Спецпроєкти

Штучне переривання вагітности в Україні і у світі, або Чому не можна забороняти аборти


Аборт – штучне переривання вагітности. В Україні штучний аборт можна робити до 22 тижнів з початку вагітности. Після цього терміну умови, за яких можливе проведення процедури, встановлює законодавство України. Аборт може виникати без зовнішнього втручання, у таких випадках це називають викиднем. 

Наразі у світі по-різному ставляться до абортів: повністю їх забороняють, дозволяють за певних умов, що вказані в законодавстві країни, або легалізують їх цілковито та надають право вибору жінці. Але чи насправді заборона абортів – це правильне рішення і чи несе вона якусь шкоду? 

Аборти в минулому

Ще до появи сучасної медицини штучні аборти існували й проводилися по всьому світі. Методи аборту були, м’яко кажучи, неприємними та жорстокими. Раніше вважалося за злочин скоєння аборту. На це часто впливали вірування людей. Тому жінки, не бажаючи народжувати або не маючи можливости (іноді жінки мали понад 10 дітей, яких не було чим годувати), жінки зверталися до народних методів. Загалом всі ці методи можна назвати варварством. 

Серед методів переривання вагітности були такі: жінка сідала на дерев’яний кол та прокручивалася на ньому, в матку вставляли цибулину, яка відпускала коріння довкола плоду, який після цього виймали назовні. Також часто застосували трав’яні відвари, як наприклад, на основі лаврового листа, відвар необхідно було випити декілька разів, а листя помістити на ніч у піхву. Кожен із цих методів та інші, якими користувались у давнину, часто призводив до смерти жінки, її каліцтва, значної кровотечі та жахливих відчуттів. 

Часткова заборона абортів

Зараз є держави, які дозволяють аборти тільки при наявності відповідних показань та умов. Ось деякі з них:

  • У 1993 році в Польщі було прийнято закон «Про створення сім’ї, захист плоду та умови переривання вагітности», згідно з яким аборт може бути виконано тільки за трьох умов: якщо є загроза життю жінки, якщо велика вірогідність народження дитини з тяжкими дефектами та якщо жінка стала жертвою зґвалтування. При цьому якщо жінка стала жертвою зґвалтування, то вона має право зробити аборт тільки до 12 тижня вагітности й при підтвердженні злочина прокурором. 
  • До 2018 року жінки Північної Ірландії не мали права на аборт. Документ, що їх забороняв як злочин, був датований (!) 1861 роком. При цьому максимальне покарання передбачало довічне ув’язнення. Але у 2018 році розгорнувся активний рух за легалізацію абортів, і в грудні їх було легалізовано. 
  • В Андоррі аборти заборонені, тільки за винятком, коли вагітність викликає ризик для життя жінки. Якщо жінка таки скоює аборт без відповідних показань, то може бути ув’язнена на термін до двох з половиною років. Лікар, який провів аборт без згоди жінки, може потрапити до в’язниці на період до десяти років ув’язнення. 

Повна заборона абортів 

Навіть у 2020 році є низка держав, у яких закони не змінювалися з давніх часів або навіть змінювалися з метою повної заборони абортів. Серед них такі: 

  • Сальвадор. У 1998 році в Сальвадорі було встановлено кримінальну відповідальність за скоєння аборту (за будь-яких умов!). Наприклад, троє жінок отримали вирок до тридцяти років ув’язнення за скоєння аборту. Після їхнього тривалого перебування у в’язниці (одна із жінок перебувала там протягом 11 років), їм вдалося довести, що відбувся викидень, а не штучний аборт.
  • Нікарагуа. Ставлення держави до абортів стало відомим спільноті у 2003 році після історії Рози – дев’ятирічної дівчинки, якій зробили аборт. Після цього Міністр охорони здоров’я виступив із закликом до висунення звинувачень лікарям, аргументуючи це тим, що аборт – це злочин. Від 2006 року аборти повністю заборонені на території держави.
  • Філіппіни. Тут аборти заборонені ще з 1870 року. Жінка не має права перервати вагітність, навіть за умови загрози її життю. Лікар, який виконав процедуру аборту, може бути ув’язений до 6 років, пацієнтка – від 2 до 6 років. 
  • ОАЕ, Сирія, Чилі, Лівія, Колумбія та ще десятки країн.

Процедура аборту в законодавстві України 

Проведення штучного аборту в пацієнтки віком до 14 років або в недієздатної особи здійснюється за заявою її законних представників. Штучне переривання вагітности в пацієнтки, яка досягла 14 років, – за її згодою.

Згідно із чинним законодавством України добровільний штучний аборт можна проводити до 12 тижня вагітности. При цьому процедура має бути проведена лікарем акушером-гінекологом в акредитованих закладах охорони здоров’я. 

У період з 12 по 22 тиждень штучний аборт може бути проведений тільки за умови виявлення та наявности показань  і в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Статтю 50 було доповнено та внесено до неї зміни у 2007 році: «Перелік обставин, що дозволяють переривання вагітности після дванадцяти тижнів вагітности, встановлюється законодавством». 

Офіційні дані та реальність 

На прикладі Польщі можна зробити висновок, що та статистика, яку має держава, абсолютно неправильна. Наприклад, за офіційною інформацією у 2014 році в Польщі зробили аборт всього 970 (!) жінок. Для порівняння: в Україні того ж року зробили 116 106 абортів.  У 1997 внесли поправку, згідно з якою жінки Польщі мали право на аборт за умови певних показань. Тоді показник абортів виріс майже втричі (за офіційною інформацією). Після цього поправку відмінили. 

До того як було прийнято закон про заборону абортів, їхня кількість у Польщі складала понад 100 тисяч на рік. Важко уявити, що одразу після прийняття цього документа, цифра зменшилися майже на 100 тисяч. При цьому лікарі сусідніх держав часто розповідають про так званий «абортний туризм». Мільйони громадянок Польщі приїжджають до країн з легалізованим абортом, аби зробити процедуру тут. 

Також є безліч нелегальних клінік і місць, де можна зробити аборт у Польщі. При цьому жінки, які не можуть поїхати в сусідню державу або зробити аборт нелегально, звертаються до народних методів. 

Проблема заборони абортів 

Закони, що забороняють жінці вирішувати, як діяти в тій чи тій ситуації, що стосується її організму, тіла, психічного здоров’я, порушують одне з основних прав людини – право на власне тіло. 

Суворі закони та заборони не знешкоджують аборти. Жінки, які позбавлені легальних та безпечних методів переривання вагітности, шукають інші способи. Ці способи повертають нас до минулих часів – часів варварства. Жінки самостійно калічать себе та своє тіло. При цьому ушкоджень зазнає не лише організм, але й психічний стан жінки. Якщо вона стала жертвою зґвалтування і при цьому позбавлена можливости зробити аборт, важко уявити, як вона має почуватися. 

Прикладом негативних наслідків заборони абортів можна вважати випадок, що стався із жінкою в Польщі. Алісія Tysiąc була вимушена звернутися до Європейського суду, після того як отримала відмову на аборт. Жінка мала третю вагітність і страждала від серйозного захворювання. В результаті цього вона майже повністю втратила зір. Європейський суд виплатив жінці компенсацію вже після народження дитини. 

Висновок

Як часто можна побачити, історія циклічна. Велика смертність жінок, проблеми зі здоров’ям, жорстокі процедури задля припинення вагітности були поштовхом до створення легальної процедури абортів. Завдяки цьому зменшилася кількість нещасних випадків і смертей жінок. Заборона абортів у конкретній країні та неможливість жінки вирішувати майбутнє свого тіла загалом лише спонукає до припинення вагітности в інший  спосіб.

Революційні рухи за права жінок приносять користь (як можна побачити на досвіді Північної Ірландії, наприклад). Але щодо дій, які можуть попередити та запобігти негативним наслідкам, можна віднести насамперед контрацепцію. Штучні аборти, що виникають не на основі медичних показань, а спричинені лише небажанням народжувати можна попередити відповідною контрацепцією. Щоб мінімізувати  небажану вагітність, найкращим кроком буде звернутися до свого лікаря. Він/вона має індивідуально підібрати метод контрацепції для вас. 

Контрацепція та секс

Такі методи контрацепції, як протизаплідні пігулки, внутрішньоматкові системи, ін’єкції, мають ефективність 99% (ця статистика визначається за кількістю вагітностей, зафіксованою протягом одного року серед людей, що користувалися певним методом), презерватив – 98% (за умови правильного користування: термін придатности в нормі, правильно одягнений та підібраний розмір презерватива, не використовуються з масляними лубрикантами тощо). Календарний метод (тобто розрахунок днів) найменш ефективний. Згідно з дослідженням, у якому брало участь 782 пари, що займалися сексом без контрацепції, рахуючи дні менструального циклу, 487 з пар завагітніли під час проведення експерименту.  

Окрім небажаної вагітности, контрацепція попереджає виникнення захворювань та зараження інфекціями.

Щодня понад 1 мільйон людей у всьому світі заражається хламідіозом, гонереєю, трихомоніазом або сифілісом. На сьогоднішні найефективніший метод захисту від зараження – це презервативи. При цьому слід пам’ятати, що будь-який контакт слизистих оболонок (зокрема при оральному сексі та навіть при петингу), не виключає ризик зараження. Інші методи контрацепції слід застосовувати тільки за умови здачі відповідних аналізів

P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька запитань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу з подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

 

 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь