Спецпроєкти

Психолог, психотерапевт, психоаналітик, психіатр: у чому різниця


У нульових практика ходити до психологів чи психотерапевтів не була поширеною. Такі спеціалісти, звісно, існували, проте люди з країн колишнього СРСР, боячись осуду інших, рішуче розбиралися з проблемами самотужки. Спойлер – виходило зазвичай кепсько, особливо якщо йшлося про психічні розлади. 

Зараз люди частіше звертаються по допомогу до спеціалістів. Щоправда, залишається проблема: не завжди знаєш, до кого саме піти. До кого записатися на прийом, якщо підозрюєш у себе депресію? Хто може призначати медикаментозне лікування і хто не має права цього робити? Вирішили допомогти вам розібратися і склали гайд, що пояснить, у чому різниця між психологом, психотерапевтом, психоаналітиком та психіатром і в яких випадках до кого звертатися.

Психолог

Психолог – це людина, яка має вищу психологічну освіту. У деяких університетах кафедра психології може бути навіть на філологічному факультеті. Це соціальна професія, а не медична.

Психолог потрібен, аби допомогти розібратися з певними негараздами, розкласти проблемну ситуацію по поличках, але лікуванням психічних розладів не займається. Відповідно, виписувати антидепресанти чи інші пігулки права не має.

Є спеціалісти – медичні психологи. Вони, на відміну від звичайних психологів, мають медичну освіту. Проте виписувати пігулки права також не мають. Якщо медичний психолог радить антидепресанти – це не є гарний психолог, і він виходить за межі своїх повноважень.

Якщо навіть кращий психолог не може вам допомогти, він скерує вас до іншого спеціаліста.

Психіатр – це спеціаліст із вищою медичною освітою і відповідною вузькою спеціалізацією з психіатрії. Психіатр зазвичай лікує всі види психічних розладів. Має право визначати та рекомендувати медикаментозне лікування (наприклад, антидепресанти). Мабуть, не треба пояснювати, чому антидепресанти не варто прописувати собі самостійно. До речі, якщо психіатр під час першої консультації вже радить антидепресанти, – це погана ознака. Щоб визначити причини розладу і відповідне лікування, потрібно щонайменше кілька зустрічей.

Психотерапевт також лікар, зазвичай психіатр із вторинною спеціалізацією. Він займається непсихотичними, або «пограничними», формами розладів. Крім того, може допомагати здоровим людям, у яких виникли певні проблеми. В останньому випадку робота психотерапевта подібна до роботи медичного психолога. Психотерапію можна назвати чимось середнім між психологією та психіатрією. На відміну від психіатрів, психотерапевти частіше застосовують практику лікування словом, а не медикаментами.

Психоаналітик – це психотерапевт, який працює в межах психоаналітичного підходу. Психоаналіз – це всім нам відомі Зигмунд Фройд, Карл Густав Юнг та неофройдисти Еріх Фромм, Карен Хорні, Жак Лакан й інші. Класичний психоаналіз передбачає аналітику підсвідомого конкретної людини та висновок про підсвідомі конфлікти, які впливають на життя. Простіше кажучи, психоаналітик звертає увагу на думки пацієнта, його сни, фантазії та інтерпретує їх для вирішення проблеми, з якою пацієнт прийшов. Психоаналітики мають медичну освіту і також належать до категорії тих, хто лікує словом.

Як зрозуміти, до кого краще звернутися

Краще звернутися до знавця своєї справи. Так, це може прозвучати дивно. Зараз пояснимо: якщо ви відвідаєте онлайн-консультацію психолога, маючи психічний розлад, вас з великою вірогідністю підкажуть спеціаліста, до якого вам насправді потрібно звернутися (психотерапевта чи психіатра). І навпаки, психіатр, розгледівши у вас цілком здорову людину, направить до психолога. А от якщо ви потрапите до непрофесіонала, є ризик не лише втратити гроші, але й затягти з необхідним лікуванням і, відповідно, втратити безцінний час.

З будь-якою проблемою психологічного чи психічного характеру точно можна звернутися до психоаналітика. Він може допомогти і без медикаментозного лікування, якщо розлад не дуже серйозний, і підібрати антидепресанти, якщо в цьому є необхідність. Не забувайте, що психологи, навіть медичні, права призначати пігулки не мають.

Втім, консультація психолога точно не завадить – якщо він не перевищуватиме власні повноваження.

Детальніший гайд щодо вибору «свого» спеціаліста ми незабаром теж опублікуємо. Щоб не пропустити матеріал, підписуйтеся на наш телеграм-канал.

І це наше відео може бути корисним:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь