Спецпроєкти

Зроби це або помри: як насправді (не) працює мотивація


Мотивація – це рушійна сила, яка змушує нас робити все в цьому житті. Можна назвати її приводом для певної дії: саме мотивація відповідає за те, що ми працюємо, вивчаємо мови, малюємо на футболках, ходимо до тренажерки тощо. 

Розбираємося, якою буває мотивація, як вона працює і чи можна змусити себе робити те, чого не хочеш.

Яка буває мотивація?

Є два типи мотивації: примусова та природна.

До першої належить усе, що робиться не за своєю волею, а під тиском інших людей чи обставин. Якщо ви прибираєте в квартирі після того, як дівчина/хлопець влаштували вам скандал, вступаєте до ненависного вишу, бо так хочуть батьки, чи йдете на роботу, яку не любите, бо гроші-гроші-гроші – це воно.

Інша справа з природною: вона дає можливість не змушувати себе щось робити, а просто це робити. Тобто між «треба зробити» і «я роблю» відсутні ланки «це справді треба», «зараз я налаштуюся, і все вийде», «зберися, ганчірко» тощо. Людина хоче щось зробити – вона йде і робить, все напрочуд просто.

Зазвичай другий вид мотивації називають натхненням, особливо якщо йдеться про якісь цікаві справи на роботі або творчість у вільний час. Натхненні художники/-ці пишуть картини, поети/поетеси, до яких прийшла муза – вірші. Люди з підприємницькою жилкою врешті-решт відкривають власний бізнес.

Але є й інший бік природної мотивації, яку натхненням важко назвати. Наприклад, гортання стрічки інстаграму. Мільйони людей роблять це щодня, і для цієї справи також потрібна мотивація, або, інакше кажучи, сильне бажання. Натхненням це якось не назвеш. 

Як працює мотивація?

Скролінг стрічки, до речі, можна взяти за приклад непомітної мотивації. Люди не фіксують момент, коли мозок «підштовхує» їх до переглядання чужих сторіз. Вони просто відчувають таке бажання або навіть гортають стрічку автоматично.

Автоматизм виникає якраз внаслідок частого повторення. А навряд чи люди б дивилися світлини з весілля подруги або чиїсь фотозвіти з відпустки, якби це їм зовсім не подобалося.

А тепер уявіть, що ви – та сама людина, яка кілька разів на тиждень переглядає чужі сторіз – змушуєте себе це робити. Обираєте певні години, спеціально відволікаєтеся від улюбленого серіалу, на вихід якого давно чекали, кажете собі «час гортати стрічку, я маю це зробити». Вигадуєте певні ритуали, щоб не пропускати щоденний скролінг. Читаєте статті «Як привчити себе до скролінгу і насолоджуватися ним: Х порад». Відвідуєте лекції, де коучі розповідають, як змогли від гортання стрічки раз на місяць дійти до декількох разів на добу.

Ви б зненавиділи скролінг соцмереж, якби так підходили до нього.

Людям подобається гортати сторінки інших, тому що це 1) просто, 2) не потребує додаткової мотивації. Бажання робити це вже є у них у голові.

Не потрібно додаткової мотивації і художникам/-цям, які можуть малювати без перерви на сон і їжу, бо їм це в кайф, працьовитим письменникам/-цям (привіт, Стівен Кінг, ми пам’ятаємо, скільки книжок ти випускаєш на рік), журналістам/-кам, які ладні їхати на край світу за класним репортажем. 

На жаль, не все в житті відбувається так ідеально і з великого кохання. Людям, яким не пощастило і вони не знайшли роботу мрії, потрібно докладати зусиль, щоб щодня займатися не найулюбленішою справою. Любов до вивчення інших мов – також не поширене явище в нашому світі. Тож доводиться нагадувати собі, що вчиш англійську заради підвищення на роботі та безпроблемних поїздок до інших країн. А ще – щоб не червоніти перед іноземцями, які питають щось на вулиці, мимрячи «сорі, ай ноу інгліш вері бед».

Як змусити себе щось робити?

Найкраща мотивація на спорт, роботу, вивчення будь-чого нового – щира зацікавленість. Нібито очевидно, проте люди досі намагаються всіма силами обманути власний мозок та викликати бажання зробити щось будь-якими способами. Ми за це, звісно, нікого не звинувачуємо – самі таке робили, і не раз. Розказуємо про різні варіанти мотивувати себе: загалом всі вони діють, але мають різну силу.

  1. Гроші. Так, це одна з найсильніших мотивацій. Вона діє не лише як винагородження (робиш щось – отримуєш гроші), а й навпаки: віддаєш гроші за тренажерку/курси німецької/уроки румби – відповідно, не хочеш, щоб ці гроші пропали, тож справно займаєшся. Цей вид мотивації діє погано, якщо оплачувану справу людина на дух не переносить: навіть витрачені гроші не змусять її вчити ненависну німецьку.
  2. Дедлайни. Якщо хтось з вас ніколи не доробляв/-ла звіт в останній момент або не намагався/-лася дописати текст за пів години до того, як його треба здати замовнику – тиснемо руку та зізнаємося в білій заздрості. Для інших нагадуємо, що дедлайни справді мотивують і підвищують продуктивність. Хоча як найдієвіший засіб не радимо: велика вірогідність, що текст на три аркуші за пів години ви все ж не напишете і дедлайн все одно зірвете.
  3. Конкуренція. Згадки, що є людина, яка малює краще за вас, пише вірші, які пробирають до сліз, а ще і три мови знає, змушують працювати в рази потужніше. Бажання когось обігнати і стати першим може стати сильною мотивацією. Звісно, завжди є вірогідність, що підбадьорення себе фразами «незабаром стану розумнішим/-ою за Ніколу Теслу» через певний час просто перестане діяти.
  4. «Для задоволення». Якщо інші засоби мотивації не спрацювали і ви досі не можете змусити себе вчити німецьку, вам залишається тільки спробувати зробити процес цікавішим: різні підходи до вивчення – гральна форма може зайти на «ура», різні локації – необов’язково вчити мову вдома чи в офісі. Навіть визначення мети грає роль: опановувати німецьку заради нової роботи насправді звучить не так цікаво. А от заради поїздки до Берліна на пів року або заради перегляду серіалу «Темрява» в оригіналі – вже цікавіше. 

Важливо також не забувати себе хвалити за невеликі перемоги: якщо ви дивилися одну серію в оригіналі і зрозуміли третину слів, це вже успіх. Акцентуйте увагу на своєму прогресі, помічайте його – так ви розумітимете, що стараєтеся не дарма і йдете до своєї мети у правильному напрямку. Навіть невеликий прогрес є важливим. Не знецінюйте його та власні зусилля.

Підіб’ємо підсумок: найголовніша і найдієвіша мотивація – це зацікавлення і любов. Їм програють всі мотиваційні книжки та лекції, всі оплачені курси та тиск з боку впливових для вас людей. Якщо до певної справи підступитися ніяк не виходить, можливо, це й не ваша справа взагалі?

Наостанок тримайте коротеньке відео про мотивацію від Джорджа Карліна:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь