні планують майже повністю ліквідувати шкідливу звичку. Вирішили розібратися, як цей план допоможе відмовитися від куріння на національному рівні і чи можна реалізувати його в Україні.

Сутність плану

План Smokefree Aotearoa 2025 розробляли 30 експертів і представники 100 зацікавлених сторін у галузі охорони здоров’я з Нової Зеландії та інших країн. Він передбачає кілька кроків подолання проблеми тютюнової залежності у державі. 

Перший крок — це скорочення місць, де продаються тютюнові вироби, і збільшення віку, необхідного для їхньої купівлі.

Другий — підвищення протягом 2019-2021 років акцизного податку на сигарети на 20%. Найбільш шкідливі тютюнові вироби мають обкладатися найвищим податком.

Третій — заборона смакових додатків у тютюнових виробах з 2020 року, перехід з продажу сигарет на продукти зниженого ризику (нікотинові гумки, пластирі, аерозолі, електронні сигарети, системи нагрівання тютюну) з 2022. Ці продукти містять набагато менше шкідливих речовин, ніж сигарети, і визнані найбільш ефективним засобом кинути курити.

Крім того, мала розпочатися масова інформаційна кампанія: наприклад, у всі пачки сигарет виробники зобов’язані укладати аркуші із детальними порадами, як кинути курити.

Інші розвинені країни також намагаються боротися із проблемою тютюнової залежності. У Великобританії основним із способів є електронні сигарети: завдяки їхньому розповсюдженню рівень куріння серед дорослого населення знизився на 14,7% у минулому році, і кількість курців продовжує зменшуватися. За рекомендаціями лікарів, вже близько 6 мільйонів британців кинули курити, використовуючи електронні системи доставки нікотину. 

Ситуація в Україні

Згідно даних Міністерства охорони здоров’я, в Україні кількість курців сягає близько 23% населення, тобто курить майже кожний четвертий. Регулярно купують тютюнові вироби близько 42% чоловіків і 9% жінок.

Антитютюновий закон 2012 року, який передбачав заборону куріння у ресторанах і транслювання реклами сигарет, а також застереження на самих пачках, посприяв зниженню кількості курців. Проте загалом ситуація кардинально не змінилася: незважаючи на постійне подорожчання тютюнових виробів, люди продовжують курити.

9 липня цього року був опублікований проект закону, згідно з яким боротьба із курінням виходить на новий рівень. Частково методи подібні до новозеландських: з прилавків можуть зникнути жувальний тютюн, “смачний” табак або сигарети з ароматизаторами.

Деякі пункти відрізняються від методики у Новій Зеландій: наприклад, МОЗ планує прирівняти електронні сигарети до традиційного куріння. Але, як показує практика, такі заходи істотно не вплинуть на кількість курців. Дослідники наголошують, що одна із основних причин неможливості кинути курити – це нікотинова залежність. Саме через неї люди знову і знову хапаються за сигарету.

Для людей, що не можуть враз кинути курити, рекомендують поступово відмовлятися від сигарет, скорочуючи дозу. Також допомагають електронні системи: ритуал куріння для курця зберігається, проте шкідливих речовин в організм потрапляє набагато менше, у порівнянні зі звичайними сигаретами.

Успішна модель регулювання має складатись з кількох складових – попередження вживання (для некурців), промоція відмови від куріння (освітні програми та програми підтримки щодо відмови для курців), а також зменшення шкоди для тих, хто продовжує курити, та їхнього оточення.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь